Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dach bezokapowy - pytanie o ocieplenie okapu


Joanna15

Recommended Posts

Witam,

pytanie dotyczy zabudowy okapu dachu przy wykonywaniu elewacji w dachu bezokapowym.

Wykonawca dachu wykonał okap dachu jak na zdjęciu. Nie było tego detalu w projekcie, więc zdaliśmy się na jego sugestie oraz niewielkie doświadczenia z innej budowy z podobnym dachem. Później z kilku względów nie do końca byliśmy z tego rozwiązania zadowoleni jednak powiedzmy że po obejrzeniu zdjęć wykonawcy z innej budowy oraz konsultacji z osobą wykonującą fasady ewentualne znane nam wady tego rozwiązania już zaakceptowaliśmy i nie były one dla nas kluczowe.

Mamy tu jednak pewną „nową” wątpliwość o której wcześniej nie pomyśleliśmy. 

Mianowicie:

Przy robieniu elewacji jako że cały okap wystaje na około 23 cm musimy teraz dojechać styropianem bezpośrednio pod widoczną na zdjęciach membranę oraz blachę pasa podrynnowego (na gotowo zewnętrzne lico elewacji będzie odsunięte około 1,5-2 cm od widocznego na zdjęciach zagiętego kapinosa pasa podrynnowego - tak aby ewentualne nieduże ilość wody/wilgoci spływające z membrany dachowej a następnie pasem podrynnowym nie powodowały zacieków na elewacji oraz tak aby całe krokwie ukryły się w styropianie), a następnie połączyć się styropianem do tej blachy za pomocą taśmy rozprężnej/ uszczelniającej lub pianki. Tak więc styropian dojdzie bezpośrednio do blachy pasa podrynnowego.

Kwestie wizualne tego połączenia nie stanowią tu problemu, gdyż całość będzie od spodu praktycznie niewidoczna i ten fakt zaakceptowaliśmy, jednak mamy wątpliwości, czy możemy połączyć się w ten sposób styropianem elewacji z widocznym spodem blachy, i krótko mówiąc ukryć część tej blachy w styropianie.

Czy nie wystąpi tu ryzyko, że np. w zimie na tej blasze od spodu będzie skraplała się woda, a tym samym będzie skraplała się ona również w obrębie nad styropianem połączonym z tą blachą, co prowadziłoby do zawilgocenia górnego fragmentu elewacji?

Czy ktoś wykonywał to w ten sposób, albo ma większą wiedzę w tym temacie? Czy można tutaj coś sensownego jeszcze wymyślić (nie wiem np. dokleić jeszcze na blachę od spodu taśmę do membran?) czy też nie ma potrzeby nic więcej tu robić?

Oraz uprzedzając - szczeliny wentylacyjnej w tym miejscu nie musi być gdyż na dachu jest membrana wysokoparoprzepuszczalna.

Będziemy wdzięczni za wszelkie sensowne informacje. Po analizie dużej ilości dachów bezokapowych już po wykonaniu naszego dachu wydaje się, że zastosowane przez naszego wykonawcę rozwiązanie jest dość nietypowe i zapewne zrobilibyśmy to teraz trochę inaczej, ale stąd  też tymbardziej chcielibyśmy się upewnić że może to w ten sposób być wykonane, zanim jeszcze przystąpimy do wykonywania elewacji.

f666b625-81b6-484c-9c15-b31ee2bf2301.jpeg

57c2fe80-208d-42a6-92f9-512e1e3c4bf6.jpeg

IMG_9182.jpeg

Edytowane przez Joanna15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...