Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

witajcie, będę stosował komin systemowy leiera, nie wiem co zrobić z jego poczatkiem tj. czy stosować element z otworem przeczyszczająco- rewizyjnym, czy zastępuje go poprostu wkład kominkowy, ale wtedy przecież rura dymowa z wkładu wchodzi do kominu systemowego kolankiem, a więc jest zagięta :o pewnie rozwiązanie jest proste, ale ja go nie znam, może ktoś z Was już to przerobił :wink:
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/28649-komin-systemowy-jakie-elementy-przy-wk%C5%82adzie-kominkowym/
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie rozumię twojego pytania...

Budując komin systemowy należy najpierw zaplanować (z której strony) oraz zrobić wyczystkę (ale to wchodzi w skład tego systemu kominowego). Dobrze też jest poniżej wyczystki zrobić skraplacz z odprowadzeniem.

Witam,

Elementy komina systemowego patrzac od dolu: pojemnik na skropliny wraz z odplywem, (ew. prosty odcinek rury ceramicznej), wyczystka, proste odciniki rury ceramicznej, podlaczenie kominka (czopuch), proste odcinki rury ceramicznej az do zakonczenia komina. Czyli odpowiadajac na pytanie: tak dac wyczystke. Ale dac ja w ten sposob (jezeli to mozliwe) by jej wylot nie znajdowal sie w pomieszczeniu kominka. To samo dotyczy odprowadzenia skroplin: wylot dac w ten sposob (jezeli to mozliwe) by nie znajdowal sie w w pomieszczeniu kominka i by byla prosta mozliwosc odprowadzenia skroplin do kanalizacji. Czopuch dac na wysokosci okolo 2 metrow tak by problemu podlaczyc kominek (nie dawac za nisko bo trzeba bedzie przerobic polozenie czopucha,a to kosztuje). Najlepiej dac czopuch o kacie wlotu 45 stopni. Niektorzy twierdza ze mozna sie takze zastanowic nad druga wyczystka na poddaszu nieuzytkowym ( i ile takowe jest) blisko konca komina. W ten sposob kominiarz nie bedzie musial wychodzic na dach by przeczyscic komin i zaoszczedzamy na stopniach kominiarskich na dachu a jezeli chcemy to takze na wylazie dachowym.

A tak przy okazji to popros sprzedawce byl dal ci instrukcje montazu systemu kominowego. Znajdziesz tam czesc odpowiedzi na swoje pytania

Pozdrowienia

serdecznie dziękuję za odpowiedzi, echo możesz nie rozumieć tego pytania, bo sam nie wiedziałem jak sformułować, żeby uzmysłowić o co chodzi, druga obszerna odpowiedź dotyka sesnsu pytania tz. chodzi mi o to gdzie ten skraplacz i wczystkę zastosować, jak koominek jest na parterze i dom jest niepodpiwniczony, ja zabuduję kominek to gdzie tą wyczystkę zamontuję i jak będę sadzę wybierał w salonie :o , gdzieś wyczytałem że rolę wyczystki i skraplacza właśnie może spełniać wkład kominkowy i tu właśnie dochodzimy do sedna sprawy jak wyczyścić jak będzie to połączenie wkładu z kominem, pod kątem 90 stopni :o

Witam.

W ten sposób możesz połączyć komin z kominkiem wtedy gdy wkład będzie stał bezpośrednio pod kominem. Kominy ceramiczne kiepsko się nadają do tego celu z racji swego ciężaru i konieczności wzmacniania stropu na którym stoją. Ten sposób odprowadzenia spalin można natomiast z dużym powodzeniem stosować w wypadku kominów dwuściennych ze stali żaroodpornej.

Jeżeli komin ceramiczny będziesz chciał połączyć z kominkiem i będzie on stał za wkładem lub obok (bo rozumiem że tak będzie u Ciebie) i połączenie będzie pod kątem 90 st., to będzie on musiał posiadać własną wyczystkę. Zarówno ze względów formalnych (przepisy) jak i praktycznych (wygoda użytkowania). Najwygodniej będzie ją umieścić w obudowie kominka lub np. na jego tylnej ścianie.

Pozdrawiam.

Ja umieściłęm wyczystkę z drugiej stronu komina, tzn kominek jest w salonie oddzielonym od holu ścianą, przed którą (w salonie) stoi komin Schiedla. W tej ścianie zrobiłem otwór większy niż drzwi wyczystki, otynkowałem i w ten sposób mam dojście do wyczystki w kominie przez "dziurę" w ścianie (ściana ma grubość 25 cm). Wolałem takie rozwiązanie niż zabudowywanie wyczystki w obudowie kominka.

Ostatnio u znajomego widziałem inne rozwiązanie: dojście do wyczystki zrobił poniżej półki marmurowej pod wkładem kominkowym tzn w tej wnęce, gdzie często przetrzymuje się drewno pod kominkiem.

 

Skraplacz natomiast dałem w pustaku poniżej wyczystki. Niestety nie mam kanalizacji w tej części domu więc planuję skropliny wypuścić wężem włożonym do rury fi 110, która doprowadza mi powietrze z zewnątrz do kominka i dalej na zewnątrz (tak sobie wymyśliłem, zobaczymy jak będzie z realizają :wink: )

Wyczystke koniecznie musisz dać (no chyba, że masz komin bezpośrednio nad kominkiem); ze skraplaczem możesz się zastanawiać

ja też mam ścianke przy której będzie stał kominek i jednoczesnie oddziela jadalnię od salonu, to chyba bardzo dobry pomysł :D z tą dziurą i otynkowaniem, aby uniknąć szpecącej wyczystki :D , a ze skraplacaczame, no cóż ja też planuję rurę doprowadzającą powietrze, może to też niegłupi pomysł, no a poza tym cieszę sie, że się zrozumieliśmy, o co chodziło w moim pytaniu :D
ja też mam ścianke przy której będzie stał kominek i jednoczesnie oddziela jadalnię od salonu, to chyba bardzo dobry pomysł :D z tą dziurą i otynkowaniem, aby uniknąć szpecącej wyczystki :D , a ze skraplacaczame, no cóż ja też planuję rurę doprowadzającą powietrze, może to też niegłupi pomysł, no a poza tym cieszę sie, że się zrozumieliśmy, o co chodziło w moim pytaniu :D

...tez się cieszę :D

Bynajmniej nie chodziło mi o to że pytanie jest złe, tylko, że nie mogłem załapać w czym głównie tkwi problem. Teraz chyba jest OK

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...