Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Drewno na ogrzewaniu podłogowym


Recommended Posts

Witam,

w sprawie parkietu, który można stosować na ogrzewanie podłogowe to

stosujemy kilka zasad:

1. ogrzewanie powinno być ogrzewaniem pomocniczym, a nie głównym ogrzewaniem w domu, czy mieszkaniu.

2. grubość parkietu nie powinna być większa niż 15 mm (ponieważ drewno staje się izolatorem ciepła), a ogólna zasada: im cieńszy parkiet tym lepszy.

3. stosujemy produkty o budowie dwuwarstwowej tzn. że wierzchnia warstwa jest ułożona poprzecznie do warstwy spodniej oraz w warstwie spodniej, pomiędzy jej elemetami są szpary, które dodatkowo zmniejszają opór cieplny.

4. kleje za pomocą których kleimy parkiet do podłoża powinny być zalecane do stosowania na

ogrzewaniu podłogowym.

 

Parkiety, które spełniają te wymagania znajdziecie Państwo pod tym linkiem

: http://www.parkiet.net/index.php?cPath=25

 

pozdrawiam

 

Maciej Jutrzenka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mialem zamiar zainstalowac ogrzewanie podlogowe pod parkietem. Jednak ze wzgledu na straty zdecyduje sie chyba na grzejniki kanalowe http://www.anb.com.pl/jaga/

http://www.verano-konwektor.pl/grzejnik_kanalowy_verano.html

http://www.vasco.pl/katalog/konwektory_kanalowe.pdf

 

moim zdaniem sa estetyczne, nie szpeca scian i zdaja egzamin przy wielkich przeszkleniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tez będe miał parkiet 15mm przemysłowy merbau i teak na ogrzewaniu podłogowym jako jedynym ogrzewaniu na całe powierzchni. mam bardzo dobrze docieplony dom (ściany 16cm wełny, podłoga 18cm styropianu) więc nie przewiduje kłopotów (a dodatkowo swoja wiarę podparłem starannym projektem ogrzewania :) ).

No z tym jedynym ogrzewaniem to może nie całkiem prawda bo będe miał kominek z dgp zintegrowanym z reku.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

w sprawie parkietu, który można stosować na ogrzewanie podłogowe to

stosujemy kilka zasad:

1. ogrzewanie powinno być ogrzewaniem pomocniczym, a nie głównym ogrzewaniem w domu, czy mieszkaniu.

 

A dlaczego niby tak uważasz? Na forum jest kilkanaście albo i kilkadziesiąd osób , które mają podłogówkę w całym domu i sobie chwalą.

 

2. grubość parkietu nie powinna być większa niż 15 mm (ponieważ drewno staje się izolatorem ciepła), a ogólna zasada: im cieńszy parkiet tym lepszy.

 

Żaden materiał nie "staje się " izolatorem przy jakiejś grubości. Jasne , że im grubsza warstwa materiału tym większy opór cieplny. 15 mm jest zdaje się niemiecką normą . Spotkałem się z opiniami producentów , że może być 22mm. Sporo zależy od tego jaki gatunek drewna a nawet czy jest układany włóknami równolegle czy prostopadle do podłoża. No i ważna sprawa : jak jest izolowana podłoga lub strop na którym ma być ogrzewanie podłogowe.

 

3. stosujemy produkty o budowie dwuwarstwowej tzn. że wierzchnia warstwa jest ułożona poprzecznie do warstwy spodniej oraz w warstwie spodniej, pomiędzy jej elemetami są szpary, które dodatkowo zmniejszają opór cieplny.

 

4. kleje za pomocą których kleimy parkiet do podłoża powinny być zalecane do stosowania na ogrzewaniu podłogowym.

 

 

Parkiety, które spełniają te wymagania znajdziecie Państwo pod tym linkiem

: http://www.parkiet.net/index.php?cPath=25

 

pozdrawiam

 

Maciej Jutrzenka

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie....

 

a co myślicie o panelach drewnianych produkcji BALTIC WOOD grubości zaledwie 10 mm?

 

Czy to dobry wybór na podłogówkę?

 

 

Czy mówienie o panelech / parkiecie, że nadają się na wodne ogrzewanie podłogowe oznacza, że na nim się nie rozejdą (zmiany temperatury), czy również to, że lepiej niż inne przewodzą ciepło ???

 

Dzięki za odp.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

 

A dlaczego niby tak uważasz? Na forum jest kilkanaście albo i kilkadziesiąd osób , które mają podłogówkę w całym domu i sobie chwalą.

 

Napisałem, że ogrzewanie powinno być pomocniczym, a nie musi. Jeżeli wszyscy co mają ogrzewanie wodne główne i położone drewno na podłodze i mają podłogę bez szpar (czyli są zadowoleni) to i ja się bardzo ciszę, że taki "patent" się spradza.

Ja staram sie poinformować jak powinno być, żeby było dobrze. Mi jako wykonawcy zależy na tym aby osoby posiadające podłogę nie miały z nią problemów to i ja ich nie będe miał. :). Jest to sprawa uczciwości wobec klienta.

 

 

 

Żaden materiał nie "staje się " izolatorem przy jakiejś grubości. Jasne , że im grubsza warstwa materiału tym większy opór cieplny. 15 mm jest zdaje się niemiecką normą . Spotkałem się z opiniami producentów , że może być 22mm. Sporo zależy od tego jaki gatunek drewna a nawet czy jest układany włóknami równolegle czy prostopadle do podłoża. No i ważna sprawa : jak jest izolowana podłoga lub strop na którym ma być ogrzewanie podłogowe.

 

Co do poru cieplnego to zależy on od gęstości drewna. Im większa gęstość, tym lepsze przewodnictwo cieplne. Więc tyle ile jest gatunków drewna, to tyle jest jego gęstości i wartość 15 mm jest wartością umowną i bardzo bliska prawdzie (nie jest to niemiecka norma).

Co to opini producentów na temat gr. 22mm na ogrzewanie podłogowe to się nie dziwię, że tak doradzają, bo przecież oni za ułożony parkiet odpowiedzialności nie biorą :), a sprzedac trzeba.

 

Zagadnienie budowy drewna i jego właściwości nie jest nauka ścisłą, chciażby z tego powodu, że drewno ma budowę anizotropową (w każdym z trzech rozpatrywanych kierunków ma różne właściwości). Dalrego na pewno nic się nie stanie jeżeli położy się drewno o grubości 16 mm na główne ogrzewanie podłogowe.

Więcjeżli ktoś z was uważ że moje wskazówki są złe i nie ma w nich żadnej racji to niech z nich nie kozysta :).

 

pozdrawiam

 

mj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie....

 

a co myślicie o panelach drewnianych produkcji BALTIC WOOD grubości zaledwie 10 mm?

 

Czy to dobry wybór na podłogówkę?

 

 

Czy mówienie o panelech / parkiecie, że nadają się na wodne ogrzewanie podłogowe oznacza, że na nim się nie rozejdą (zmiany temperatury), czy również to, że lepiej niż inne przewodzą ciepło ???

 

Dzięki za odp.

 

Pozdrawiam.

Ja również przychylam się do pytania - co z panelami na podłogówce (planuję, że jeśli to jako pomocnicza, z powrotu grzejników)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcjeżli ktoś z was uważ że moje wskazówki są złe i nie ma w nich żadnej racji to niech z nich nie kozysta :).

 

pozdrawiam

 

mj

 

Nie uważam , że twoje wskazówki są złe . Nie są one również "jedynie słuszne".

Drewno jest materiałem ' żywym". Jak napisałeś wiele zależy od gatunku , czy sposobu ułożenia elementów ( włóknami równolegle lub prostopadle do podłoża). Daje to pole do kombinowania - w pozytywnym znaczeniu - i być może znalezienia odpowiadającego własnym oczekiwaniom a jednocześnie skutecznego "patentu". :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież oprócz parkietu są wykładziny i deski oraz wymienione już wcześniej panele (kilkanaście firm -były swego czasu wymienione w którymś z muratorów).

 

Też się interesuję jak to wychodzi "w praniu" z drewnem pod jakąkolwiek postacią po pewnym czasie użytkowania z podłogówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
w całym swoim domu będę miał ogrzewanie podłogowe Podłogi wyłożyć chcę przede wszystkim parkietem Przejrzałem fora mówiące na ten temat ale jakoś nie mogłem znaleźć wielu osób które zastowowąły podobny wariant w swoich domach. Prosiłbym aby osoby które grzeją się podłogówką i na niej mają parkiet mogby podzielić się swoimi doświadczeniami zarówno pozytywnymi jak i negatwynymi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...