Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 67,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jamles

    4953

  • tola

    4546

  • tomek1950

    3920

  • Aga J.G

    3894

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witajcie

Albo pora zbyt wczesna, albo ludzie .... przecież już ciemno i chyba o tej porze nie budują. :wink:

U mnie dziś piękna katastrofa się stała. Wczoraj dodałam do baniaczka z plumkającym winem za dużo owoców i dziś winko się zbuntowało nadmiar płynu wydostał się przez rurkę fermentacyjną i cała kuchnia płynie w winie :wink:

Cóż za niepowetowane straty :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg starego przedwojennego przepisu: "Gąsior napełnić należy moszczem w 9/10 objętości".....

.... a u mnie wino z winogron po dwóch tygodniach szaleństwa fermentacyjnego od dwóch dni strajkuje. Ale ja je popędze - kilo cukru+świeża pożywka dla drożdży winnych+drożdze burgund i....dalej do roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolana jak lubisz pioseki żeglarskie. Do sprzątania lubię słuchać szant właśnie leci u mnie "Keja" proszę bardzo.

Jak spasuje mi termin spotkania a coś zostanie z tego winka przywiozę spróbować. :wink:

Jurg Ty dodajesz do wina z winogron jeszcze drożdże. U mnie wino szaleje po dodaniu cukru i nowej dawki winogron

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolana dobra jesteś taki zapasik no,no

A ja właśnie sączę sobie teraz takie rude winko przywiezione zza południowej granicy.

Czy ktos ma ochotę mogę sie podzielić :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolana jak lubisz pioseki żeglarskie. Do sprzątania lubię słuchać szant właśnie leci u mnie "Keja" proszę bardzo.

Jak spasuje mi termin spotkania a coś zostanie z tego winka przywiozę spróbować. :wink:

Jurg Ty dodajesz do wina z winogron jeszcze drożdże. U mnie wino szaleje po dodaniu cukru i nowej dawki winogron

 

Dodaję drożdże winne. Wcześniej pasteryzuję moszcz, żeby zabić dzikie szczepy drożdzy. No a potem dodaję właśnie szlachetne drożdże winne. W tym wypadku daję drożdże burgund. W przyszłym tygodniu nastawiam wino z żyta. I tu daję drożdże tokaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ślivka sorry ale tak szybko zamienilyście się z Jolana miejscami :wink:

Jurg wina z żyta jeszcze nie robiłam ani nie piłam, wino z ryżu to i owszem ale z żyta :p

Mam taki przepis dziadka i pożywki z ciemnych wionogron dodaje sie do win z innych owoców zamiast drożdży..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależnie od tego , jakimi owocami dysponujesz lub też jakie wino chcesz otrzymać ,

powinieneś użyć odpowiedniej odmiany drożdży winiarskich

firmy "P.J.ZAMOJSCY"

 

 

 

 

a)WINO Z ŻYTA :

Drożdże TOKAY oraz pożywka dla drożdży winiarskich

Żyto - 2 kg

Woda - 8 litrów

Cukier - 2 do 3 kg

Kwasek cytrynowy - 30 g(3 dag)

Śliwki suszone lub rodzynki - 1/2 kg

Ziarna zalać wodą , wypłukać , usunąć zanieczyszczenia , wsypać do gąsiora , dodać suszone śliwki lub rodzynki , kwasek cytrynowy , wodę przegotowaną z cukrem , pożywkę , a po ochłodzeniu zaczyn drożdżowy ( przepis na zaczyn na opakowaniu drożdży winiarskich ) .

 

b)WINO Z RYŻU ( przepis zapożyczony z pewnej świetnej strony winiarskiej - zajrzyj tam !!!) :

Drożdże TOKAY oraz pożywka dla drożdży winiarskich

Zalej 5l wrzącej wody 2kg ryżu, 1,5kg cukru, 50g kwasku cytrynowego i co najmniej 20dkg rozdrobnionych rodzynek. Po ostygnięciu umieść uzyskaną mieszaninę w baniaku i dodaj zaczyn drożdży oraz pożywkę. Po 3-4 dniach fermentacji dodaj 1kg cukru rozpuszczony w 1l wody. Po około 2 tygodniach fermentacji oddziel ryż od cieczy, ryż odrzuć, ciecz przelej z powrotem do baniaka i pozwól jej dokończyć fermentację, uzupełniając objętość cieczy do 10l. Zamiast kwasku można dodać odpowiednią ilość soku z cytryn. W przypadku całkowitego odfermentowania cukru otrzymuje się smakowite, wytrawne wino o zawartości około 15% alkoholu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć o wiele więcej , kliknij tutaj , a znajdziesz sie na wspaniałej stronie poświęconej winu !

 

 

ŻYCZYMY SMACZNEGO !

BRACIA PIOTR I JAN ZAMOJSCY

 

Wstecz

Do strony głównej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porady i triki

 

 

To będzie docelowo miejsce, gdzie umieszczę tak zwany FAQ (czyli 'najczęściej zadawane pytania'). Teraz natomiast, nie czekając na głosy innych, podaję kilka sposobów na podniesienie wartości smakowo-zapachowych naszych win.

 

Dodatek choćby 10% rodzynek (w stosunku do masy owoców bazowych) bardzo poprawia ekstraktywność i bukiet wina;

Dodatek około 10% miodu (w stosunku do masy owoców bazowych) także poprawia jakość wina - największe znaczenie ma dodatek miodu w przypadku win białych (pamiętać należy tylko o zmniejszeniu ilości dodawanego cukru);

Banieczki gazu opuszczające rurkę fermentacyjną, często robią to tak głośno i z taką częstotliwością, że trudno np. zasnąć. Aby temu zaradzić wystarczy założyć rurce tłumik w postaci kłębka waty - dodatkowa korzyść to fakt, że muszki octówki nie mają szans dostać się do rurki (a mają one tę dziwną właściwość, że uwielbiają topić się w wodzie wypełniającej rurkę).

W czym pić wino, jakie wino do jakiej potrawy, nie wiesz? Wejdź do działu "w czym pić wino"!

Jak określić moc naszego wina? - Kompletny poradnik użycia cukromierza

Gdzie kupować, żeby najmniej stracić? Tabela cen akcesoriów winiarskich w kilku krajach świata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam stare przepisy babci + broszurkę z lat czterdziestych (chyba?). Są tam min. przepisy na wino z buraków cukrowych i pomidorów.

Przepisy są na gasiorki 5 litrowe. Np żyto:

"Na każde 5 litrów bierzemy 1 kg żyta, wsypujemy do miski i myjemy wodą. Po wsypaniu żyta do gąsiora dodajemy 10 gr. kwasu winnego rozpuszczonego w 1/2 litrze wody. Po dokładnym wymieszaniu pozostawiamy tak 3-4 godz. Robiąc wino Sauterne rozpuszczamy 1650 gr. cukru w gorącej wodzie, po ochłodzeniu wlewamy do żyta. Wreszcie dodajemy na kilka dni przedtem zarobiony już pracujący zaczyn drożdżowy, 1/5 część pożywki jak i 1/5 część Klarolu na kazde 5 litrów. Wino z żyta jest bardzo burzliwe, należy przeto fermentować w większym gąsiorze. Przy odpowiedznim cieple fermentacja ukończy się po 15-20 dniach. Tak długo pozostaje płyn na życie. Po trzech tygodniach ściągamy płyn ze żyta i wlewamy do czystego gąsiora w celu klarowania".

Pisownia oryginalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...