Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaką dachówkę wybraliście?  

462 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaką dachówkę wybraliście?

    • Roben
      76
    • Brass
      120
    • Rupp Ceramika
      8
    • Koramic
      50
    • Nelskamp
      25
    • Creaton
      78
    • Wiekor
      2
    • Tondach
      22
    • Euronit
      18
    • inną firmę
      65


Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 2,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 4 weeks później...
witajcie, czy ktoś z Was wie coś na temat nowych maszyn u Robena? Handlowiec bardzo zachwalał aktualną partię Piemonta, która wychodzi prościutka. Rzuciła nam się w oko też wersja angoba grafitowa, która wydaje się błyszczeć w porównaniu z antracytową co podkreślił sprzedawca iż jest to angoba półszlachetna, czyli jeśli dobrze rozumiem wersja grafitowa powinna być bardziej odporna na porastanie mchem? Informacja bardzo się przyda gdyż stoję przed wyborem Braas Rubin 9v albo Roben Piemont, różnica cenowa 2 tyś (między piemontem grafitowym 1 tyś) na całym dachu, więc ani dużo, ani mało, a jakość podobno zupełnie inna. Dodam jeszcze, że pod względem wizualnym nie ma dla mnie żadnej różnicy, bardziej interesuje mnie kwestia trwałości (brak pajączków, czy odchodzenia farby jak pisał ktoś wcześniej) i odporności na obrastanie mchem gdyż dom będzie stał 300m od lasu...

 

Gdyby ktoś miał podobny dylemat to zdecydowałem się na Roben Piemont Titan szara glazura, pojeździłem po kilku hurtowniach i na wystawkach 3 letnie dachówki nie miały żadnych pajączków, także czas pokaże czy był to słuszny wybór

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Poszukuję dachówki płaskiej, którą będę mogła położyć także na elewacji, na ściance kolankowej. Dachy mansardowe nie są czymś nieznanym architekturze, więc zastanawiam się, czy można położyć każdą dachówkę w pionie? Na pewno Orea 9 Koramica może być kładziona na ścianie, ale nie jestem przekonana do jej rozmiaru. Piano Mayer Holsena bardziej mi się podoba, ale nie wiem czy można jej użyć - podają w specyfikacji tylko minimalne nachylenie. Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenia i chciał by się podzielić to będę wdzięczna.

 

https://photos.app.goo.gl/dvcH4Gswx2uqU9qQ7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio brałem blachodachówki z firmy :spam:, którzy polecili mi też wybór blaszanej rynny dachowej i szczerze mówiąc byłem początkowo zaskoczony, ale po zastanowieniu się i zakupie jestem mega zadowolony. Naprawdę o wiele łatwiejsze w montaż niż PCV. Edytowane przez Greengaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... po zastanowieniu się i zakupie jestem mega zadowolony. Naprawdę o wiele łatwiejsze w montaż niż PCV.

A to ciekawe, że po zastanowieniu się i zakupie a nie po montażu doszedłeś do tak zbawiennych wniosków? Taki wpis to spam:spam:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Mam dodatkowe pytanie:

Ustaliliśmy już estetykę - dachówka ceramiczna, półpłaska w kolorze czarnym matowym bądź antracytowym matowym. Ze wstępnych poszukiwań znaleźliśmy:

Braas Topas v11 i v13, Bogen Reform 11, Koramic Cosmo 11 lub 12, Nelskamp R10, Creaton Cantus lub Optima, Tondach Stado 12 i Meyer Holsen Decapo.

Sporo tego:) pomijając kwestie cen poszczególnych modeli i akcesoriów - czy macie jakieś pozytywne lub negatywne opinie o którymś z wymienionych modeli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam,

Przymierzam się do dachu i dostałem ofertę na dachówkę Koramic Orea 9 - co możecie powiedzieć o tej dachówce?

 

Ja jestem w temacie zielony, podpowiedzcie proszę za jakimi dachówkami ceramicznymi, płaskimi się rozglądać?

Ten sam dostawca ma jeszcze w ofercie Braas i Creaton.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dach dwuspadowy. Jaka jest lepsza dachówka na zakończenie okapów nad szczytami? Szczytowa lewa i prawa czy dwufalowa z lewej i zwykła z prawej?

Czy jak za bardzo dachówka wystaje nad szczytami to można wypuścić trochę kontrłaty aby właściwie podeprzeć krańcowe dachówki?

 

Największy problem będę miał z okapem z rynnami. Okap mam prosty w projekcie wiązarów. Także nie mogę przedłużyć górnych pasów wiązarów w trakcie krycia dachu jak to się czasem robi przy okapach skośnych aby zapewnić właściwe podparcie dachówek przy rynnie. Planuję alegre 9. Górny pas ma 586cm i 30 stopni. Przy 3cm odległości laty od kalenicy i 40.5 cm średniej odległościach łat brakuje mi 10.5 cm dachówki do końca górnego pasa a trzeba jeszcze wysunąć nad rynnę parę cm.

Edytowane przez ololek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zastosowaniu łat o przekroju 4x6 cm można je wysunąć do 40 cm za podparcie. Natomiast wiązar należy odpowiednio zaprojektować. Górny pas nie może kończyć się na dolnym, ma przechodzić dalej a dolny ma dochodzić do niego. Pozostaje tylko kwestia odpowiedniej wysokości ścian nośnych. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zamontować każdą. A może dachówka karpiówka prosta albo dachówka Smaragd? Pozdrawiam.

 

Mam pytanie związane z karpiówką , kupiłem drugi dom i na dachu jest położona karpiówka oraz zapas ze co najmniej 100m2 karpiówki , myślałem aby ją wywalić i położyć jakąś inną lub blachodachówkę tym bardziej że i tak trzeba by położyć membranę aby szło docieplić poddasze , myślałem że karpiówki już się nie używa tym bardziej że ona kładziona jest na jakimś wapnie czy czymś podobnym , jestem w błędzie czy wymyć porządnie i położyć z powrotem po założeniu membrany ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę tu swoje 5 groszy bo przedmówcy o tym nie wspomnieli że obecne karpiówki nie montuje się już na zaprawę.

 

I nie cieknie potem ? , bo ja mam nieodpartą chęć założenia membrany więc trzeba zrzucać całą dachówkę a że ona jak nowa choć brudna przez lata to szło by ją położyć z powrotem a i w międzyczasie ją odpicować jakimś środkiem chemicznym tylko mam obawy czy one nie ciekną bez tej zaprawy . przekonajcie mnie że się mylę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś poddasza nie były mieszkalne i nie stosowano tzw. krycia wstępnego. W celu zapewnienia szczelności dachu i stabilnego mocowania montowano wszystkie dachówki w tym tez karpiówkę na zaprawę z dodatkiem włosia. Gąsiory też były montowane na zaprawę. Teraz też czasami montuje się na zaprawę o ile jest taki wymóg konserwatora zabytków. Żądna dachówka nawet karpiówka nie daje gwarancji szczelności. Za szczelność dachu odpowiada krycie wstępne.

Radzę zastosować krycie wstępne wykonane papą na sztywnym poszyciu. Może się udać odzyskać część dachówki. Wszystko zależy od tego jak mocna była zaprawa. Jak krycie było wykonane w koronkę jest duża szansa na odzyskanie polowy dachówek. Po oczyszczeniu będą nadawały się do ponownego montażu i długo posłużą. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...