Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaką dachówkę wybraliście?  

461 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaką dachówkę wybraliście?

    • Roben
      76
    • Brass
      119
    • Rupp Ceramika
      8
    • Koramic
      50
    • Nelskamp
      25
    • Creaton
      78
    • Wiekor
      2
    • Tondach
      22
    • Euronit
      18
    • inną firmę
      65


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam pytanie związane z karpiówką , kupiłem drugi dom i na dachu jest położona karpiówka oraz zapas ze co najmniej 100m2 karpiówki , myślałem aby ją wywalić i położyć jakąś inną lub blachodachówkę tym bardziej że i tak trzeba by położyć membranę aby szło docieplić poddasze , myślałem że karpiówki już się nie używa tym bardziej że ona kładziona jest na jakimś wapnie czy czymś podobnym , jestem w błędzie czy wymyć porządnie i położyć z powrotem po założeniu membrany ?

 

Dorzucę tu swoje 5 groszy bo przedmówcy o tym nie wspomnieli że obecne karpiówki nie montuje się już na zaprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę tu swoje 5 groszy bo przedmówcy o tym nie wspomnieli że obecne karpiówki nie montuje się już na zaprawę.

 

I nie cieknie potem ? , bo ja mam nieodpartą chęć założenia membrany więc trzeba zrzucać całą dachówkę a że ona jak nowa choć brudna przez lata to szło by ją położyć z powrotem a i w międzyczasie ją odpicować jakimś środkiem chemicznym tylko mam obawy czy one nie ciekną bez tej zaprawy . przekonajcie mnie że się mylę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś poddasza nie były mieszkalne i nie stosowano tzw. krycia wstępnego. W celu zapewnienia szczelności dachu i stabilnego mocowania montowano wszystkie dachówki w tym tez karpiówkę na zaprawę z dodatkiem włosia. Gąsiory też były montowane na zaprawę. Teraz też czasami montuje się na zaprawę o ile jest taki wymóg konserwatora zabytków. Żądna dachówka nawet karpiówka nie daje gwarancji szczelności. Za szczelność dachu odpowiada krycie wstępne.

Radzę zastosować krycie wstępne wykonane papą na sztywnym poszyciu. Może się udać odzyskać część dachówki. Wszystko zależy od tego jak mocna była zaprawa. Jak krycie było wykonane w koronkę jest duża szansa na odzyskanie polowy dachówek. Po oczyszczeniu będą nadawały się do ponownego montażu i długo posłużą. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dość typowe rozwiązanie wygodne dla producentów wiązarów. W załączeniu wygląd wiązara umożliwiający dostosowanie polaci dachu do dowwolnej wielkości dachówki. Pozdrawiam.

 

Mieliśmy wcześniej projekt z górnymi pasami przedłużonymi jako okap. Ale chcieliśmy okap prosty świadomie. Dlatego będzie jako dolny pas.

Chyba zmienimy dachówkę na mniejszą. Więcej rzędów dachówek to można bardziej lub mniej rozsunąć dachówki zyskując te cm. Dodatkowo alegra ma przesów 2cm a inne mają nawet 3cm.góa dół,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 4 weeks później...

Witam,

 

Rozważam wymianę dachówki.

Obecnie posiadam dachówkę ceramiczną Roben Fleming.

Rozstaw łat 36,3- 36,9 cbm

Dom z 2005 roku. Dach prosty dwuspadowy.

Pytanie do ekspertów: Czy polecacie i czy znajdę dachówkę płaską, która pasowałaby pod ten rozstaw łat? Czy wystarczy, żeby nowa mieściła się w tym przedziale? Czy przy dachówce płaskiej łaty muszą być idealnie proste?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy jak rozstaw nowej dachówki będzie mieścił w tym przedziale. Natomiast inną kwestią jest stan krycia wstępnego. Jak krycie wstępne było wykonane papą to nie ma żadnego problemu natomiast jak folią dachową to bezwzględnie trzeba sprawdzić jej stan (hydroizolacyjność). Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Nelskamp Nibra F8 1/2 angoba. Jakieś opinie? Kumpel dekarz proponuje mi ten towar jako coś wartościowego. Zdecydowanie wolałbym Nibra G10, ale dla moich 220m2 dachu G10 wychodzi 24700zł/ 8% vat, a F8 17117zł/8% vat. W obu przypadkach dochodzi 3666zł na akcesoria. (na dachu 6 okien ROTO).

Proponuje mi się membranę marki Dorken za 4607zł/8%vat, a ja skłaniam się jednak do papy na desce, która i tak będzie.

Są inne tańsze, równie dobre, czy o zbliżonych właściwościach płaskie dachówki? Jakiego rzędu to mogą być różnice. Jakiej marki zastosować papę? konkretny model

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Braas turmalin popros o wycenę i zobacz różnice to chyba najlepsza z "normalnych" dachówek potem jest Meyer Holsen Piano, ale jak mialem na braasa ROK temu wyceny po 23-25k tak na MH był za około 30k.

Mam tyle samo dachu jestem ciekaw jak ci by wycenili MH. Ja wyceniłem blachę rąbek pruszyński pd510? to miałem wycenen a 22k ... a ułożenie rąbka tyle samo co dachówki. Więc myślę jak to rozegrać bo różnica się zaciera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Zamawiał ktoś ostatnio dachówkę? ile czekaliście od zamówienia do dostawy? Ja zamówiłem końcem lutego dachówkę z Creatona i nie mogę się doprosić dostawy od hurtowni, bo mówią że producent ma opóźnienia. Jak to wygląda u was?

 

U mnie podobnie. Dachówka z brasa zamówiona pod koniec marca na połowę czerwca a hurt mnie informuje że produkcja wstrzymana u producenta :) Na szczęście mam wstępne krycie dachu płytami i papą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 1 month później...
Co polecacie teraz na dach, jaką dachówkę? Czy faktycznie trzeba zamawiać parę miesięcy z wyprzedzeniem?

 

Czy faktycznie to trzeba pytać w hurtowniach a nie na forum. Zresztą za każdym materiałem trzeba rozglądać się wcześniej a nie na ostatnią chwilę i zasada jest taka, że materiał ma czekać na majstra na budowie a nie majster ma czekać za materiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam Nelskamp nibra f8 1/2 czarna glazura. Mega fajna, skrajnie inna niż chcieliśmy pierwotnie ( w planach była klasyczna czerwona, ceglasta). Większość jest już na dachu, robi świetne wrażenie. Ponad przeciętnie twarda (to wiem od dekarza), nie barwiona w masie, ale na moim dachu 42° nigdzie nie widać tego. Ponoć bardzo szczelna, ładnie trzyma wymiar.

 

Zapomniałem dodać, że wzięliśmy ta czarna bo była na składzie. Na cokolwiek innego - 3 miesiące temu - kazali nam czekać 4-5 miesięcy z bardzo prawdopodobna opcja wydłużenia tego terminu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam Nelskamp nibra f8 1/2 czarna glazura. Mega fajna, skrajnie inna niż chcieliśmy pierwotnie ( w planach była klasyczna czerwona, ceglasta). Większość jest już na dachu, robi świetne wrażenie. Ponad przeciętnie twarda (to wiem od dekarza), nie barwiona w masie, ale na moim dachu 42° nigdzie nie widać tego. Ponoć bardzo szczelna, ładnie trzyma wymiar.

 

Zapomniałem dodać, że wzięliśmy ta czarna bo była na składzie. Na cokolwiek innego - 3 miesiące temu - kazali nam czekać 4-5 miesięcy z bardzo prawdopodobna opcja wydłużenia tego terminu

 

Dawid, bo też myślimy o F8 1/2 czarny mat, mógłbyś podesłać jakieś zdjęcia, zadowlony jesteś?? Mamy dach 40 stopni (dwuspad) ew biorę pod uwagę jeszcze Meyer Holsen Marsylka, robi wrażenie (cenowo również).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...