Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Z jakiego materiału macie wykonane parapety wewnętrzne?  

203 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Z jakiego materiału macie wykonane parapety wewnętrzne?



Recommended Posts

Też nie rozumiem, czemu na klej? Co złego w piance, która dodatkowo zaizoluje dźwiękowo i termicznie? Jak się piankę dobrze z wierzchu zakonserwuje (np. gipsem, tynkiem, itp), to nic się z tym nie będzie działo, a dodatkowo pianka skutecznie wypełni wszelkie szczeliny. Nie twierdzę, że klej jest be, ale uważam, że pianka jest lepsza. Zwłaszcza do parapetów z aglomarmuru, itp. Do kamiennych-marmurowych, to może faktycznie klej, żeby nie odbarwić materiału... Ale aglomarmur, drewno, granit, konglomerat to są materiały nieodbarwiające się, więc pianka jest 100% bezpieczna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 558
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Aglomarmur czy konglomerat marmurowy mają TAKIE SAME właściwości jak marmur. Czyli może tak samo się odbarwić. Składa się on w 95% z mielonego marmuru i żywicy. Na klej na bazie białego cementu powinno się montować białe (jasne) konglomeraty i marmury. Na klej jest bezpieczniej, można dobrze wypoziomować. Pianka rośnie nierównomiernie i często się zdarza, że parapety kamienne pękają (nie są tak elastyczne jak inne materiały).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aglomarmur czy konglomerat marmurowy mają TAKIE SAME właściwości jak marmur. Czyli może tak samo się odbarwić. Składa się on w 95% z mielonego marmuru i żywicy. Na klej na bazie białego cementu powinno się montować białe (jasne) konglomeraty i marmury. Na klej jest bezpieczniej, można dobrze wypoziomować. Pianka rośnie nierównomiernie i często się zdarza, że parapety kamienne pękają (nie są tak elastyczne jak inne materiały).

Z tym pierwszym się nie mogę zgodzić. Owszem, skład być może jest prawidłowy, ale właśnie ta żywica, która wiąże ten proszek marmurowy, powoduje zmianę niektórych właściwości. Na pewno materiał typu aglomarmur jest mniej nasiąkliwy od samego marmuru, który jest strukturą krystaliczną, a żywica po stwardnieniu nie tworzy sieci krystalicznej. Dlatego w przypadku aglomarmuru nie bał bym się praktycznie żadnego spoiwa, gdyż proszek marmurowy jest otoczony z każdej strony przez żywicę.

Co do konglomeratów, to nie wiem - trochę ryzyko jest, gdyż kawałki kamieni są dużo większe i może być przypadek, że 1 kawałek będzie widoczny z obu stron płyty.

 

Wzrost pianki faktycznie jest nierównomierny, bo nigdy nie uda się wstrzyknąć idealnej porcji. Stąd konieczność zastosowania rozpórek w trakcie montażu na piankę, aby płyta parapetowa nie była wyginana przez rozprężającą się piankę. Po całkowitym stwardnieniu pianki natomiast żadnych naprężeń już nie ma, więc dlaczego miałby taki parapet pęknąć? Chyba, że czym ciężkim w niego przywalisz, to może, bo pianka jest bardziej elastyczna od cementu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martinezio, nie ma znaczenia czy konglomerat marmurowy jest mniej czy bardziej nasiąkliwy niż marmur, bo różnica jest niewielka. Marmury także mają różną nasiąkliwość. Ważne jest to, że właściwości mają na tyle podobne, że można je w użytkowaniu "wrzucić do jednego garnka". Dlatego napisałam "takie same" choć faktycznie powinnam "bardzo zbliżone". Powstają plamy po kwasach, tłuszczach zarówno na konglomeratach marmurowch jak i na marmurach i już. A nie wiem co masz na myśli w zdaniach:

 

Dlatego w przypadku aglomarmuru nie bał bym się praktycznie żadnego spoiwa, gdyż proszek marmurowy jest otoczony z każdej strony przez żywicę.

Co do konglomeratów, to nie wiem - trochę ryzyko jest, gdyż kawałki kamieni są dużo większe i może być przypadek, że 1 kawałek będzie widoczny z obu stron płyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agata: owszem, plamy powstaną, ale proces ich powstawania jest nieco inny dla aglomarmuru, niż dla samego marmuru. Płyny, o których wspominasz, zawierają kwasy owocowe (głównie kwas cytrynowy), które wchodzą w reakcję ze związkami wapnia w przypadku marmuru, natomiast w przypadku aglomarmuru kwas wchodzi w reakcję z żywicą (głównie jest to żywica akrylowa).

Zaletą aglomarmuru jest to, że plamy można wypolerować dużo łatwiej, niż z marmuru, który dodatkowo jest porowaty, dzięki czemu płyny wnikają dużo głębiej w strukturę, niż w aglomarmurach. Co do konglomeratów, to wszystko zależy od grubości użytego kruszywa.

 

Z resztą - wszystko idzie zaplamić. Nie ma się co oszukiwać - nie ma materiałów nieplamiących się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martinezio, zaistniałej plamy nie da się wypolerować. Z pomocą polerki można przywrócić połysk po zmatowieniu, czy wyeliminować powstałe rysy. Plama wnika w kamień (i naturalny i mielony) i już. Są specjalne środki do jej wywabienia, ale z pewnością nie jest to polerowanie. W każdym razie doszliśmy do jednego wspólnego wniosku :) nie ma materiałów nieplamiących się
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie parapety wewnętrzne są z marmuru . Zewnętrzne są z blachy miedzianej . Z perspektywy dziesięcioletniego użytkowania marmurowych parapetów ponownie nie zdecydował bym się na ten materiał . Jeżeli kamień na parapety to tylko granit . Marmur jest za miękki i się rysuje . Trzeba bardzo uważać także na wszelkie środki czyszczące bo się przebarwia oraz matowieje np. od płynów do mycia szyb . Poza tym mam w sieni - wiatrołapie parapet z drewna . Był pomalowany przed zamontowaniem . Po 10 latach wygląda jak nowy .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Bardzo podobają mi się rolety rzymskie, ale parapet w mieszkaniu nie jest za ładny. Rolety rzymskie bezlitośnie odsłonią go, dlatego też chciałabym go obudować, zakryć. Jak to zrobić aby było tanio i ładnie i bez pomocy fachowców? Mieszkanie jest w urzadzone stylu nowoczesnym w moich ulubionych szarościach. Pomożecie

Przeparaszam za literówkę-przykryć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to np obudować sklejką przyciętą na wymierzony wymiar w markecie, zaszpachlować łączenia i pomalować.

W życiu takiego parapetu nie robiłam ale kilka innych dziwnych rzeczy tak, i to takie moje pomysły na szybko, pewnie mało fachowe, ale może wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za linki. Kurcze szczerze powiedziawszy to mój parapet wygląda teraz lepiej niż ten z tymi paskudnymi bocznymi nakładkami. Nie da się tego inaczej zrobić przy pomocy tych nakładek PCV? Jescze ten slikon po bokach. Tragedia. Nie chciałabym pogorszyć sobie i jeszcze obciążyć się do tego finansowo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...