Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ściana fundamentowa - cegła, czy bloczek betonowy?


Cegła, czy bloczek betonowy?  

25 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Cegła, czy bloczek betonowy?

    • ceg
      0


Recommended Posts

  • 3 weeks później...
Widzę że troszkę ucichła dyskusja na temat "fundamentalny" :D

Mam dylemat, co zrobić, czy wylać tylko zborjoną stopę i fundament murować z bloczków czy go po po prostu wylać z betonu?!

 

jarek244

 

ławę nie stopę :wink: - i nie fundament tylko ściana fundamentowa - murowana będzie znacznie tańsza - zalezy kto jak się zapatruje na to - czy zależy na trwałości - z reguły bloczki betonowe są wykonane z dosyć kiepskiego betonu wic jeżeli komuś zależy n naprawdę długim czasie bezproblemowego użytkowania to sugeruje ścianę fundamentową monolityczną oraz użyć dodatków w postaci plastyfikatorów uszczelniających beton - większa pewność ,że woda nawet po ewentualnym przeniknięciu przez izolację będzie miałą następną przeszkodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geno miałem na mysli to iż podstawę czyli dla mnie stopę :) zazbroić i wylać z betonu a całą resztę wymurować z bloczków. Obok mnie znajduje się betoniarnia, gość robi solidne bloczki z B20 i można go sprawdzić. Sam mówi że najliej wziąć kilka dowolnie wybranych bloczkow i pojechać z nimi do ekspertyzy. Sam juz nie wiem co o tym myśleć?!

A czy mozna do takich bloczków zastosować plastyfikatory?

 

jarek244

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geno miałem na mysli to iż podstawę czyli dla mnie stopę :) zazbroić i wylać z betonu a całą resztę wymurować z bloczków. Obok mnie znajduje się betoniarnia, gość robi solidne bloczki z B20 i można go sprawdzić. Sam mówi że najliej wziąć kilka dowolnie wybranych bloczkow i pojechać z nimi do ekspertyzy. Sam juz nie wiem co o tym myśleć?!

A czy mozna do takich bloczków zastosować plastyfikatory?

 

jarek244

 

Nadal twierdze ,że myślisz o ławie - stopa to jest fundament punktowy dla np. słupa a nie ścian. Co do wytrzymałości muru z bloczków to nie tylko właściwości wytrzymałościowe bloczka o tym decydują ale i też zaprawa - podobnie z trwałoścą i tak jest najczęściej ,że elementy drobnowymiarowe wytrzymują próbę czasu a już zaprawa nie. To nie jest tak ,że taki mur będzie zniszczony po kilkunastu latach (przy prawidłowej izolacji) więc tym nie ma się co martwić , niemniej jednak ściana monolityczna będzie trwalsza. Plastyfikatory dodaje się wyłącznie do mieszanki betonowej - jeśli producent jest to w stanie zrobić to nie powinno być przeszkód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal twierdze ,że myślisz o ławie - stopa to jest fundament punktowy dla np. słupa a nie ścian. Co do wytrzymałości muru z bloczków to nie tylko właściwości wytrzymałościowe bloczka o tym decydują ale i też zaprawa - podobnie z trwałoścą i tak jest najczęściej ,że elementy drobnowymiarowe wytrzymują próbę czasu a już zaprawa nie. To nie jest tak ,że taki mur będzie zniszczony po kilkunastu latach (przy prawidłowej izolacji) więc tym nie ma się co martwić , niemniej jednak ściana monolityczna będzie trwalsza. Plastyfikatory dodaje się wyłącznie do mieszanki betonowej - jeśli producent jest to w stanie zrobić to nie powinno być przeszkód.

 

Ok Geno

Masz rację z tą stopą :)

Kwestia zaprawy między bloczkami też mnie trochę niepokoi. Oj mam trudny orzech do zgryzienia :(

 

jarek244

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek244-> ja nie mam zamiaru straszyć to nie jest tak,że wymurujesz z bloczków z za 10 lat zaprawa skoroduje - raczej kwestia kilkudziesięciu lat i np. uszkodzonej izolacji dla zwykłych potrzeb zupełnie wystarcza - chuba ,że ktoś myśli o przyszłych pokoleniach użykowników budynku wtedy nieusuwalne elementy budynku jak fundamenty i ściany powinny być jak najbardziej trwałe. Ściana fundamentowa z blockó na pewno będzie tańszym i szybszym rozwiązaniem ,mniej trwałym zaś rozpatrując z perspektywy "długowieczności".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sciana z bloczka betonowego spełnia swoje zadania. Muruje sie ją szybko i bez problemow z szalowaniem, zbrojeniem itp.

 

Jest ona trwała, tym bardziej, że sciana jest jeszcze zabezpieczona rożnymi impregnatami (Dysperbit, Dekadizol lub inne) oraz coraz czesciej jest zabezpieczona dodatkowo folią kubełkową.

 

Sądze, że sciana z bloczka betonowego tez przetrwa wieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...