Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Higiena kobiet


Gość Niezalogowany

Recommended Posts

Jestem ciekawa, jak to wygladało w czasach przed-higienicznych czy antyhigienicznych (takie średniowiecze na przykład...). Św Izabela Hiszpańska nie myła się... 16 lat :o I była mężatką :roll:

 

A tak wyglądało:

"Od starożytności do końca XIX wieku ludzkość wg dzisiejszych standardów żyła w brudzie. Egipcjanie, Grecy i Rzymianie wymyślili wprawdzie prawie wszystko co mamy w łazience (np. perfumy 5 tys. lat temu), ale nie używali tego dla celów higieny. Nowożytna kultura europejska uważała brud za stan przyrodzony, mycie za zniewieściałość, niegodną np. rycerza, a kąpiel za występek, we Francji np. zakazany kobietom jeszcze w XVII wieku. Rekordy braku higieny Europa biła w epoce (sic!) Oświecenia. W Paryżu np. do Rewolucji Francuskiej łazienki domowe były wynalazkiem właściwie nieznanym, a liczba łaźni publicznych wynosiła 2 (1770 r.). Mydło wynaleźli wprawdzie 2 tys. lat p.n.e. Babilończycy. Egipcjanie i Żydzi używali w tym celu sody, Grecy otrąb, piasku, pumeksu i popiołu, a Rzymianie oliwy, ale o higienie w skali masowej można mówić dopiero w wieku XX" [źródło]

 

I jeszcze: Wersal

 

Historia higieny. Z wody może co dzień wychodzić nowe słońce - część III

[a po prawej nowe wanny i brodziki :D - link jak ta lala :D]

 

 

Ktoś tutaj pisał [za Sztaudyngerem]:

"Myjcie się, dziewczyny, nie znacie dnia ani godziny"

Jest piękna riposta:

"Pierzcie chłopcy gacie - wy jej też nie znacie"

 

:D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 601
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

:) :) :) Ponury63 jak zwykle na czuwaniu, jak tylko nadarzy się okazja do edukacji... Szkoda, że takich nauczycieli nie mamy, a przynajmniej niewielu. To bardzo... macierzyński stosunek do świata, przekazywanie wszelkiej wiedzy innym, ku pożytkowi ogólnemu.

Dzięki Ci, Ponury Człowieku, opiekuj się nami dalej, tutaj i we wszystkich innych działach. Amen.

 

:oops: :x :oops: :x Ale Luuudzie, jak Wam się widzi ta podpucha Niezalogowanego? My tu poważnie, z sercem na dłoni, każdy się przejął (chociaż ociupinkę), i masz!

Ja protestuję, nawet swój post zmieniłam, bo uznałam, że w "zaistniałych nowych okolicznościach" moje prywatne wynurzenia Niezalogowanemu się wcale nie należą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość :)

Ja uważam to za strzał w 10. Hicior działu. Przez trzy dni na szczycie listy :)

Uważam, ze rozruszał trochę zapyziałe zimą towarzystwo.

A i dodatkowy grosz dla dystrybutorów wody wpadnie nie mówiąc o perfumeriach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zbulwersowana chamskimi wypowiedziami!!

A temat stary jak świat!!

Ludzie ciut wiecej dla siebie szacunku i życzliwości, a wtedy bedzie lepiej!!

 

 

Zmienianie świata zaczynajmy od siebie!!!

 

Pani Edyto!

Chce nas Pani do ślepoty doprowadzić? :)

Chamskie wypowiedzi należy omijać. A jeżeli wg Pani cały wątek jest chamski, to co Pani tutaj robi?

Szacunkiem i życzliwością potu po przepracowanym ciężko dniu Pani nie zmyje.

Jednak zgadzam sie z Panią, że zyczliwość jest w cenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i dzięki Ponuremu znowu zrobiło się tutaj wesoło :D A mnie sie zapowiada kolejny dzień "śmiechawki".

 

 

stander - masz rację :D

tak się starałyśmy, a niezalogowany nie dosyć,że podpuchę zwykłą zrobił,to jeszcze wyciągnąć wniosków porządnie nie potrafił :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agnieszka1,

pisząc wiekszość masz na mysli tych udzielających się w tym wątku, bo ze statystyk wynika,że wejść jest 1916 osób a wypowiedzi 168

i uważam, że jak ktoś zabiera głos to niech to robi pod jakimkolwiek nickiem a nie jako Gość czy Niezalogowany

i nie ma co się wzajemnie obrażać z powodu tego, że ktoś lubi czystość a drugi ma luźne podejście do spraw higieny

 

 

Wojtku przeczytaj wczesniejsze wypowiedzi smartcard a zobaczysz ze to nie ja pisze "wiekszosc" lecz wlasnie smartcard.

Mowil do nas wszystkich - "dostosujecie sie do form ( uzywajcie nicki) albo zmiencie forum" ( hmm conajmniej jak by byl zalozycielem tego forum)

mowil do goscia - "dostosuj sie do wszystkich albo wynos sie z tad" ( nie wiem dlaczego wypowiada sie za wszystkich - ja np. mam inne zdanie).

 

Wiec w mojej odpowiedzi poprostu go zacytowalam. wprowadzajac troche mniej dosadnych slow ( zamiast wynos sie z tad - zmien watek np.)

 

A jesli chodzi o anonimowe wypowiedzi to uwazam ze jak najbardziej pasuja one w watku - "psycholog dyzurny". Sa tu poruszane rozne luzne , czasem wstydliwe tematy. Pozatym zauwaz ze forum jest tak zbudowane ze nie we wszystkich watkach mozna sie wypowiadac niezalogowanym a tutaj mozna. Bynajmniej ja nie widze nic zlego w tym ze ktos cos ma do "psychologa" ale anonimowo - nie slyszales o "telefonach zaufania" - to cos w tym rodzaju.

 

P.S. do koga ta mowa ze nie ma co sie wzajemnie obrazac ze .............

do mnie? czy do "wszystkich"?

cos sie tak mnie imiennie czepil?

 

to ja Agnieszka :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osowa chce o panach, to proszę. Przepraszam wąsaczy, ale często widzę taką sytuację. Siedzi sobie pan z pokaźnym wąsem i spożywa posiłek. Po każdym kęsie włożonym do ust, ręka wędruje do wąsów i wyciera je. Popije piwka, na wąsach pianka. Znowu wyciera. Wcale nie jest to takie rzadkie zjawisko. Zapachów w takim wąsie zbierze się chyba moc.

Podobno panie lubią wąsaczy.

Czy mógłbym prosić o komentarz? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osowa chce o panach, to proszę. Przepraszam wąsaczy, ale często widzę taką sytuację. Siedzi sobie pan z pokaźnym wąsem i spożywa posiłek. Po każdym kęsie włożonym do ust, ręka wędruje do wąsów i wyciera je. Popije piwka, na wąsach pianka. Znowu wyciera. Wcale nie jest to takie rzadkie zjawisko. Zapachów w takim wąsie zbierze się chyba moc.

Podobno panie lubią wąsaczy.

Czy mógłbym prosić o komentarz? :)

 

 

bleeeeee, fuuuuuuj. Jeszcze jak przy okazji jest grubasem - fuuuuuuuj

Kto ci powiedzial ze panie lubia wasaczy?znow ktos przeprowadzal jakis sondaz? :roll:

Ja osobiscie nie lubie wasow u gosci , ale moj tata ma wasy ( ale nie wasiska) i nigdy nie robi tak jak ty napisales. wasy nie wlaza mu do ust i nie brudza sie przy jedzeniu.Moj tata jest kulturalny.

Nie mniej jednak u mojego meza nie chcialabym zobaczyc kiedys wasow. Wole go bez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...