Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ustawienie temperatury wody w CO !!!


postgres

Recommended Posts

Jakie Waszym zdaniem powinna być optymalna temperatura wody w kotle CO ??? Ustawiłem sobie na maksimum tj 80 C. Przyszedł serwisant od pieca i powiedział, że jest to mało ekonomiczne, że przy takiej temperaturze są duże straty kominowe itd. Ustawił na 65 C i poszedł. Widzę jednak, że piec z pompką cyrkulacyjną działa mi teraz prawie dwa razy dłużej niż wcześniej !!! Mam grzanie olejowe i praktycznie w żaden dokładny sposób nie mogę określić zużycia oleju. Co waszym zdaniem jest lepsze: wysoka temperatura w kotle CO i jego krótka praca, czy temperatura na poziomie 65 C i dłuższa praca kotła ???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twój piec raczej na pewno nie moduluje skoro masz olejaka - palnik jednostopniowy.

 

co do temp to jeżeli masz pogodówkę to określa to krzywa grzewcza.

 

lub jeżeli nie masz to musisz sam w zależności od panujących warunków na zewnątz jak i wśrodku budynku. im zimniej na zewnątrz tym temp zasilania wyżej.

 

55-65 to odpowiednia temp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma byc tyle na kotle, ile obliczono dla danej instalacji, bo do tego dobrano (mam nadzieje) wielkość (czyli moc) grzejników.

Nowoczesne instalacje z kotlem na olej lub gaz są przeważnie niskotemperaturowe, czyli z dużymi grzejnikami. Wrzątkiem grzało się dawniej, w stalowo-zeliwnych ukladach, także tych opalanych węglem.

Ja zupelnie ignoruje różnice w zuzyciu gazu przy różnych temperaturach na kotle (nawet nie wiem, czy są różnice w zuzyciu) - ma mi być komfortowo. A komfortowo mi jest, jak duży kaloryfer jest tylko lekko cieply, to nie ma być jakieś małe, wściekłe, rozgrzane i promieniujące żelastwo na ścianie. Tak jest i niezdrowo i nieprzyjemnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie Waszym zdaniem powinna być optymalna temperatura wody w kotle CO ??? Ustawiłem sobie na maksimum tj 80 C. Przyszedł serwisant od pieca i powiedział, że jest to mało ekonomiczne, że przy takiej temperaturze są duże straty kominowe itd. Ustawił na 65 C i poszedł. Widzę jednak, że piec z pompką cyrkulacyjną działa mi teraz prawie dwa razy dłużej niż wcześniej !!! Mam grzanie olejowe i praktycznie w żaden dokładny sposób nie mogę określić zużycia oleju. Co waszym zdaniem jest lepsze: wysoka temperatura w kotle CO i jego krótka praca, czy temperatura na poziomie 65 C i dłuższa praca kotła ???

 

masz uklad pogodowy czy termostat w pomieszczeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie Waszym zdaniem powinna być optymalna temperatura wody w kotle CO ??? Ustawiłem sobie na maksimum tj 80 C. Przyszedł serwisant od pieca i powiedział, że jest to mało ekonomiczne, że przy takiej temperaturze są duże straty kominowe itd. Ustawił na 65 C i poszedł. Widzę jednak, że piec z pompką cyrkulacyjną działa mi teraz prawie dwa razy dłużej niż wcześniej !!! Mam grzanie olejowe i praktycznie w żaden dokładny sposób nie mogę określić zużycia oleju. Co waszym zdaniem jest lepsze: wysoka temperatura w kotle CO i jego krótka praca, czy temperatura na poziomie 65 C i dłuższa praca kotła ???

 

masz uklad pogodowy czy termostat w pomieszczeniu?

 

Mam w pomieszczeniu sterownik temperatury do pieca. Pogodówki nieposiadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktos napisal ze musze by eskimos. Moze tak, ale u mnie w domu temperatury w pokojach dziennych wachaja sie pomiedzy 20-22 oC.

Jest tak przy -25 (najnizsza temperatura zanotowana w tym roku) jak i przy ok 10oC).

Kto nie wierzy - jego sprawa.

Co do instalacji - caly dol podlogowka, gora - grzejniki wymiarowane na 55oC - ale dodatkowo przewymiarowane - czyli DUZO grzejnikow - (pod kazdym oknem).

Co do pomiaru temperatur - dwa niezalezne czujniki temeperatury na zewnatrz + niezalezny czyjnik w kazdym pomieszczeniu.

Dane zbierane cala dobe co minute.

 

Dane loguje od kilku tygodni, wiec na wnioski troche za wczesnie, ale juz wiem ktore z pomieszczen beda wymagaly dopracowania.

 

bardzo ciekawe wnioski mozna wyciagnac z zaleznosci pomiedzy aktywnoscia domownikow a cwu. to jest duze pole do oszczednosci.

 

Niedowiarkow - nic nie przekona, nawet realne paramatry - cale szczescie ze nie oni tylko my mieszkamy w tym domu :)

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...