Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam :) Trafiłem na forum przypadkiem i oglądając tematy natrafiłem na Wasze dzienniki budowy. Jako, że zacząłem nagrywać amatorsko i tworzyć sobie pamiątkę z budowy uznałem, że podzielę się tym również z Wami :) Może kogoś zainspiruje do samodzielnej budowy domu.

Projekt jaki budujemy to Dostępny D45 Wariant 2 z garażem w bryle budynku.

Jesteśmy młodym małżeństwem i póki co staramy się ciągnąć powoli bez kredytu, być może kiedyś gdy zabraknie już funduszy - pomyślimy o kredycie. Na razie bez pośpiechu i wszystko własnymi rękami przy pomocy rodziców.

Poniżej kilka filmików z dotychczasowych prac

1. Sprawdź jak przygotowywaliśmy działkę pod budowę płyty:
https://youtu.be/1uN5tgFjC0Y

2. Podbudowa:
https://youtu.be/-NdJhmvuu8A

3. Walka z kanalizacją:
https://youtu.be/cTg6p3mrvnQ

4. Maszynka do styropianu - ZRÓB TO SAM!
https://youtu.be/mfn4rwx6tKk

5. Burty płyty fundamentowej - zobacz jak wykonaliśmy ten etap :)
https://youtu.be/jMoK_-drZWw

IMG_20240412_154724.jpg.78f0c4271141c888ede58fae87953b1a.jpg

6. Równamy podbudowę pod XPS - niedługo układanie podłogi :)
https://youtu.be/w1GAUmI1ktw

7. Układamy styrodur XPS na dnie płyty fundamentowej. Płyty są z frezem, mają 10cm grubości. Na burty natomiast używaliśmy 15cm XPS'a :)
https://youtu.be/OGAY3b7tBvo

8. Zajęliśmy się rozkładaniem folii budowlanej, po czym na całej powierzchni płyty można było rozrzucić podkłady betonowe 3cm. Taką grubość otuliny mamy w projekcie. :)
https://youtu.be/2m4mh8AVNZw

9. Rozpoczynamy kolejny etap jakim jest rozkładanie prętów zbrojeniowych. W naszym przypadku pręt fi12. Po wrzuceniu wszystkiego do środka - bierzemy klucze w dłonie i kręcimy :)
https://youtu.be/qPJcuIoAwWs

10. Uziemienie w przypadku płyty fundamentowej:
https://youtu.be/w2LKP2uTW7c
 

Odcinek 7-1.png

11. Startery trzpieni oraz strzemiona
https://youtu.be/sm3SmTKgFYI

12. Dystanse - dalsze zbrojenie płyty fundamentowej
https://youtu.be/tmIr-gl_VBE

13. Zbrojenie górnej siatki płyty fundamentowej
https://youtu.be/7fVI_CR4GKU

14. Wykop i szalunki - stopa słupa tarasowego oraz wejściowego
https://youtu.be/Q3XH-yG4iC4

15. Chudziak i zbrojenie - stopa słupa tarasowego oraz wejściowego
Po wykopaniu, zaszalowaniu - przyszła pora na chudziak. Na niego wrzucamy siatkę zbrojeniową ze stali fi12, siatka o oczkach 15x15. Otulina 3-4 cm. Miłego oglądania :)
https://youtu.be/3K54a3jliDM

16. Wykonujemy stopę słupa tarasowego oraz wejściowego z betonu C25/30 oraz izolację poziomą z papy
https://youtu.be/pk7iFCWBuvA

17. Na ułożonej poprzednio papie, murujemy bloczki betonowe do poziomu płyty fundamentowej. Korzystamy z gotowej zaprawy murarskiej, do której dodajemy trochę cementu aby wzmocnić zaprawę. Na takim fundamencie zostanie wymurowany słup na tarasie - z materiału takiego jak ściany nośne. Nie jest to lany, żelbetowy, zbrojony słup. TAKI mamy projekt i tego się trzymamy.
https://youtu.be/68RPA4IeflY?si=WBvm2ZxuSow8hop2

 

Odcinek 15-1.png

18. Wymurowane bloczki zabezpieczamy masą KMB firmy Nexler (dawniej Izohan). W ten sposób zabezpieczamy nasz fundament słupa przed niszczącym działaniem niekorzystnych warunków.


19. Za kilka dni zalewamy płytę fundamentową. Przyszła pora na sprawdzenie zbrojenia, dystansów oraz obsypanie burty płyty piachem tak aby zalewany beton nie rozepchał nam XPS-a. Miejmy nadzieję, że wszystko przebiegnie szybko i sprawnie :)


20. Przyszła pora na betonowanie naszej płyty. Zamówiliśmy 53m3 betonu - niestety zabrakło więc zmuszeni byliśmy domówić. Tym razem więcej niż wyszło z obliczeń. Pozostałość wylądowała pod tarasem :) Miłego oglądania!


21. To jedna z najprzyjemniejszych chwil jak do tej pory. Podlewanie powierzchni płyty fundamentowej. Zajmujemy się tym równe 10 dni - być może niepotrzebnie tak długo ale ciepłe i słoneczne dni powodują szybkie schnięcie betonu. Ponadto odkuwamy zabetonowane kielichy rur kanalizacyjnych, gdyż chcemy je mieć wyciągnięte już na wierzch tak aby w przyszłości bez problemu podpiąć w nie poszczególne punkty sanitarne.
 


22. Pora na mniej ważne w tej chwili prace, ale więcej w tym roku nie planujemy. Płyta już zalana i związana betonem więc plus jest taki, że nikt przynajmniej stali nie ukradnie z budowy :) Rozwożę pozostały piach z podbudowy pod taras oraz zajmuję się izolacją poziomą trzpieni wystających z płyty. Obrabiam również wystające z betonu kielichy kanalizacji zaprawą cementową CERESIT CR65.
 

 

23. Koszty stanu zero - płyta fundamentowa - 2024
Podsumowujemy wszystkie koszty do stanu zero.
Budujemy dom parterowy z garażem w bryle 167m2 na płycie fundamentowej 197m2. Rozpoczęcie w 2024 roku! Budujemy
systemem gospodarczym.


24. Wiosna coraz bliżej a więc zamówiliśmy transport materiału na ściany - Solbet 600. Na budowę trafiają też stemple pod przyszły strop. Udajemy się również do lasu, gdzie pozyskujemy drewno na naszą więźbę.


25. Przygotowujemy płytę fundamentową pod położenie papy. Najpierw czyścimy powierzchnię kamieniem do betonu, później gruntujemy 3 krotnie. Na to zostanie położona papa na lepiku.
W odcinku również krótka i już ostatnia relacja ze zwózki drzewa z lasu na przyszłą więźbę.

 

26. Zaczynamy układać papę Icolal Fundament 4.0 pod ściany nośne oraz
dalszy ciąg gruntowania gdyż ściany działowe nadal czekają na swoją kolej :)



27. Nareszcie! Zaczęliśmy murowanie pierwszej warstwy ścian nośnych z betonu komórkowego - Solbet. Chociaż mur ledwo dorasta do pięt, to bardzo cieszy oko. Widać już zarys budynku i poszczególnych pomieszczeń. Lecimy dalej! :)



28. Ciągniemy w górę narożniki a razem z nimi ściany działowe, które będą przewiązywane razem z nośnymi. Zapraszam na krótką relację



29. Wykonujemy wzmocnienie podokienne w kuchni. Zapobiegnie to ewentualnemu pękaniu ścian pod oknem. W filmie zobaczycie również jak nierówne są bloczki SOLBET i jak sobie z nimi radzimy



30. Dalsze prace przy murowaniu, możecie zobaczyć postępy w krótkiej relacji z kilku dni. Wzmacniamy również strefę podokienną w garażu, obcinamy na wymiar ścianę frontową przy bramie garażowej
 



31. Murowania już coraz mniej. Zbliżamy się do wysokości nadproży a więc docinamy wstępnie ostatnie pustaki na których zostaną wylane poduszki betonowe oraz obsadzone nadproża.
Przenosimy również poziom zero do budynku tak aby łatwiej nam się pracowało. Porównujemy lasery krzyżowe trzech firm Nivel System, DeWalt oraz Hilti.
 

 

32. Zbliżamy się powoli ku końcowi murowania. Ściany nośne doczekały się 11 warstw, za chwilę będziemy też docinać otwory drzwiowe oraz okienne na wymiar. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji, szóstej już części murowania ścian z Solbetu.
 



33. Docinamy na wymiar otwory drzwiowe oraz okienne. Murowany słup na tarasie oraz przed wejściem również doczekał się wymiarów projektowych :)
Używamy piły szablastej Dewalt DCS382N



34. Chcąc wylać poduszki pod nadproża, musimy je najpierw zaszalować. Tym właśnie będziemy się teraz zajmować.


35. Na przygotowanych wcześniej szalunkach, wylewamy poduszki betonowe i obsadzamy nadproża. Te mniejsze nad drzwiami idą lekko. Natomiast na ścianach nośnych montujemy ciężkie nadproża typu L19. Zobaczcie sami :)

 

  • 2 weeks później...

36. Podbudowa pod komin jest kluczowym elementem zapewniającym stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji komina. Należy o to zadbać już na etapie fundamentów. Na płycie robimy izolację poziomą, a na niej murujemy bloczki betonowe. To na nich staną kominy systemowe. Zaczynamy również murować pustaki wentylacyjne pod sufitem, które przejdą niedługo przez strop.

 

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...