Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DOM PIĘTROWY - wątek o zaletach i wadach takich domów, polecane projekty


Recommended Posts

Fajnie to ująłeś (obecny trend w poprzednim poście), ale całkowicie się z Tobą zgadzam, także jesli chodzi o wygodę z mniejsza ilością wykonawców. Co do stropu, to owszem teriva ma swoje zalety, szybkość budowy, brak pełnego szalowania i myślę, że obecnie wyjdzie tańsza ze względu na ceny betonu. Może dając siatkę na całej powierzchni uniknie się efektu klawiszowania w przyszłości. Myślałem tez o płytach żelbetowych, ale nie znam o nim opinii, poza powszechną, że w blokach stropy pękały w miejscu połaczeń. Ja też być może rozpocznę w przyszłym roku, choć tego dziś nie jestem pewien (może wskazana byłaby większa przerwa między budowami).

Na razie szukamy projektu. W Magdalence widziałem te domki (mieszkamy niedaleko). Sa naprawde fajne i robią wrażenie, stąd zainteresowałem się cyprysem (podobny, jednak chyba zbyt wąski (7m) a długi i chyba nieco śmiesznie by wyglądał. Willa Magdalenka to chyba dwa metraże.Jeden chyba ok 140mkw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 78
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tu

 

http://forum.muratordom.pl/post2152396.htm#2152396

 

Fasola25 pisze o bardzo istotnych argumentach, ktorych chyba jeszcze nie bylo w tym temacie:

 

tak tak Szarbia, dom piętrowy jest jak najbardziej OK, zwłaszcza projekt Gemini.. :D , tylko ten metraż :( Ale zaglądam do tego projeltu, oj zaglądam

 

myslisz, że Gemini ma dużo więcej metrów niż Twój wybrany projekt? nie sadzę, aby była to jakaś straszna różnica (poza tym w "domowych klimatach" maja tez inne projekty w stylu gemini)

projekt "Odpowiedni" ma niby 140 mkw

ale musisz pamiętać że "po podłodze" ma duzo więcej

czyli przy wykończeniu domu będziesz musiala np kupić np 12 mkw kafli podlogowych do łazienki na górze, chociaż z tych 12 mkw raczej nie bedziesz korzystać

takie są uroki dachów wielospadowych - ale jesli Ci to nie przeszkadza to rzeczywiscie lepiej wybierz taki dom jaki Ci się podoba, bo to Ty bedziesz w nim mieszkać, a czy bedzie wygodny okaze się już po wybudowaniu

pozdrawiam i zycze powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Witam,już praktycznie zdecydowaliśmy sie na proejkt :) i w przyszłym tygodniu mam spotkanie z architektem w sprawie adaptacji i ewentualnych zmian.Projekt Robinson II http://www.domoweklimaty.pl/index.php?page=projects&action=project&project_id=2848

 

Dziłaka 16 arów,szeroka 21m,wjazd od południa ew wschodu

 

Proszę o radę co zmienić.

 

http://img20.imageshack.us/img20/7690/wizbig.jpg

 

http://img21.imageshack.us/img21/7390/58142230.jpg

 

http://img4.imageshack.us/img4/2127/47801914.jpg

 

Moje przemyślenia to:

-Zamiast garderoby na pietrze pustka nad jadalnią-salonem,okno w salonie od zachodu powiększyć az do pietra

-Gabinet na dole przedłużyć o około 1m

 

Elewacja w takim stylu ,granatowa dachówka

Zdjecia z netu:)

 

http://img17.imageshack.us/img17/908/8943f9e911e57c4f.jpg

 

http://img691.imageshack.us/img691/7589/e28b2dc337387f30cb070cf.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 3 months później...
  • 1 month później...
  • 2 months później...

ja jestem fanką tego oto prostego projektu

 

http://www.mgprojekt.com.pl/domki/domzpietrem/index.php

 

aby był wygodny dla 3 -4 osobowej rodzinki zmieniłabym:

-podpiwniczenie-przejście do piwnicy przy schodach na gore

-zmiana pomieszczenia gospodarczego w pokój - zmiana ścianek działowych

 

w tym pokoju i w wc na dole

-zmiana ilości i wielkości okien

-wydzielenie 4 metrowej łazienki z 14 metrowego pokoju na pietrze

z wejściem tylko dla właściciela drugiego pokoju 14 metrowego

-umiejscowienie kominka w salonie

-zamknięcie kuchni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

po przejrzeniu setek projektów i obejrzeniu wielu domów, mało tego po mieszkaniu w domku ze skosami, podjęliśmy decyzję, że dom jeśli będziemy budować, będzie bez skosów, a zatem piętrowy. Mam kilka projektów na oku, ale byłabym bardzo wdzięczna za wszelkie opinie i sugestie od osób, które mieszkają w takich domach, lub osób które często bywają w takowych:)

Bo jak wiadomo budowa domu to nie byle co i wszytko trzeba 100x przemyśleć:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój rodzinny dom to jedna z odmian kostki z lat '80. Ma swoje plusy i minusy. Część minusów pewnie będzie można zlikwidować przy większym remoncie, który pewnie za jakiś czas będzie konieczny, ale chyba nieprędko, bo rodzice bardzo dbają o dom i na bieżąco dokonują wszelkich napraw i odświeżeń.

 

Domy piętrowe są korzystne ze względów energooszczędności, wszystkie pokoje mają pełną wysokość. Zwykle doskonale sprawdzają się jako projekty na małe lub wąskie działki, bo przy niewielkiej powierzchni zabudowy dają dużo metrów powierzchni użytkowej. Dla niektórych koronnymi argumentami przeciw są schody i ich codzienne pokonywanie oraz koszt ich wykonania a także koszty stropów, jednakże nie demonizowałabym tego. Nie są to sumy bajońskie. Często różnica w koszcie wykonania fundamentów pod rozległą parterówkę (zwłaszcza wykopanych z rozmachem przez koparkowego :) ) a piętrusa, spokojnie pokrywa koszty stropu. No i koszt wykonania dachu najniższy w stosunku do pokrywanych metrów.

 

Stare piętrusy - kostki miały nie najlepiej pomyślane wnętrza. U rodziców pokój dzienny ma tyle samo metrów, co drugi pokój na parterze. Podobnie dwie sypialnie na piętrze są za duże. Wszystkie wymienione mają po około 25m2. Są też dwie sypialnie w normalniejszych nieco rozmiarach - po kilkanaście metrów. Współcześnie dzieli się przestrzeń bardziej logicznie. :) U rodziców akurat można coś poprawić, bo jest tylko jedna ściana nośna pośrodku budynku. Można by powiększyć pokój dzienny, na piętrze wygospodarować garderoby z dużych pokoi, może dodać mniejszą łazienkę przy którymś. No ale to byłby wielki remont konieczny.

 

W tej chwili niewiele jest naprawdę fajnych projektów gotowych z pełnym piętrem. Ja lubię nowoczesne elewacje i niestety mało jest projektów, które po prostu by mi się podobały. Jest parę fajnych projektów House i Domo, ale albo duże albo drogie w realizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Cześć

Tak to prawda - dom ten jest kosztowny a dodatkowo jak twierdzi nasza ekipa ciężki w budowie. Dlatego uważam, że przed budową warto skonsultować projekt z projektantem, który zaadoptuje go do lokalnych warunków.

Co do kosztów - zależą one od wielu czynników (lokalizacja, materiały, ekipa budowlana), więc ciężko dyskutować o ich wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam,

dołączam się do zwolenników domów z pełnym piętrem :) Moja droga do niego nie była prosta. Najpierw oglądałam masę katalogów z projektami, gdzie niestety dominują "góralskie" domki, i tak zaczęłam wybierać:rotfl: najpierw ze względu na układ pomieszczeń i szukałam coś co spełni wszystkie moje wymagania wymarzonego domku:D Najpierw miał być z użytkowym poddaszem w wersji z dachem czterospadowym-dopóki nie odwiedziłam takiego podczas budowy..... i się załamałam dwoma skosami w jednym pokoju i tak z pokoju 15 robi się 10 które można w pełni użyć. Znajoma, który taki właśnie sobie zafundowała miała sporo kłopotu z dobraniem odpowiednich mebli. Dlatego z czterospadowego się wyleczyłam. Skoro nie dach czterospadowy to zostały mi dwuspadowe:yes: I miałam kilka projektów na oku, ale okazało się, że moja wymarzona garderoba w sypialni pod skosem nie spełnia moich wymagań, w miejscu gdzie jest idealna wnęka na powieszenie ubrań trzeba wstawić drzwi, a skos przeszkadza w idealnym zagospodarowaniu garderoby...chyba że chce się tam chować buty. I się ze skosów na poddaszu wyleczyłam. Zdecydowanie stałam się zwolenniczką pełnego piętra, ale obawiam się "komunistycznej kostki", doszłam do wniosku, że aby tego uniknąć trzeba zainwestować w odpowiednią elewacje:yes: Trafiłam na pracownie projektową domów z wizją, gdzie pokazane na wizualizacjach elewacje są idealnie w moim guście

http://www.domyzwizja.pl/

fajne domy, ale to nie mój wymarzony dom. Podobają mi antresole, ale są mało praktyczne (ogrzewanie i dbanie o czystość tych okien są nie lada wyzwaniem). Natomiast polecam projekty pracowni z500, która ma w ofercie wiele projektów z pełnym piętrem.

http://www.z500.pl/

mam tutaj dwóch faworytów, pierwszym jest zx16http://www.z500.pl/projekt/zx16.html?lustro=1

http://www.z500.pl/projekty/2016/wizualizacje/z2016_widok1_1.jpg

a drugim projekt zx12 http://www.z500.pl/projekt/zx12.html?lustro=1

http://www.z500.pl/projekty/2012/wizualizacje/z2012_widok2_1.jpg

na który padnie...pożyjemy zobaczymy jak na razie czekam na dokumenty działki:)) Zastanawiają mnie jeszcze kosztorysy tych projektów, na stronie pracowni zx16 wychodzi około 380 tys brutto, a zx12 350tyś...co o tym myślicie? Mam zamiar budować dom systemem gospodarczym z porothermu 44 przy użyciu góralskiej ekipy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam wszystkich nieprzekonanych do skosow i poddasza uzytkowego. Przyznam sie szczerze, ze mi rowniez marzy sie budowa normalnego domu pietrowego. Mam jednak podobny problem jak kazdy z Was: projektow takich domow jest naprawde bardzo malo i znalezienie wsrod nich czegos zblizonego do idealu nie jest proste.

Moj ideal nie jest jakis skomplikowany czy wyrafinowany: prosta bryla na planie prostokata (ksztalt i orientacja dzialki), dach dwuspadowy (MPZP), srednia wielkosc 140-160 m^2 pow. u, 6 pokoi (salon, roboczy + 4 sypialnie), bez garazu, bez drugiego stropu i innych niepotrzebnych a drogich detali.

Niestety wiekszosc z projektow zblizajacych sie do tych zalozen jest przeznaczona na waskie dzialki - takie domy maja szerokosc miedzy 6,5 a 7 m co dosc mocno psuje rozklad. Projektow szerszych spelniajacych moje zalozenia jest doslownie pare, a projektem, ktory sie najbardziej zblizyl do idealu jest projekt Archetonu Cynober:

http://www.archeton.pl/projekt-domu-cynober_133_opisogolny

Projekt ten ma jednak sporo wad - przede wszystkim parter wymaga wielu zmian. Wg mnie jak na tak duzy projekt brakuje pomieszczen technicznych (kotlownia, pom.gosp, spizarnia, garderoba). Mam juz pewna koncepcje zmian w funkcjonalnosci i rozkladzie parteru, mam z tym jednak jeden spory klopot - zamierzam przesunac jedna sciane wewnetrzna nosna o ok. 2 m tak by obok salonu zmiescila sie kuchnia z jadalnia. Czy spotkaliscie sie juz z czyms takim.

 

Pozdrawiam

Zibi

 

PS. Octans o ile sie orientuje wyceny kosztu budowy projektow gotowych nalezy traktowac wylacznie orientacyjnie, zakladaja bowiem one budowe po najmniejszej linii oporu czyli zgodnie z przepisami i przy uzyciu jak najtanszych materialow. Jesli zamierzasz budowac choc troche energooszczednie to te koszty beda wieksze. Mysle, ze nawet 30-40 % wieksze, ale to juz pytanie bardziej do praktykow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam wszystkich nieprzekonanych do skosow i poddasza uzytkowego. Przyznam sie szczerze, ze mi rowniez marzy sie budowa normalnego domu pietrowego. Mam jednak podobny problem jak kazdy z Was: projektow takich domow jest naprawde bardzo malo i znalezienie wsrod nich czegos zblizonego do idealu nie jest proste.

Moj ideal nie jest jakis skomplikowany czy wyrafinowany: prosta bryla na planie prostokata (ksztalt i orientacja dzialki), dach dwuspadowy (MPZP), srednia wielkosc 140-160 m^2 pow. u, 6 pokoi (salon, roboczy + 4 sypialnie), bez garazu, bez drugiego stropu i innych niepotrzebnych a drogich detali.

Niestety wiekszosc z projektow zblizajacych sie do tych zalozen jest przeznaczona na waskie dzialki - takie domy maja szerokosc miedzy 6,5 a 7 m co dosc mocno psuje rozklad. Projektow szerszych spelniajacych moje zalozenia jest doslownie pare, a projektem, ktory sie najbardziej zblizyl do idealu jest projekt Archetonu Cynober:

http://www.archeton.pl/projekt-domu-cynober_133_opisogolny

Projekt ten ma jednak sporo wad - przede wszystkim parter wymaga wielu zmian. Wg mnie jak na tak duzy projekt brakuje pomieszczen technicznych (kotlownia, pom.gosp, spizarnia, garderoba). Mam juz pewna koncepcje zmian w funkcjonalnosci i rozkladzie parteru, mam z tym jednak jeden spory klopot - zamierzam przesunac jedna sciane wewnetrzna nosna o ok. 2 m tak by obok salonu zmiescila sie kuchnia z jadalnia. Czy spotkaliscie sie juz z czyms takim.

 

Pozdrawiam

Zibi

 

PS. Octans o ile sie orientuje wyceny kosztu budowy projektow gotowych nalezy traktowac wylacznie orientacyjnie, zakladaja bowiem one budowe po najmniejszej linii oporu czyli zgodnie z przepisami i przy uzyciu jak najtanszych materialow. Jesli zamierzasz budowac choc troche energooszczednie to te koszty beda wieksze. Mysle, ze nawet 30-40 % wieksze, ale to juz pytanie bardziej do praktykow.

 

Zibi takich domów jak ty szukasz jest bardzo mało ostatnio coś takiego pojawiło się na stronie pracowni z500 dom zx60, oczywiście można by usunąć ten garaż

http://www.z500.pl/projekty/2060/wizualizacje/z2060_widok1_0.jpg

a może z155 bardzo ciekawy projekthttp://www.z500.pl/projekty/155/wizualizacje/z155_widok2_0.jpg

a może będą dla ciebie inspiracją domu z danwoodu cena oczywiście jest zaporowa (chodzi mi o cenę budowy przez nich domu) ale może coś podejrzysz odnośnie projektów.

I są jeszcze projekty pracowni domy dla ciebie. Jasiek to niewielki domek, ale ciekawie zaplanowane wnętrze

http://www.domdlaciebie.com.pl/_domki/_jas/p2-maxi.jpg

i Grafit

http://www.domdlaciebie.com.pl/_domki/_grafit/p1-on.jpg

i jest jeszcze znacznie większy dzięcioł

http://www.domdlaciebie.com.pl/_domki/_dzieciol/p1-on.jpg

rzut parter

http://www.domdlaciebie.com.pl/_domki/_dzieciol/r1.gif

rzut piętro

http://www.domdlaciebie.com.pl/_domki/_dzieciol/r2.gif

Edytowane przez Octans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...