Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

W internecie znalazłem projekt typowy

http://www.kbprojekt.pl/projekt.php?pro=15&op=PD

Czy warto kupić projekt, a później go przerabiać, czy lepiej na podsawie tego co widać stworzyć nowy. Ciekawe co lepsze, a co tańsze.

Może ktoś już stał kiedyś przed takim dylematem i już go rozwiązał, proszę o kilka słów na ten temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że to zależy od zmian w tym projekcie: jeśli są to zmiany duże, to chyba lepiej robić nowy na podstawie tego wybranego. Co do kosztów, to tak jak wyżej: zależy od wielkości zmian. Myślę jednak, że projekt indywidualny będzie droższy. Ale chodzi o efekt.

My kupiliśmy projekt typowy, ale jeszcze przed jego zakupem dokładnie wiedzieliśmy co chcemy zmienić. Muszę przyznać, że sporo tych zmian wprowadziliśmy (m.in. powiększaliśmy pokój dzienny, co wiązało się z przesunięciem ściany zewn. i doprojektowaniu kawałku dachu, zaprojektowaliśmy dodatkowy taras, wprowadziliśmy spore zmiany w stolarce okiennej, zmieniliśmy technologię budowania...). Za te zmiany zapłaciliśmy 1200 i następne tyle za adaptację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzeliśmy z żoną kilka bardzo grubych katalogów projektów gotowych. Znaleźliśmy 5 takich, które nam odpowiadały (jeden był w 3 wersjach), ale żadnego, który akceptowalibyśmy bez zmian. Pomimo frustracji nauczyliśmy się czytać projekty (czy pomieszczenia są ustawne, gdzie zaczynają się skosy, jaka jest wysokość ścianki kolankowej itp.), mniej przejmować bryłą, a bardziej przestrzenią, w której przyjdzie nam zapewne mieszkać i doprecyzowliśmy nasze oczekiwania.

 

Gotową listę wymagań i przykłady "zadawalających" projektów położyliśmy przed architektami, którzy projektowali dom naszej koleżanki. Państwo zaczęli pracę od wizyty na działce, obejrzeli sąsiedztwo. Właśnie zaakceptowaliśmy projekt koncepcyjny (układ pomieszczeń, bryłę oraz plan zagospodarowania działki). Trwają prace nad projektem budowlanym.

 

Koszty, które usłyszałem w różnych pracowaniach lub firmach sprzedających projekty: projekt gotowy ok. 1 500,- PLN, nasze zmiany ok. 1 500,- PLN, plan zagospodarowania działki to kolejne półtora tysiąca. Dalej projekty przyłączy, koszty geodety co wszystko wyrysuje i oczywiście czas konieczny na załatwianie - też kosztuje.

 

Architekci, z którymi współpracujemy zapewniają wykonanie projektu, branżowe projekty wszystkich przyłączy, uzyskanie pozwolenia na budowę i uzgodnienia ZUD. Szacujemy, że gdybyśmy kupili projekt gotowy i wszystko załatwiali sami byłoby dwa, maksymalnie trzy tysiące taniej. Różnica, którą warto zapłacić. Masz to co chcesz, możesz grymasić, a dodatkowo część poszukiwania projektantów, uzgodnień i innego załatwiania zdejmują Ci z głowy. I płacisz w ratach - ostatnią po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Co Ci po najpiękniejszym nawet projekcie jeżeli nie będziesz mógł go zrealizować?

 

Dlatego bardzo polecam poszukiwanie projektów indywidualnych, choć nie zawsze jest to najtańsze. Stawki są bardzo różne. Może być za metr kwadratowy powierzchni użytkowej projektowanego domu. Może być jako procent od wartości inwestycji. Trzeba mieć świadomość na co się człowiek decyduje. Zawsze jest coś za coś.

 

A projekty gotowe i ich dopasowanie, a raczej brak dopasowania, do oczekiwań budujących to temat na oddzielny wątek. Pewnie już się na Forum przewijał, nie szukałem.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...