Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich. oczywiscie wiem ze najprosciej jest sciagnac sweter, ale...

mam problem nastepujacy; mam w domku zrobiona instalacje grzewcza, piec (na gaz) buderus, dwa obiegi - grzejniki i podlogowka. Rozbudowany sytsem sterujacy, miezacy temp. na zewnatrz i w pokoju. Mieszacz jest zalozony na podlogowce.

Problem jest taki ze kaloryfery grzeja, mimo iz temperatura zmiezona w pokoju jest duzo wyzsza od zadanej. Czy ktos wie co moze byc tego przyczyna?? Oczywiscie instalatorzy twierdza ze jest swietnie :(

 

pozdrawiam, lukasz

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/29380-jest-mi-za-goraco-prosze-o-pomoc-zla-instalacja/
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie jest świetnie. Problem w sterowaniu pokojowym. W momencie osiągnięcia odpowiedniej (zadanej) temp. na sterowniku pokojowym powinna zostać odłączona cyrkulacja CO (grzejnikowego) i grzejniki staną się chłodne. Albo sterownik zainstalowany jest w złym m-scu (nie 'czuje' prawdziwej temp.), albo nie działa sterowanie pompą cyrkulacji.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/29380-jest-mi-za-goraco-prosze-o-pomoc-zla-instalacja/#findComment-550646
Udostępnij na innych stronach

sterownik jest raczej ok.

Czy to oznacza ze sterownik wlancza i wylancza pompe?!

bo mnie sie wydawalo, ze pompa wlancza sie po prostu np. co godzine (w kazdym razie co staly okres czasu). Wydaje mi sie raczej ze ciepla woda powrotna z ogrzewania podlogowego 'przedostaje sie' do grzejnikow. Jest to chyba tak, ze piec ostro grzeje, mieszacz przy podlogowce sie przymyka, zeby nie szla za goraca woda do podlogi, wiec 'nadwyzka' idzie w grzejniki.

 

Czy mieszacze powinny byc do obu obiegow? (do podlogowki i do grzejnikow). Ja mam miszacz przy podlogowce, i dwie pompy cyrkulacyjne, i moze to jest zle?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/29380-jest-mi-za-goraco-prosze-o-pomoc-zla-instalacja/#findComment-550690
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem, a od czego masz termostaty przy grzejnikach? Nie możesz po prostu zmniejszyć temperatury przez regulację termostatów przy grzejnikach?
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/29380-jest-mi-za-goraco-prosze-o-pomoc-zla-instalacja/#findComment-550703
Udostępnij na innych stronach

pewnie ze moge ;) Ale to nie jest oczywiscie rozwiazanie!! W kazdym razie napewno nie przy cenie jaka zaplacilem za ta cala skomplikowana aparature sterujaca Buderus 'a. !!
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/29380-jest-mi-za-goraco-prosze-o-pomoc-zla-instalacja/#findComment-550729
Udostępnij na innych stronach

ja też tak mam (mieszacz przy podłogówce) i dwie pompy cyrkulacyjne. Tyle, że u mnie właśnie osiągnięcie pewnej temperatury wyłącza pompę do danego obiegu (podł/grzejn) i przestaje grzać do czasu, gdy znów zrobi się chłodniej i sterownik pokojowy załączy pompę. W tym czasie pogodówka steruje kotłem. A jaką temp. masz zadaną na sterowniku pokojowym?

Ale przede wszystkim reguluj głowicami przy grzejnikach.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/29380-jest-mi-za-goraco-prosze-o-pomoc-zla-instalacja/#findComment-550752
Udostępnij na innych stronach

to co mowisz ma sens. zeczywiscie tak by bylo dobrze! o tym nie pomyslalem.

Czyli ze moja pompa jest zle sterowana, lub nie jest wogole streowana...

a jeszcze jedno, na pompie jest regulacja trzystopniowa. Na obu pompach mam ustawione na najmniejsza jednostke.

 

chociaz ostatnio rozmawialem z jakims macherem ktory mi proponowal drugi mieszacz przed pompa do grzejnikow. Czyli ze nadmiar cieplej wody z pieca moglby dochodzic tylko do mieszacza. Ja tylko nie rozumiem gdzie tu jest ekonomicznosc calego ukladu. Bo po co piec grzeje mocno, tylko po to zeby mieszacz i tak nie puszczal tej wody w rory? no ale moze nie mam racji?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/29380-jest-mi-za-goraco-prosze-o-pomoc-zla-instalacja/#findComment-550816
Udostępnij na innych stronach

Piec grzeje mocno, bo tak go ustawiłeś. Poszukaj w wyszukiwarce 'krzywa grzania' i 'bieg pompy'.

Co do drugiego mieszacza to nie wiem :-?

zastanawiam sie, po co 'nadmiar wody z pieca' miałby dochodzić do mieszacza, skoro dochodzi bezpośredni do grzejników (chyba woda nie jest wrząca?) no i co to jest ten 'nadmiar wody'?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/29380-jest-mi-za-goraco-prosze-o-pomoc-zla-instalacja/#findComment-550838
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem w moim mieszkaniu.

W moim przypadku do pieca Vaillant mam podłączony sterownik pokojowy ustawiony na temperaturę 22 st. Niestety czasem jest nawet 22,5 st. a piec nadal się włącza. To po co ten sterownik skoro piec i tak robi co chce?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/29380-jest-mi-za-goraco-prosze-o-pomoc-zla-instalacja/#findComment-550860
Udostępnij na innych stronach

lukkoz, nie jestem specem od kotłów i systemów grzewczych, ale pewną wiedze posiadam :wink:. Ponad to również posiadam kocioł Buderus-a i automatykę, więc zainteresował mnie Twój problem.

 

Napisz dokładniej jakie masz sterowanie systemu ogrzewania. Rozumiem, że masz na kotle automatykę R2107 z dodatkowym modułem mieszacza FM 241. Do tego zapewne masz tzw. moduł obsługi zdalnej, czyli sterownik pokojowy. Prawdopodobnie taki moduł obsługi zdalnej masz jeden, zamontowany na parterze w pomieszczeniu z podłogówką, czyli przekazuje on informację o temperaturze drugiego obiegu (tego od podłogówki - z mieszaczem). Jeśli nie masz drugiego modułu obsługi zdalnej, to temperaturę dla tego obiegu ustawia się w sterowniku kotła i tu pewnie masz złe ustawienie (tak wynika z Twojego opisu).

 

Proponuję sprawdzić ustawienie sterownika na kotle.

Przytrzymujesz przycisk z grzejniczkiem i obracając pokrętłem przełączasz się między ustawieniami obiegu I i obiegu II (pierwszy obieg - grzejniki, drugi obieg - podłogówka). Po wybraniu obiegu I (obwód grzejników – bez modułu zdalnej obsługi) zwalniasz przycisk z grzejniczkiem następnie naciskasz i zwalniasz przycisk ze słoneczkiem. Następnie naciskasz przycisk z termometrem i na wyświetlaczu pojawia się aktualnie ustawiona temperatura dnia (dla danego obiegu). Możesz zmienić temperaturę przytrzymując ten klawisz i obracając pokrętłem.

Analogicznie używając przycisku z księżycem możesz sprawdzić/zmienić ustawienia temperatury nocnej.

 

Oba obiegi posiadają niezależne pompy obiegowe, więc jeśli masz źle ustawioną temperaturę obiegu grzejnikowego, to i kocioł niepotrzebnie kotłuje i pompa niepotrzebnie pompuje ;)

 

Sprawdź i daj znać :)

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/29380-jest-mi-za-goraco-prosze-o-pomoc-zla-instalacja/#findComment-551160
Udostępnij na innych stronach

Mam kociol wiszacy Logamax u124. do tego sterownik Logamatic 4111 z zamontowanym modulem ZM424. Jest jeszcze zewnetrzny czujnik temperatury (pogodowka) i jeden czujnik temperatury w salonie (tu jest i podlogowka i grzejniki). Obiegi grzewcze sa dwa, grzejniki i podlogowka. Na rorach w kotlowni mam cos co sie chyba nazywa sprzeglem hydraulicznym, dalej jest pompa na grzejnikach. Na podlogowce jest mieszacz i pompa.

 

Problem:

mimo osiagniecia zadanej temperatury piec dalej sie wlancza, i grzejniki grzeja pelna para. Moge zadac temperature np 15 a wyswietlacz pokazuje temperature zmiezona ponad 20.

Sytuacja sie troche zmienia, jesli podloowke ustawiam na "stale lato" (czyli wylanczam drugi obieg). Wtedy grzejniki grzeja slabiej przynajmniej w twz. porze nocnej.

 

Montarzysta ostatnio stwierdzil, ze w takim razie brakuje mi kolejnych modolow i drugiego mieszacza na grzejnikach. Koszty oczywiscie abstrakcyjne. Ja sie na tym zupelnie nie znam, ale wydaje mi sie ze temperatura steruje piec, i jesli jest za goraco, to po prostu powinien przestawac grzac. I nie ma znaczenia ze na podlogowce jest nizsza temperatura niz na grzejnikach.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/29380-jest-mi-za-goraco-prosze-o-pomoc-zla-instalacja/#findComment-551444
Udostępnij na innych stronach

mam problem nastepujacy; mam w domku zrobiona instalacje grzewcza, piec (na gaz) buderus, dwa obiegi - grzejniki i podlogowka. Rozbudowany sytsem sterujacy, miezacy temp. na zewnatrz i w pokoju. Mieszacz jest zalozony na podlogowce.

Problem jest taki ze kaloryfery grzeja, mimo iz temperatura zmiezona w pokoju jest duzo wyzsza od zadanej. Czy ktos wie co moze byc tego przyczyna?? Oczywiscie instalatorzy twierdza ze jest swietnie :(

 

Mam instalacje taka jak Ty tylko ze z jednym obiegiem (grzejnikowym).

Praca automatyki wyglada na poprawna - w trybie dziennym pompa obiegowa chodzi caly czas. Kociol grzeje do temp. wynikajacej z krzywej grzania uwzgledniajac temp. w pomieszczeniu (BFU) oraz z czujnika zewnetrznego. Jesli temp. w obiegu spadnie bodajze o 12st od tej do ktorej grzal to palnik znow sie odpali - mimo ze nie ma zapotrzebowania na cieplo - BFU bedzie np. pokazywal temp. taka jak byla zadana albo moze nawet wieksza(np. od innych zrodel ciepla, naslonecznienia) a kociol bedzie odpalal - tyle ze bedzie grzal do nizszej temp. - 1st przegrzania od zadanej temp. na BFU powoduje obnizenie krzywej o 3st. Oczywiscie to czy rzeczywiscie bedzie automatyka obnizac te temp. zalezy od tego czy Ty/instalator mu na to pozwoliles - parametr WPLYW POM. - standardowo ustawiony na 3 - oznacza to ze automatyka moze podwyzszyc krzywa grzewcza od zadanej o 9stc albo obnizyc o 3st - zalezy od warunkow.

W trybie nocnym pompa bedzie chodzic caly czas tylko jesli temp. na zewnatrz spadnie ponizej ustawionej w parametrze MROZ OD, nie ma rowniez w tym trybie temp. ochrony porwotu (czyli kociol odpala tylko wtedy gdy temp. wewnatrz spadnie do ustawionej w obnizeniu nocnym na BFU).

Jesli masz za cieplo to obniz krzywa grzewcza - standardowo jest ustawiona na 75st przy -10 (a to bardzo wysoko), ja ustawilem na obiegu grzejnikowym na 65 - i zastosuj glowice termostatyczne.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/29380-jest-mi-za-goraco-prosze-o-pomoc-zla-instalacja/#findComment-551509
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem w moim mieszkaniu.

W moim przypadku do pieca Vaillant mam podłączony sterownik pokojowy ustawiony na temperaturę 22 st. Niestety czasem jest nawet 22,5 st. a piec nadal się włącza. To po co ten sterownik skoro piec i tak robi co chce?

Funkcja TP-zalacz = 2

Zobacz wątek "Ogrzewanie gazem ziemnym".

 

Pozdrawiam,

Maciek Jot

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/29380-jest-mi-za-goraco-prosze-o-pomoc-zla-instalacja/#findComment-551589
Udostępnij na innych stronach

> parametr WPLYW POM. - standardowo ustawiony na 3

A na ile powinienem ustawic? Teraz mam wlasnie na 3

 

>ustawiona na 75st przy -10 (a to bardzo wysoko)

Temp. projektowa na grzejnikach mam ustawiona na 65st

 

pozdrawiam, lukasz

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/29380-jest-mi-za-goraco-prosze-o-pomoc-zla-instalacja/#findComment-552851
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos mi moze wytlumaczyc jak to dziala?

Programator z czujnikiem temperatury daje sygnal do pieca ze w pomieszczeniu jest za zimno, wiec piec zaczyna grzac wode. Goraca woda plynie z pieca do pompy. Pompa dostaje sygnal ze sterownika i zaczyna rozprowadzac wode do grzejnikow. Po pewnym czasie w pomieszczeniu robi sie cieplo wiec czujnik wysyla sygnal do pieca zeby przestal grzac. Rownoczesnie wylancza sie pompa. Wiec nawet jesli piec co jakis czas grzeje, TO I TAK POMPA BLOKUJE ROZPROWADZANIE WODY DO GRZEJNIKOW?

Czy to mniej wiecej tak powinno sie odbywac?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/29380-jest-mi-za-goraco-prosze-o-pomoc-zla-instalacja/#findComment-552865
Udostępnij na innych stronach

Gość 1950
pompa powinna pracować cały czas. w przypadku gdy nie grzeje kocioł rozprowadza ciepło zakumolowane w wodzie intalacyjnej, gdy woda ostygnie i na powrocie będzie miała temperaturę taką, którą automatyka odczyta jako zapotrzebowanie na ciepło to wtedy włącza się kocioł i pompa dalej rozprowadza już teraz ogrzaną jwodę, chodzi o to żeby ciepło było dostarczane do budynku cały czas bo w przeciwnym razie następuje wychładzanie budynku i przez to większe zużycie paliwa na ogrzanie tegoż
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/29380-jest-mi-za-goraco-prosze-o-pomoc-zla-instalacja/#findComment-553227
Udostępnij na innych stronach

pompa powinna pracować cały czas. w przypadku gdy nie grzeje kocioł rozprowadza ciepło zakumolowane w wodzie intalacyjnej, gdy woda ostygnie i na powrocie będzie miała temperaturę taką, którą automatyka odczyta jako zapotrzebowanie na ciepło to wtedy włącza się kocioł i pompa dalej rozprowadza już teraz ogrzaną jwodę, chodzi o to żeby ciepło było dostarczane do budynku cały czas bo w przeciwnym razie następuje wychładzanie budynku i przez to większe zużycie paliwa na ogrzanie tegoż

 

no dobrze, ale co powinno sie dziac gdy czujnik temperatury stwierdzi ze zadana wartosc zostala osiagnieta? Czy to piec przestaje grzac, czy tez jakis jeszcze element (np mieszacz czy cos innego) odcina doprowadzenie cieplej wody do grzejnikow?

Bo u mnie nic takiego sie nie dzieje, tylko gzeje wszystko dalej...az do tropikow

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/29380-jest-mi-za-goraco-prosze-o-pomoc-zla-instalacja/#findComment-553252
Udostępnij na innych stronach

Gość 1950
pompa chodzi w instalacji co cały czas, w przypadku gdy zostanie osiągnięta temperatura, zadana (którą przy ręcznym sterowaniu ustawiasz na kotle lub przy sterownikach czy to zewnętrznych czy pokojowych głupia maszyna sama sobie wylicza) kocioł ma się wyłączyć. kocioł włączy się gdy automatyka mu każe a pompa tak jak już pisałem i tak ma chodzić cały czas.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/29380-jest-mi-za-goraco-prosze-o-pomoc-zla-instalacja/#findComment-553536
Udostępnij na innych stronach

U mnie pompy się wyłączają (nie wiem jak jest z pompą w kotle - Junkers Cerasmart kond.).

Jest tak, że jak osiągnięta jest temp. zadana to czujnik pokojowy wyłącza pompę na odpowiednim obwodzie (podł/grzejniki).

 

Dziwne, ale nie wiedziałem, że pompy na obwodach powinny pracować cały czas :-?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/29380-jest-mi-za-goraco-prosze-o-pomoc-zla-instalacja/#findComment-553614
Udostępnij na innych stronach

no dobrze, ale co powinno sie dziac gdy czujnik temperatury stwierdzi ze zadana wartosc zostala osiagnieta? Czy to piec przestaje grzac, czy tez jakis jeszcze element (np mieszacz czy cos innego) odcina doprowadzenie cieplej wody do grzejnikow?

Bo u mnie nic takiego sie nie dzieje, tylko gzeje wszystko dalej...az do tropikow

 

Pompa w trybie dziennym bedzie chodzic caly czas (chyba ze temp. na zewnatrz przekroczy ta ustawiona w parametrze LATO OD choc to i tak nie jest tak wprost, jest to bardziej zlozone), w trybie nocnym chodzi caly czas tylko jesli temp. na zewnatrz jest rowna nizsza od MROZ OD.

Kociol w trybie dziennym mimo osiagniecia/przekroczenia temp. zadanej w pomieszczeniu bedzie grzal co pewien czas tylko ze do tepm. na kotle juz nie wynikajacej z obliczonej z krzywej grzewczej normalnej tylko z obnizonej o 3st na kazdy stopien przegrzania oczywiscie w zakresie w jakim mu pozwoliles w parametrze WPLYW POM.

I z tym sie musisz pogodzic - z pogodowka nie jest tak ze osiagniesz temp. w pomieszczeniu i kociol sie wylacza a zalaczy sie dopiero wtedy gdy temp. w pomieszczeniu spadnie ponizej nastawionej - TAK MA BYC.

W Twoim przypadku (jak widze umisz wejsc w tryb serwisowy) radze sprawdzic czy masz zalaczony parametr CZUJNIK WEW. (bodajze tak sie nazywa - ma byc ON), sprawdz co wyswietli sie jesli bedziesz na sterowniku przelaczony na 1 obieg (grzejnikowy) i nacisniesz np. sloneczko - powinno sie wyswietlic OBSLUGA ZDALNA (czy cos podobnego) i temp. ustawiona na pokretle na BFU. Sprawdz czy rzeczywiscie to odpowiada prawdzie. Sprawdz w serwisowym czy OFFSET jest ustawiony na 0. Sprobuj zlapac temp. na zewnatrz -10stC (najlatwiej przy takiej bo przy takiej ustawiasz krzywa grzewcza) - w trybie dziennym - i zobacz czy w CHAR. OGRZEW (bodajze) przy -10 jest podawana taka temp. jaka ustawiles w krzywej czy wyzsza (tak pewnie bedzie w Twoim przypadku). Moze predzej sprawdzisz to dla 0stC (taka zima :-)), wtedy z wykresu w instrukcji serwisowej sprawdz czy lezysz na swojej krzywej czy wyzej czy nizej.

Jesli to wszystko sprawdzisz (pamietajac ze parametry nie przestawia sie po pare razy dziennie tylko ze po kazdej zmianie trzeba odczekac ok. 2 dni na unormowanie pracy instalacji) a nadal bedziesz mial przegrzew to obniz TEMP. PROJ. (ja bym radzil obnizac co 3stC przy ustawionym WPLYW POM na 3), ale tu juz okres obserwacji powinien byc dluzszy i najlepiej by obejmowal dni o bardzo zroznicowanej temp. - chodzi o to by zaobserwowac czy nie ma przegrzewu ale rowniez czy nie za bardzo obnizyles krzywa i dom sie nagrzewa bardzo dlugo.

Nie mam tablicy z modulem do mieszacza wiec nie wiem jaki to by mialo wplyw na przegrzew, ale moze tam masz za duza temp. ustawiona?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/29380-jest-mi-za-goraco-prosze-o-pomoc-zla-instalacja/#findComment-554237
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...