Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jeszcze raz o BLUSZCZACH


Recommended Posts

  • 2 weeks później...
Przy okazji tematu o bluszczu mam pytanie. Czy bluszcz może współdzielić podpore z innym pnączem, np. aktinidią? Mam schody przy których chciałbym postawić drewnianą kratownicę po której mógłby piąć się bluszcz. Wybrałem bluszcz bo jest zimozielony ale oprócz tego chciałbym połączyć przyjemne z pożytecznym i mieć dodatkowo kiwi. Chyba że jest inne pnącze zimozielone które dodatkowo posiada jadalne owoce?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dorzucam kolejne pytanie:

 

Chcę wsadzić bluszcz, żeby porósł siatkę orgodzeniową.

To chyba najlepszy sposób na szybkie osłonięcie siatki (i ogdrodzenie się od spojrzeń sąsiadów).

 

Czy to dobry pomysł?

Czy to pnącze nie jest za ciężkie na siatkę (słupki co 2,5 m)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dorzucam kolejne pytanie:

 

Chcę wsadzić bluszcz, żeby porósł siatkę orgodzeniową.

To chyba najlepszy sposób na szybkie osłonięcie siatki (i ogdrodzenie się od spojrzeń sąsiadów).

 

Czy to dobry pomysł?

Czy to pnącze nie jest za ciężkie na siatkę (słupki co 2,5 m)?

 

Funia- ja też obsadzam siatke bluszczem, już klika gałązek posadziłam w tamtym roku- zobaczymy czy cos z nich będzie.

Co do ciężkości- mam nadzieję, że nie , w końcu wyżej niż 2,5 m nie urosną :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki bluszcz maja moi teściowie na całym ogrodzeniu .... ale betonowym . Myślę ,że na siatce tez da rade , ale chyba będziesz musiała przycinać ...

Posadziłam kilka lat temu ( moze 4?) kilka gałązek wokół ściętego drzewa ( zostawiony kikut 2 metrowy) a bluszcz otoczył go, pieknie oplótł a u góry utworzył parasol ze zwisających gałazek :lol: Bluszcz jest bardzo wdziecznym materiałem do obrodu. Można go tez posadzić w cienistych ,malo dostepnych miejscach a on utworzy płożący dywan....

 

http://fanthom.math.put.poznan.pl/~slawek/pnacza/galerie/bluszcz/gal1/blu003.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale zastanawiam się czy taki żywopłot nie jest za ciężki na siatkę.

Wiadomo w pierwszym roku nie powinno byc problemu, ale co będzie potem?

Nie trzeba będzie go wycinać (przycinać oczywiście bedzie trzeba) albo nie zniekształci siatki?

Obsadziłam bluszczem kawałek płotu 2,5 roku temu. Na razie za bardzo się nie rozrósł - delikatnie okrywa siatkę. Jak będzie go za dużo po prostu go prześwietlę.

Drugi płot obsadziłam winobluszczem - znacznie szybciej pokrył siatkę, pewnie dlatego, że miał lepsze warunki. Ten przycinałam systematycznie. Ale niestety przeszkadzał sąsiadowi i musiałam się go pozbyć :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji tematu o bluszczu mam pytanie. Czy bluszcz może współdzielić podpore z innym pnączem, np. aktinidią? Mam schody przy których chciałbym postawić drewnianą kratownicę po której mógłby piąć się bluszcz. Wybrałem bluszcz bo jest zimozielony ale oprócz tego chciałbym połączyć przyjemne z pożytecznym i mieć dodatkowo kiwi. Chyba że jest inne pnącze zimozielone które dodatkowo posiada jadalne owoce?

Jeśli chodzi o aktinidię to lepiej sadzić samodzielnie. W ciągu roku ma duże przyrosty. Dodatkowo wymaga czasami (zależnie od miejsca posadzenia) okrycia na zimę. W sumie aktinidie są super szczególnie pstrolistne. Trzeba pamiętać o tym że większość odmian jest rozdzielnopłciowa tj. trzeba mieć dwa osobniki - panią i pana aby zbierać owoce. Sa one niewielkie ale smaczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mój bluszcz jakoś tak powolutku sobie rośnie :( Posadziłam go prawie dwa lata temu i może urósł jakieś 20 cm - co z nim jest nie tak?

Nie martw nic. To tak jest. Początkowo idzie wolniej ale potem to nawet nie zauważysz jak zarośnie całą ścianę i zaczniesz z nim walczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...