Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie gazowe czy super nowoczesne elektryczne.


cappo

Recommended Posts

Jezier - czytam twoje posty i nie mogę się nadziwić jakie ty brednie piszesz. Osobiście mam kotłownie w której mam piec gazowy ( kondensacyjny) i piec elektryczny.

Cały zeszły sezon grzałem prądem i myślałem że z torbami pójdę ( średnio za miesiąc płaciłem 700-800 zł).

Teraz mam propan butan który zatankowałem po 1.15zł brutto , zbiornik podziemny na własność i średnie rachunki około 400 zł.

Przecież 1kwh dla Propan Butanu wynosi 1,15/6,7=17groszy brutto.

 

Jak ma się to do prądu który kosztuje u mnie około 34 gr. Przecież to dwukrotna różnica.

 

No tak to jest jak ktoś robi wodne CO i podgrzewa wodę prądem. Niektózy w to nie wierzą, ale to się wiąże z pewnymi stratami. Niektórzy mają prąd po 19 groszy.... NO i pewnie jak zwykle nie doliczasz kosztów dzierżawy zbiornika i innych kosztów o których pisałem w poprzednim poście...

 

Przecież pisałem że nie mam innych kosztów. Zbiornik kupiłem na własność. Gaz kupuje gdzie chce a nie gdzie muszę.

O jakich stratach piszesz? Przecież oba piece są koło siebie, a więc straty przesyłu są takie same.

Prąd po 19gr :o :o :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 129
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jezier - czytam twoje posty i nie mogę się nadziwić jakie ty brednie piszesz. Osobiście mam kotłownie w której mam piec gazowy ( kondensacyjny) i piec elektryczny.

Cały zeszły sezon grzałem prądem i myślałem że z torbami pójdę ( średnio za miesiąc płaciłem 700-800 zł).

Teraz mam propan butan który zatankowałem po 1.15zł brutto , zbiornik podziemny na własność i średnie rachunki około 400 zł.

Przecież 1kwh dla Propan Butanu wynosi 1,15/6,7=17groszy brutto.

 

Jak ma się to do prądu który kosztuje u mnie około 34 gr. Przecież to dwukrotna różnica.

 

No tak to jest jak ktoś robi wodne CO i podgrzewa wodę prądem. Niektózy w to nie wierzą, ale to się wiąże z pewnymi stratami. Niektórzy mają prąd po 19 groszy.... NO i pewnie jak zwykle nie doliczasz kosztów dzierżawy zbiornika i innych kosztów o których pisałem w poprzednim poście...

 

Przecież pisałem że nie mam innych kosztów. Zbiornik kupiłem na własność. Gaz kupuje gdzie chce a nie gdzie muszę.

O jakich stratach piszesz? Przecież oba piece są koło siebie, a więc straty przesyłu są takie same.

Prąd po 19gr :o :o :o

 

Co ja Ci będę tłumaczył. Nie chce mi się.

 

Jeszcze miesiąc temu miałem prąd po 18 gr, ale w końcu po półtora roku wróciła cena 19gr (niecałe, bo dokładnie jest 18,9gr).

 

No to pochwal sie ile zapłaciłeś za zbiornik i piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i nie pisz mi o dwóch taryfach. Ja potrzebuję podgrzać dom w dzień a nie w nocy jak śpię.

No tak .Ale nie zwróciłeś uwagę ,że m,ówiono o akumulacyjnym ogzrewaniu.

Wykorzystujesz energię tańszą-pozaszczytową i magazynujesz ją ,oddając stopniowo przez resztę doby.

:) .Nie unoś sie.,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogą ,i pewnie tak zrobią,ale łatwiej będzie wymienić piec na inny rodzaj paliwa ,niż inwestować w nową instalację.

A może zrobić instalację centralnego z piecem elektrycznym (np.przepływowym) z "intyligientnym" sterowaniem i 2-gą taryfą?

Ale taka zmiana jednakowo uderzy w każdego. Czy ktoś ma ogrzewanie elektryczne czy nie to i tak prąd w domu jest. Jeśli przyszłoby płacić za każdy kW przyznanej mocy (w co wątpię) to każdemu podniesie to abonament.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żyję w terwnie gdzie grzeje się 8 miesięcy w roku , mam doświadczenie w kwestii ogrzewania, jeśli mieszkasz w budynku non stop to nawet nie myśl o ogrzejnikach elektrycznych przy obowiązujących cenach energii.

Zrób chłopie centralne , kup piec na jaki cię stać , a jak będziesz miał kasę możesz dołożyć przystawkę el. i w tedy ocenisz co lepiej się opłaca.

Grzejniki elektryczne , czy piece akumulacyjne są dobre w miejscach gdzie nie mieszka się stale.

Wtedy nie ma mowy ozamarznięciu rur czcoś w tym rodzaju!!!!!!!

Słuchaj gorola

Pozdrawiam z gór

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

1. faktycznie rypnąłem się (promienniki IR a nie UV)!!!

 

2.dzięki za wszystkie posty, te z wyliczeniami lekko rozjaśniły mi sytuację - coraz bardziej jestem przekonany do elektryki (ciekawe spostrzeżenie z tymi kosztami stałymi, jak abonament od przyłącza gazowego)

 

Zastanawia mnie jeszcze sposób ogrzewania wody bierzącej. System przepływowy, bojler, kolektory ? Wybór utrudnia mała powierzchnia domu a naczynia są spore....

 

pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie CWU, przepływowy wymaga zwiększenia przydziału mocy o kilkanaście kW, natomiast w dużych bojlerach nagrzewanie trwa zbyt długo. Moja propozycja to dwa małe bojlery np. po 50 litrów połączone kaskadowo. W pierwszym ustawiam temperaturę pokojową do wstępnego podgrzania gdy liczba domowników jest mała 1-2 osoby. Gdy przyjeżdżają goście podkręcam temperaturę na wstępnym do takiego samego poziomu jak w w ostatnim.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months później...
nie przejmuj sie i grzej pradem. Ja bede robil taka instalacje oparta na piecach akumuolacyjnych AEG dla domku 155m2. Sterowanie tez jest oczywiscie niezbedne - pogodowka bedzie ci sterowac poziomem naladowania pieca w zaleznosci od temperatury zew a termostaty w pomieszczeniach regulowac tem wew. U mnie wprowadzono taryfe weekendowa. Strefa nocna trwa miedzy 22-7 i 13-16 oraz od 22 w piatek do 7 rano w poniedzialek. KOszt 1kwh dzien/noc - 43gr/20gr. Przez 65% czasu w tygodniu mam prad za 20gr! Ludziska boja sie pradu jak ognia ale albo z nim nie maja doswiadczen, albo maja np ze starymi piecami statycznymi, ktore to z oszczednoscia nie mialy wiele wspolnego. Dodatkowo pradem bede grzel CWU. Pozdrawiam zwolennikow energii elektrycznej!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :)

A ja o polityce ;) Otóż świadome pozbawianie się dodatkowego źródła energii w domu jest błędem. Rezygnacja z gazu, brak przyłącz i instalacji może odbić sie czkawką, poal licho gotowanie. Obiad zjecie w restauracji.

Wodę z rur też mozna w razie czego spuścić. A co z rybkami ;)

A teraz poważnie, zastanów się na tym o czym pisałem. Nie wiem gdzie mieszkasz, jakimi sieciami jesteś zasilany, jakie są wyłączenia itd ale istnieje coś takiego jak awarie które moga potrwać nawet kilka dni i ci wtedy?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję całą dyskusję i widzę, że niestety nie wypowiada się nikt z praktyków, tzn. ogrzewających dom prądem.

Przedstawione wyliczenia są w znacznej mierze teoretyczne, a poza tym powstaje pytanie czy nie pominięto jakichś czynników.

Pojawiają się argumenty - bardzo dziwne: skoro zastosuje się wentylację w rekuperatorem, to ogrzewanie prądem wyjdzie prawie tak samo jak gazem. A niby dlaczego? Czyżby rekuperator nie działał przy gazowym ogrzewaniu?

Nie zwrócono uwagi na większe koszty wykonania instalacji elektrycznej przystosowanej do większego poboru.

Natomiast instalacja gazowa wymaga komina, nieraz odpływu do kanalizacji, czy zbiornika na gaz ciekły.

 

Wydaje mi się, że jedynym sposobem porównania kosztów eksploatacyjnych obu systemów jest porównanie ceny wytworzenia 1 kWh dla gazu i prądu. (+ ew. dodatkowo koszty pompy cyrkulacyjnej, itp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cappo,

 

Dyskusja jak zwykle zmienila sie w pyskowke i poszla trendem bocznym .... ;-)

 

UWAGA 1

Nie piszcie o zbiornikach z gazem, bo cappo rozwaza gaz z rurki - przylacze!!! Czytac !!

 

UWAGA 2

johny27 - prad tanszy jest tylko od 22-6 i od 13-15 i w weekendy jest tak samo - przynajmniej w Wawce i w ZE Warszawa Teren(Pruszkow). Pod jaki ZE podlegasz ? Czy podane przez Ciebie stawki to brutto czy netto ?

Czyzbys za swoja instalacje co zaplacil niecale 3000 zl za calosc ?

Skad Ci wyszla roznica 10000 zl gaz/prad na korzysc pradu ?

 

UWAGA 3

Tak jak pisal FM - piece akumulacyjne grzeja w nocy ..i najwieksza temperature uzyskujesz o 6:00 rano ..a przeciez wiadomo, ze lepiej sie spi jak jest troszeczke chlodniej. Zauwaz, ze kazdy z "pradowcow" umiejetnie omija ten temat ze w nocy maja goraco jak cholera.

 

UWAGA 4

Grzanie CWU - zakladajac, ze za gaz zaplacimy 106 zl/ mc (75m3, 750 kWh), za tyle samo wody ogrzanej pradem taryfaI/II 50%/50% zaplacimy 254 zl/mc - roznica 148 zl miesiecznie na korzysc gazu.

Rozumiem, ze dom mozna ocieplic i grzac mniej ..ale umyc to by sie wypadalo od czasu do czasu.

 

UWAGA 5

Gotowanie gaz/prad - tutaj wspolczynnik dla pradu bedzie jeszcze gorszy ..bo gotujemy zazwyczaj w "drozszej" taryfie. TI/TII 70%/30%

gaz 50 m3 - 78 zl/mc

prad 500 kWh - 191 zl/ mc - roznica 113 zl/mc na korzysc gazu

 

UWAGA 6

Jestem na etapie instalacji -koszty CO.

Roboty

120 zl / punkt - 14 grzejnikow - 1680 zl

podlogowka - 20 zl/m2 - 30 m2 - 600zl

 

Material - za caly material lacznie z 3 ma stelazami Grohe (1800zl) zaplacilem 6000 zl - zostaje 4200 zl ale na wszystkie (co, cwu, kanalizacja) instalacje.

Przyjmijmy, ze 2100 zl na co.

Grzejniki - szacuje - 14 szt - 4000 zl.

Kociol- szacuje - Termet Unico 2500 zl.

Automatyka -szacuje- 400 zl

Dodatkowe koszty kotlowni (rury, naczynie wzb, dod przew spalinowy) 2000 zl.

Przylacze - projekt 1000 zl

Wykonanie przylacza - 500 zl.

Laczny koszt - okolo 13 500 zl.

Dom z poddaszem - 205 m2 powierzchni uzytkowej, 230 m po podlodze, 12 pomieszczen.

Ile bedzie kosztowala instalacja elektryczna ??

 

UWAGA 7

Treraz w moim malutkim mieszkanku bez zadnych "duzych" odbiornikow pradu (poza pralka) zuzywam dziennie srednio 8 kWh dziennie - daje to 3000 kWh rocznie. Jak czytam o 7000 kWh rocznie na ogrzanie domu ...znaczyloby, ze jakbym po dwie zarowki setki dodal w pokojach ..to bym wcale nie musial grzac domu.... wystarczyloby ;)

 

cappo

jak masz gaz w ulicy ..to nie zastanawialbym sie nawet chwili ....

Jesli masz spora rodzine - zastanawialbym sie jeszcze krocej ...

Jesli nie lubisz spac w dusznych goracych pomieszczeniach ...jeszcze skrocilbym czas zastanawiania ;-)

 

* Wyliczenia gaz prad dla stawek warszawskich

Pozdrawiam cieplo wszystkich - niezaleznie od ulubionego rodzaju nosnika energii ;-)

(Y)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...