Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Parterowy czy z poddaszem użytkowym co taniej??


Recommended Posts

Witam!!

 

Jestem dopiero na etapie wyboru projektu i muszę przyznać że bardzo podobają mi się domy parterowe, proste bryły, bez wykuszy itp. Pow uzytkowa domu miała by być w granicach 120 - 140 m2(2 os i 2 psy więc chyba wystarczy), bez piwnicy i bez użytkowego poddasza. Działkę mam olbrzymią więc nie mam ograniczeń z tej strony, raczej są ograniczenia finansowe.

 

Tu właśnie pojawia się pytanie, przeczytałam dużo różnych postów i nie dały mi one konkretnej odpowiedzi, czy budowa domu parterowego o takim metrażu jest faktycznie droższa niż z użytkowym poddaszem. Czy pow dachu aż tak bardzo wpływa na koszt inwestycji? Może macie linki do prostych kalkulatorów albo projektów z gotową wyceną stanu sur zamkniętego.

 

Martadela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postów na ten temat jest tu bardzo dużo ,musisz poszukać.Według różnych wyliczeń przyjmuje się że dom z poddaszem jest o około 5% tańszy od parterowego o tej samej powierzchni.Buduj parterowy (mnie się bardziej podoba) moim zdaniem jest bardziej fynkcjonaly-szczególnie dla dwóch osób.PZDR. :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rafałek - powody są powszechnie znane.

Mortadela - na temat różnic w cenie poddasza użytkowego i parterówki była już długa dyskusja na forum - wynik nierozstrzygnięty.

Parterówka - duża przestrzeń na jednym poziomie, brak schodów, brak skosów. Przy poddaszu użytkowym w niewielkim domu będziesz miała na dole salon i kuchnię a do reszty pomieszczeń będziesz się musiała wspinać na górę. Lubisz przestrzeń? A dzieci i osoby starsze, chore ? Przemyśl temat od strony użytkowej. Pozdrawiam i życzę prawidłowego wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby było jasne, buduję parterowy D08.

Koszty są dla parterowego tylko trochę wyższe, gdy:

dobry grunt i możesz postawić dom na cienkim fundamencie (przy parterowym dużo więcej mb)

Prosty dach typu stodoła, gdzie będziesz mógł zastosować proste tanie elementy (dach jest jednak dużo większy, kosztuje jednak nie m. kw., ale wszystkie dodatki: kalenice, kosze wewnętrzne itp.)

Przy budowie wydatki będziesz mógł mieć dla parterowego nieco większe. (nie dotyczy D08, dach to samobójstwo ekonomiczne)

Teraz przejdźmy do eksploatacji:

w parterowym współczynnik A/V jest zawsze dużo gorszy, co łączy się z większymi kosztami eksploatacji.

Wygoda to tylko parterowy, doceni ten kto ma kogoś po wypadku, lub jest starszy. Dla 30 latka schody to pestka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rafałek - powody są powszechnie znane.

Mortadela - na temat różnic w cenie poddasza użytkowego i parterówki była już długa dyskusja na forum - wynik nierozstrzygnięty.

Parterówka - duża przestrzeń na jednym poziomie, brak schodów, brak skosów. Przy poddaszu użytkowym w niewielkim domu będziesz miała na dole salon i kuchnię a do reszty pomieszczeń będziesz się musiała wspinać na górę. Lubisz przestrzeń? A dzieci i osoby starsze, chore ? Przemyśl temat od strony użytkowej. Pozdrawiam i życzę prawidłowego wyboru.

 

D'arek - dyskusja na temat wyższości parterówki i z poddaszem też nie jest rozstrzygnięta. Zauważ, że wady jakie podałeś odnoszą się tylko i wyłącznie do pewnej grupy projektów. My na razie będziemy użytkować parterówkę... (wiadomo, nikt nie ma tyle kasy co by chciał), jednak w przyszłości zrobimy górkę i wtedy luxsus - ja mam pokój do pracy, mamy miejsce na oglądanie TV, robi się fajnie. A starość... hmmm będziemy siedzieli na dole, ajak przyjadą dzieci, rodzina, znajomi to będzie gdzie ich poupychać :D Koszty - na obecnym etapie bardzo porównywalne do parteróki, a potem, potem duże możliwości... Mój ulubiony przykład niezadowolenia z parterówki to mój sąsiad...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...