Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Skuteczna wentylacja grawitacyjna. Jak ???


Recommended Posts

Masz rację Jareko. Nie można czegoś zmierzyć to nie można mówić o opłacalności lub nie, ale tradycjonalista uparcie twierdzi że nieopłacalne bo se tak wydumał. Chciałem sie dowiedzieć na jakiej podstawie. Ja jeśli coś twierdzę to przynajmniej staram się to udowodnić, przedstawiam obliczenia, obserwacje itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 173
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jezier jak narazie to wyłącznie bijesz tylko pianę i nie napisałes ani jednego słowa w temacie wątku. Jeśli twierdzisz że mechaniczna z rekuperatorem się opłaca to nie poprzestawaj na deklaracjach że coś możesz udowodnić lub wykazać zrób to w jakimś innym wątku. Ja twierdzę że nie da się tego wykazać . Tylko pamiętaj że chodzi o wentylację mechaniczną a nie grawitacyjną bo widzę że ciągle mylisz te sprawy. Nie przekręcaj tego o czym piszę to wszystko zrozumiesz i będziesz bardziej konstruktywny a mniej zaczepny. :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ale zabagniliście ten wątek .

 

Są jednak i pozytywne aspekty „zabagnienia”, np przy przeszukiwaniu forum niejako przy okazji można poczytać sobie czasami o sprawach , które niekiedy umykaj naszej uwadze.

 

Może tylko trochę mniej emocji by się przydało .

 

Ta ja też napisze nie na temat . :oops:

Ja ruszam z budowa wiosną i jeszcze nie zdecydowałem jaką wentylacje będę miał w domu.

Oczywiście, że na decyzję ma duży wpływ ekonomia inwestycji, ale nie najważniejszy .

Zrobiłem szacunkowy rachunek bardzo podobny jak powyżej :

Z mego projektu straty ciepła na wentylacje ok. 7000 kW na sezon, są to obliczenia architekta w projekcie . I dla moich celów jestem przekonany ,że są wystarczająco dokładne. Zakładam ,że reku pozwoli mi odzyskać ok. 60 % , czyli jakieś 4000 – 5000 kW , co daje u mnie kwotę 500 -600 PLN na sezon . Koszt instalacji reku to ok. 10 000 PLN . ( instalacje która by spełniała moje oczekiwania). Nie analizuję kosztów eksploatacji reku .

I dla mnie jest to wystarczające przybliżenie kosztów.

Jako koszt went. grawitacyjnej przyjmuję więc koszt tych ok. 7000 kW/rok .

Jezier i dla podjęcia decyzji co do rodzaju wentylacji taki koszt szacunkowy jest dla mnie wystarczający .

Ale przecież Ty na pewno robiłeś taką kalkulację dla twego elektrycznie ogrzewaneg domu , więc to taka „podpucha” co ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator mam umieszczony w piwnicy, cciągnie on powietrze z GWC i pcha do strefy wokol kominka. Dalej powietrze jest rozprowadzane kanałami DGP.

 

Krzysiek czy takie połączenie wentylacji z ogrzewaniem kominkiem przez DGP się sprawdza w każdych warunkach? Chodzi mi o to czy nie było sytuacji kiedy chciałbyś jednak mieć to niezależnie rozwiązane? Przykładowo latem palisz w kominku bo przyszli znajomi, napalili papierosów i chciałbyś wywietrzyć ale nie ogrzewać przy okazji domu bo i tak gorąco... Tego rodzaju konflikty.

 

Możesz mi podać szczegóły wykonania Twojego GWC rurowego oraz zastosowanego wentylatora? Będę wdzięczny - może być na priv.

 

A tak w ogóle to dzięki za pomysł - uważam za bardzo trafiony.

pozdrawiam - KaiM

 

 

Krzysiu ponawiam moje pytanie - może tym sposobem wrócimy przy okazji do tematu wątku - czyli went. grawitacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KaiM,

 

moim zdaniem to ogrzewanie sprawdza sie w kazdych warunkach. Gdyby znajomi nadymili, zawsze moge dac wiekszy nawiew, moge tez otworzyc okno, zarowno zimą, jak i latem. Gdy nie pale w kominku, to albo wietrze wentylatorem, albo uchylam okno.

 

Wentylator i nawiew do swojej pracy nie wymagają palenia w kominku. GWC, DGP i nawiew działają rowniez wtedy, gdy kominek jest zimny, np latem.

 

GWC to rura fi 200, prawie 50 mb, polozona na odpowiedniej głebokosci, nalezy ją połozyc co najmniej ponizej głebokosci przemarzania (przyjmijmy srednio np. 1,2 m. pod powierzchnią gruntu).

 

Wentylator typu TD 1000/250 kupiony w Venture Industrie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego podoba mi się to rozwiązanie. Nie wymaga zakupu drogiego rekuperatora a załatwia nam wentylowanie domu powietrzem już wstępnie ogrzanym. Z wątków o GWC rurowym i żwirowym dowiedziałem się że czasem nawet o kilkanaście stopni.

Zamodeluję to w OZC i zobaczę jakie oszczędności daje wentylowanie powietrzem o temperaturze powiedzmy +1 zamiast -20 (Tzew)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troche z innej beczki ale tez o wentylacji. czy ktos ma tak uruchamiajacy siewentylator lazienkowy. wchodzac do lazienki nie wlacza sie natomiast wyjscie z niej je uruchamia i chodzi przez jakis czas. oczywiscie wchodzac wlaczam swiatlo . czy taki wentylatorek istnieje. zalezy mi na braku ciagu po plecach jak bede sie kompal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo interesujący wątek. Mimo wtrętów na odwieczny temat: "Czemu moje jest lepsze od twojego"

Z doświadczeń Jareko i abromby wynika, że wywiewy w kazdym pomieszczeniu to przesada - hmm, a my właśnie tak mamy w projekcie. Teraz tylko muszę ocenić, czy jest sens oszczędzić parę złotych rezygnując z części z nich - czy przeciwnie, podnieść dodatkowo koszty montując dobre, zamykane kratki.

KrzysiekS - czy mógłbyś napisać coś więcej nt. doprowadzenia powietrza przez gwc w twoim projekcie? Jak rozumiem, jest to jedyny nawiew z zewnątrz? Czy to wystarczy dla parteru 150 m?

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tez są wywiewy w kazdym pomieszczeniu. Uwazam, również. że to pewien zbytek, ktory zamykam na zime. W domu i tak odczuwam "dobre" powietrze, co jest dla mnie ważne.

 

Nawiewy są w każdym pomieszczeniu, to nie jest zbytek, warto to rozważyc, ale nie za wszelką cene.

 

U mnie nawiew z DGP to jedyny nawiew. Nie mam zadnych nawiewnikow, generalnie od nastania chłodow nie wietrze w inny sposob i nie rozszczelniam okien. Jest to niepotrzebne.

 

Jedna rura z nawiewem wystarczy do wentylacji całego, nawet duzego domu, tym bardziej, że gdy jestem w domu i pale w kominku, włączam wentylator nawiewu i mam swieze powietrze w dowolnej ilosci (do kilkuset m3 na godzine, nie korzystałem jednak z tej mozliwosci). Gdy nie pale, wentylacja grawitacyjna wyciąga wystarczającą ilosci swiezego powietrza z GWC, a w domu nigdzie nie odczuwam wiejącego chłodu.

 

Zaoszczedziłem wiec na nawietrznikach, a koszt rury i ich ułozenia, obudowy wentylatora i czerpni, stanowiących GWC, w moim przypadku nie przekroczył 1800 złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura z GWC wchodzi do piwnicy. Tam jest wentylator, ktory ciągnie powietrze z GWC i pcha dalej do przestrzeni wokol kominka, skąd dalej powietrze jest rozprowadzane systemem DGP. Zimą dzieki pracy kominka, mam nawiew ciepłego powietrza (60C), a latem, gdy kominek nie działa, tymi samymi przewodami dostarczam powietrze schłodzone.

 

Nadmiar powietrza uchodzi kanalami wentylacyjnymi tradycyjnymi.

 

Ten moj pomysł zrodził sie po analizie opracowan o oszczedzaniu energii w domach jednorodzinnych - zobacz wątki w "GWC inaczej" i literatrua tam przytoczona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator typu TD 1000/250 kupiony w Venture Industrie.

Jedna rura z nawiewem wystarczy do wentylacji całego, nawet duzego domu, tym bardziej, że gdy jestem w domu i pale w kominku, włączam wentylator nawiewu i mam swieze powietrze w dowolnej ilosci (do kilkuset m3 na godzine, nie korzystałem jednak z tej mozliwosci). Gdy nie pale, wentylacja grawitacyjna wyciąga wystarczającą ilosci swiezego powietrza z GWC, a w domu nigdzie nie odczuwam wiejącego chłodu..

 

Wybrałeś wentylator o dość dużej wydajności 1010/850 m3/h, czym się kierowałeś dobierając taką moc ? Faktem jest jak piszesz, iz udaje Ci się nie używać go - grawitacyjne wspomaganie nawiewem z Twojego GWC wystarcza. Można więc założyć iż wentylator ten jest zbędny w Twojej instalacji. Mając taką wiedzę i biorąc pod uwagę mniejszy opór bez takiego wentylatora czy wykonując u siebie jeszcze raz od nowa taką instalację zrezygnowałbyś z takiego wentylatora ? A może są jeszcze inne rzeczy, które należy wziąść pod uwagę robiąc taki nawiew ?

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po łebkach sobie poczytałem ten wątek , i w lutowym nr. Ładny Dom był art. mechaniczna w cenie grawitacyjnej !

wentylacje oszacowano na 12 tys. a oszczednosci wynikły z przemyslen na poziomie projektu gdzie zrezygnowano z jednego komina wentylacyjnego a pozostał jedynie komin do odprowadzania spalin z kotła.

Jak podliczył powyższe oszczędnosci to sie okazało ze dopłacił 1000 zł do wentylacji mech. z odzyskiem ciepła.

 

http://www.ladnydom.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kominach systemowych oszczędności na braku przewodu wentylacyjnego są symboliczne.

Na przykład 7-metrowy komin średnicy 20cm Leiera bez przewodu wentylacyjnego kosztuje 2116,88 zł, a z tym przewodem 2172,88.

Czyli całe 56 zł! (ceny z początku 2004 roku bez uwzgl. rabatu).

Tak więc często oszczędności na rezygnacji z grawitacyjnej praktycznie nie ma - chyba że ktoś musiałby postawić komin dla samej tylko grawitacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eRaf,

 

nawiew z GWC jest realizowany wlasnie za pomocą tego wentylatora. Jest to jedyny wentylator w systemie. Dlatego jest on taki, aby zapewnic wlasciwy sprez i ilosc powietrza do całego domu, szczegolnie w ukladzie chlodzenia latem.

 

Zimą, gdy korzystam z kominka, wentylator chodzi na minimalnych obrotach. Jego praca jest jednak konieczna, gdy korzystam z ogrzewania kominkiem. Wentylator ten wymusza obieg powietrza w DGP. U mnie cale powietrze w DGP jest powietrzem swiezym, z GWC "pchane" do budynku za pomocą wentylatora i filtrowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...