Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Skuteczna wentylacja grawitacyjna. Jak ???


Recommended Posts

Napisałem kilka słów na temat wentylacji mechanicznej więc teraz kolej na grawitacyjną. Jest kilka warunków które trzeba spełnić aby wszystko grało. Kominy najlepiej murowane z cegły pełnej jest wtedy duża bezwładność cieplna kanału. Kominy ocieplone na całej długości gdzie są narażone na chłodzenie. Odpowiedniej wielkości przekroje kanałów. Wyloty na dachu na na przestrzał przez komin. Długość komina nad dachem zgodna z przepisami. Lepiej aby były nieco dłuższe. Kratki w pomieszczeniach czyste niezasyfione umieszczone wysko pod sufitem a nie 0,5m niżej. Kratki wywiewne w zasadzie tylko w kuchni, łazienkach, pralni itp. Dawanie we wszystkich pomieszczeniach jest bez sensu nie poprawia wcale sprawy a czasem wręcz pogarsza. W pomieszczeniach gdzie są kratki drzwi muszą mieć otwory transferowe. Wszystkie drzwi od pomieszczeń z oknami muszą mieć drzwi od dołu nieco podcięte ok. 1,5 do 2 cm absolutnie wystarczy aby powietrze mogło się swobodnie przedostawać od okna do kratki wentylacyjnej. Nie można stosować szczelnych drzwi w pomieszczeniach. W oknach pomieszczeń okucia z funkcją rozszczelnienia, lub inne rozwiązania zapewniające infiltrację powietrza. Ostatnia zasada jest taka aby z każdego pomieszczenia do najbliższej kratki wentylacyjnej nie było więcej jak 2 drzwi. Jak tak zrobicie to nie ma takiej siły aby źle działało. Praw fizyki nic nie zmieni. Wskazane jest do WC zamontowanie wspomagania wentylatorkami intensyfikującymi okresowo wymianę. Ze względów ekonomicznych i praktycznych taka wentylacja w budownictwie jednorodzinnym jest obecnie stosowana najczęściej i najchętniej i to nie tylko w naszym kraju .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 173
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wszystkie drzwi od pomieszczeń z oknami muszą mieć drzwi od dołu nieco podcięte ok. 1,5 do 2 cm absolutnie wystarczy aby powietrze mogło się swobodnie przedostawać od okna do kratki wentylacyjnej.

Spotkałem się z opinią iż drzwi do pomieszczeń typu kuchnia/łazienka/wc/pralnia lepiej podcinać od dołu tak jak napisałeś zaś do pomieszczeń czystych typu sypialnie lepiej robić kratki ponad drzwiami - poprawia się przepływ i bilans cieplny (ponoć).

Czy ktoś może zweryfikować takie rozwiązanie, najlepiej z doświadczenia.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eRaf jest to sprawa czysto techniczna i estetyczna gdzie i w jaki sposób wykonasz otwory transferowe. W drzwiach czy w ścianie nie ma znaczenia. Nie może być przeszkód w przepływie powietrza na drodze z pokoju do kratki w kuchni czy łazience bo nie będzie działać i to wszystko. Tak jak napisałem robi się najczęściej bo tak jest praktycznie i wygodnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokladnie tak jak pisze Tradycjonalista.

 

Jesli ktos chce i go na to stac, moze sobie zafudnowac wiecej przewodow wentylacyjnych np. w sypialni, ale moze sie to w praktyce wiązac z koniecznoscią zamkniecia ich w okresie jesienno zimowym.

 

Przez jeden kanał wentylacyjny przepływa srednio co najmniej kilkadziesiąt m3 powietrza na godzine. Wiec w normalnych warunkach 4 takie kanaly wystarczą do zapewnienia sprawnej wentylacji w domu. Nie bedzie wilgoci, zaduchu, ani zwiekszonego zuzycia energii. Oczywiscie w razie potrzeby zwiekszoną wentylacje zapewni wyciąg kuchenny, łazienkowy lub WC.

 

Trzeba pamietac jeszcze o doprowadzeniu powietrza do budynku, ja mam rure z GWC i ten uklad sie sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eRaf

Są takie inteligentne rozwiązania ale w postaci nawietrzaków (montowanych również w świetle przeszklenia).

 

Ciekawy wątek. W następnym domu będę miał grawitacyjną (teraz ma reku z gwc)

Wiem że bez wsparcia wyciągu trudno będzie poradzić sobie latem.

Wiem również, że np. w Holandii nawietrzaki z inteligentną klapką stabilizują przepływ już przy różnicy ciśnień 2Pa i dają mniejsze szybkości przepływu powietrza przez co redukuje się ryzyko przeciągów buva.nl. Tylko że zajmują górne 7 cm szyby. Ale chyba warto. Nasze odpowiedniki to raczej dysze wentylacyjne ze wszystkimi konswekwencjami. Ale by nie być zapatrzonym tylko w cudzy ogródek - nasady hybrydowe DARCO imponują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jestem neutralny, gdyz nie mam zadnego interesu w takim lub innym wyborze dokonanym przez uzytkownikow Forum.

 

Przytaczam tresc mojego postu z 6 lutego 2002 roku. Od tamtej pory ceny troche wzrosły, bardziej jednak prądu, niz gazu, srednio o 10 %, ale idea rozwazan jest dalej aktualna, potwierdzają ją rowniez ostatnie posty na forum.

 

Uwazam, że zakup rekuperatora jest zbedny z nastepujących powodow:

 

Wymiana rzeczywista 100m3 przez 24 godz na dobe przez 6 miesiecy. W badanych domach jednorodzinnych nie stwierdzono wiekszej rzeczywistej potrzeby wentylacji w dluzszym okresie czasu. Rowniez uzytkownicy reku coraz czesciej piszą, że gdy icch nie ma w domu, rekuperator nie działa. Gdy są, jego czas pracy jest krotki.

 

Zakladam srednio, że nastąpi ogrzanie powietrza w rekuperatorze o 20C, na czym zaoszczedzamy 0,66 KWh na 100m3

Do napedu uzywamy wentylatorow o srednim poborze mocy 0,1 KWh, przy czym 1Kwh kosztuje 0,311 zł.

Do ogrzania budynku uzywamy gazu zimnego, przy czym 1KWh kosztuje 0,11 zł, gdyz 1m3 kosztuje 1,05 zł.

 

Moje wyniki to przez okres 6 miesiecy:

Zysk z ogrzania powietrza przez rekuperator 2946 KWh, na czym zaoszczedzilismy 310 m3 gazu o wartosci 324 zl.

Zuzycie prądu to 446 KWh o wartosci 139 zł.

 

Saldo 185 zlotych oszczednosci przez okres 6 miesiecy.

 

Pozwala nam ten zakup rekuperatora na zwrot wlozonych pieniedzy, w okresie 10 lat, przy koszcie pieniądza 7,5%, tylko wtedy gdy cala ta instalacja nie będzie kosztowala ze wszystkim wiecej niż 1500 zlotych.

Jeżali tak dobrze Ci idzie liczenie to przelicz to gdyby nośnikiem ciepła był prąd :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KrzysiekS dosyć mocno nadciągane są te wyliczenia oszczędności które przynosi rekuperator. Gdzie jest uwzględniony wysoki koszt filtrów, koszty stałej obsługi jak naprawy czyszczenie kanałów, wymiana instalacji po jakimś czasie. Gdzie jest koszt remontu bez którego wymiana się nie obejdzie. Dolicz wszystkie te koszty. Miej na uwadze jeszcze to że wentylacja musi spełniać wymagania obowiązującej obecnie normy PN-87/B-02151/02 która to norma wymaga aby poziom dźwięku od urządzeń m.in. wentylacyjnych w pomieszczeniach mieszkalnych nie przekraczał w dzień 35 dB a w nocy 25 dB. Spełnienie tego w warunkach instalacji w małym budynku jest praktycznie niewykonalne. Będzie to wymagać poniesienia zancznych dodatkowych kosztów. Jeśli ktoś robił pomiary akustyczne to będzie wiedział dokładnie o co chodzi.

No ale odchodzimy od tematu. Polecam poprzestanie na początku na oknach z funkcją rozszczelnienia po jakimś czasie najprawdopodobnie okaże się że takie rozwiazanie jest wystarczające. Wszelkiego rodzaju nawiewniki moga bardzo mocno pogarszać przenikanie dźwięków z zewnatrz do budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie Jezier w tym rzecz że się nie da zrobić uczciwego rachunku aby wyszło że się opłaci wentylacja mechaniczna z rekuperatorem w domku jednorodzinnym. Jedyne rachunki, które wskazują, że jest jakaś szansa to tendencyjne wyliczenia firm, które z tego się utrzymują. Ale to sprawa oczywista ,że tak być musi.

Skoro masz czas aby pisać na forum to znajdziesz też czas aby zrobić jakieś obliczenia ile kosztuje wentylacja grawitacyjna. Czy ja proszę o wiele?

Wtedy będzie pole do dyskusji bo na razie to demagogia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może Ty Jezier byś podał jakieś uczciwe wyliczenia skoro piszesz o jakiejś demagogi tylko może w innym wątku. Tu nie jest wątek do porównywania kosztów i prowadzenia sporów. Jak widzisz niewiele piszę. Tobie będzie znacznie łatwiej przy tak imponujacym stanie licznika. :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znów przypominam ,że temat wątku to :

 

Skuteczna wentylacja grawitacyjna. Jak ???

 

Jak chcecie pogadać o kosztach wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej to jest parę starych wątków do "odgrzebania".

( a topory wojenne to zagrzebcie ;) )

I tak skończy to się jak zwykle, czyli każdy pozostanie przy swoim zdaniu . :D

 

A ja chcę poczytać jak forumowicze radzą sobie z wentylacją grawitacyjną, bo tematu grawitacyjnej jeszcze nie "zgłębiałem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....A ja chcę poczytać jak forumowicze radzą sobie z wentylacją grawitacyjną, bo tematu grawitacyjnej jeszcze nie "zgłębiałem".

jeden z Forumowiczow - znaczy ja :) - poradzil sobie w sposob nastepujacy - wszystkie kanaly jakie mi tylko mogl wymyslec projektant - a tu popisal sie wyjatkowo (kazde pomieszczenie - jeden kanal)pozatykalem na stale z wyjatkiem

- WC na parterze

- kuchnia na parterze

- WC na pietrze

- kotlownia w piwnicy

- garaz w piwnicy - dodatkowo zamontowalem w nim wyciag VEGA by smrodek spalin na zewnatrz wywalal

 

Po tej operacji nie stwierdzilem braku powietrza do oddychania ani innych niepokojacych zjawisk. Nie mam nawietrzakow tylko w kotlowni jedna rure nawiewna z kanalizy fi-110 zaczyna sie przy podlodze (poziom -2,20) przechodzi przez sciane 3W i wywalona pionowo w gore zakonczona typowa nasada stosowana przy wywiewkach kanalizacyjnych - kolor szary, pomalowana na czarno ale po 2 latach szlag trafil farbe - teraz moja byla ma laciata ;)

Ach.... zapomnialbym - moja byla zaadoptowala piwnice na lazienke - tam pozostawila jeszcze jeden kanal dzialajacy

 

O raaany - ja juz to pisalem raz :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak odwracanie kota ogonem. Skoro nie potrafisz poprzeć swoich twierdzeń argumentami to po co je wypowiadasz.

Kota ogonem to Ty odwracasz ja pisałem że nie da się wykazać że mechaniczna sie opłaca Ty żądasz wyliczeń do grawitacyjnej. Może daj juz spokój i napisz coś użytecznego o grawitacyjnej bo taki jest temat watku. Ja podałem kilka zasad których powinno sie trzymać aby grawitacja poprawnie działała może teraz Ty byś coś konstruktywnego doradził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja z czystej ciekawości 8) chcę zobaczyć w końcu jakieś uczciwe obliczenia. W żadnym innym wątku nikt o takich nie pisał. Nie mam więc wyboru i dopominam sie o te obliczenia w jedynym wątku jaki jest.

Ty znowu swoje, przecież pisałem, że nie da się uczciwie wykazać, że mechaniczna z rekuperatorem się opłca więc daj spokój i nie dopominaj się rzeczy niemożliwych. Skup się na temacie wątku jeśli masz coś do powiedzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezier, ale podpuszczasz ;) .

Znamy Ciebie z niejednego wątku o reku ....

 

Ja przyjmuję jako koszt went . grawitacyjnej straty ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego z mego projektu i już .

Pomijam koszt kominów bo u mnie to prawda.

I nie zmierzam komplikowac sobie życia :)

 

p.s

nie wiem jeszcze czy zostanę prz went. grawitacyjnej czy zdecyduję sie na reku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty znowu swoje, przecież pisałem, że nie da się uczciwie wykazać, że mechaniczna z rekuperatorem się opłca więc daj spokój i nie dopominaj się rzeczy niemożliwych.

Poprzyj swoje twierdzenia jakimiś obliczeniami. Tylko tego się domagam. Co się nie opłaca w wentylacji mechanicznej? Wentylowanie? Odzyskiwanie?

Ale wydaje mi się, że chodzi ci o coś innego, że porównując do grawitacyjnej mechaniczna z odzyskiem jest nieopłacalna. Skoro tak to zacznij od wentylacji grawitacyjnej. Jeśli ta mechaniczna ma się odnosić do grawitacyjnej to zacznijmy od podstaw. Przedstaw model takiej grawitacyjnej, która odpowiada funkcjonalnie tej mechanicznej. Określ potrzebne nakłady inwestycyjne na budowę tej instalacji oraz zaprognozuj koszty eksploatacyjne.

Jeśli nie będzie podstawy odniesienia nie ma co nawet wspominac o opłacalności bądź nie.

 

Ale i tak skończy się na pustych stwierdzeniach, bo jestem przekonany, że nie stać cię na wysiłek wykonania jakichkolwiek uczciwych obliczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezier - tak sie zastanawiam jak naprawde obliczyc "koszt" grawitacyjnej. Czy odniesc go bezposrednio do wydatkow na ogrzewanie i standardowo przyjac iz straty stanowia cirka 20% calosci strat budynku? Jak obliczyc koszta kominow skoro kazdy dom ma to inaczej zaprojektowane?

Pamietam jak otrzymalem projekt CO od projektanta, nie tylko dane koncowe, ale te wszystkie wzory, wyliczenia itp. - tego bylo multum!!! Jakze teraz zaluje ze poszly do pieca :(

Ale w jednym sie z Toba zgadzam calkowicie. By cokolwiek moc porownywac trzeba miec dane do porownan - a tu mozemy wyliczyc sobie doklanie REKU (czy tez aby dokladnie?) zas co do grawitacyjnej calkowice Ciebie popieram - jest chyba niewyliczalna

Ale jak widze znow watek zbacza na inne tory wiec milkne - chyba ze ktos do tablicy mnie wywola :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezier Ty znowu swoje :o może napiszę dużymi literami to zrozumiesz :wink: :D :D co piszę już po raz kolejny : NIE DA SIĘ UCZCIWIE WYKAZAĆ ŻE WENTYLACJA MECHANICZNA Z REKUPERATOREM JEST OPŁACALNA W DOMKU JEDNORODZINNYM POWTARZAM NIE DA SIĘ WYKAZAĆ więc czemu oczekujesz niemożliwego. Nic nie pisałem o porównywaniu czegokolwiek z grawitacyjna. Chyba jasno to opisałem. Jeśli to potrafisz wykazać to w jakimś innym wątku to zrób. W tym wątku skupiaj się raczej na opisywaniu praktycznych i konstruktywnych rozwiązań zwiaząnych z funkcjonowaniem went. grawitacyjnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...