Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

„Zgłoszenie” budowy budynku gospodarcze


Recommended Posts

Mam problem z formalnościami związanymi ze „zgłoszeniem” budowy budynku gospodarczego jako rolnik.

Starostwo opierając się na definicji zabudowy zagrodowej z rozp.min.infrastruktury z dnia 12.04.2002r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie odmawia mi prawa do wybudowania budynku gospodarczego na podstawie art.29 ust.1 pkt1 lit.a ustawy prawo budowlane.

 

(„Zabudowie zagrodowej - należy przez to rozumieć w szczególności budynki mieszkalne, budynki gospodarcze lub inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz w gospodarstwach leśnych”

„Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:

1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:

a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m”

 

Starostwo twierdzi (i wydało w tej sprawie decyzję-sprzeciw), że skoro na mojej działce wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego znajduje się obecnie tylko budynek mieszkalny, to jako rolnik nie mam prawa uzupełnić swojej zabudowy zagrodowej o budynek gospodarczy. Inaczej zdaniem Starostwa wyglądałaby ta sprawa gdyby oprócz budynku mieszkalnego na działce był jeszcze inny budynek (inwentarski lub gospodarczy).

Uważam, że rację mam ja twierdząc, że realizacja mojego zamiaru ma uzupełnić zabudowę zagrodową. Użycie spójnika „lub” pomiędzy określeniami budynków w definicji zabudowy zagrodowej powoduje, że do czynienia z zabudową zagrodową mamy w przypadku, gdy na działce siedliskowej występuje co najmniej jeden z budynków określonych w definicji zabudowy zagrodowej.

 

Czy ktoś z Państwa przerabiał może taką lub podobną sprawę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Przedruk z Dziennika Zachodniego:

 

Można budować co się chce, ale do 25 metrów kwadratowych powierzchni! Niewykluczone, że w przyszłym roku tam, gdzie są przydomowe działki lub ogródki powstanie mnóstwo altan, gustownych oranżerii, ogródków zimowych czy szklarenek na użytek prywatny.

 

Dwa dni temu prezydent podpisał znowelizowaną ustawę Prawo budowlane (z 28 lipca br.), w myśl której bez zezwolenia można postawić m.in. parterowe budynki gospodarcze, wiaty, altany i wymienione już obiekty. Są jednak warunki, które trzeba spełnić: budowla nie może mieć powierzchni większej niż 25 metrów kwadratowych, a na każdych 500 metrach kw. powierzchni działki mogą stanąć maksymalnie dwa takie obiekty.

 

Nowelizacja, która zwalnia z posiadania stosownego zezwolenia, dotyczy też m.in. wykonywania przyłączy wodnych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, telekomunikacyjnych do głównej sieci, stawiania kabin telefonicznych, a także remontów istniejących obiektów i urządzeń budowlanych z wyjątkiem tych, które są wpisane do rejestru zabytków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...