Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki piec najlepiej kupić na drzewo ?


Recommended Posts

Zbyniu - czym łupiesz graba, czy łupałeś wiąza ? Zastanawiam się nad kupieniem siekieromłota fiskarsa (szerokie ostrze podobno się nie klinuje...) Jeśli wszystkie zalety jakie podaje sprzedawca są choć w częsci prawdą tow arto chyba to rozważyć. jak na razie zabawa siekierą, ewentualnie kliny i młot (głównie akacja, ale poza tym wszystkie gatunki). Osobiście akacja jest dla mnie najodpowiedniejszym opałem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zbyniu - czym łupiesz graba, czy łupałeś wiąza ? Zastanawiam się nad kupieniem siekieromłota fiskarsa (szerokie ostrze podobno się nie klinuje...) Jeśli wszystkie zalety jakie podaje sprzedawca są choć w częsci prawdą tow arto chyba to rozważyć. jak na razie zabawa siekierą, ewentualnie kliny i młot (głównie akacja, ale poza tym wszystkie gatunki). Osobiście akacja jest dla mnie najodpowiedniejszym opałem...

 

Rabanie 0,5 m kawalkow grabu poszlo dosc sprawnie siekiera, swiezy grab latwo daje sie porabac, podobnie bylo z sosna.

Przy rabaniu zwracalem uwage, zeby kawlaki nie byly zbyt drobne, srednia to 15-20 cm srednicy

Wiaz to juz problem. W okolicy mam mozliwosc ewnt. odplatnego wypozyczenia za niewielka oplata elektrycznego rebaka, byc moze skorzystam z tej moizliwosci nastepnym razem.

 

POzdr

Zbyniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyniu - czym łupiesz graba, czy łupałeś wiąza ? Zastanawiam się nad kupieniem siekieromłota fiskarsa (szerokie ostrze podobno się nie klinuje...) Jeśli wszystkie zalety jakie podaje sprzedawca są choć w częsci prawdą tow arto chyba to rozważyć. jak na razie zabawa siekierą, ewentualnie kliny i młot (głównie akacja, ale poza tym wszystkie gatunki). Osobiście akacja jest dla mnie najodpowiedniejszym opałem...

Na początku mojej przygody z drewnem miałem siekierę za 20 zł i... ciągły kłopot z pękającymi trzonkami oraz wylatującym obuchem.Po namowie kolegi kupiłem fiskarsa w chyba 2001 roku i mam go do dziś (ostrzony jakieś 3 razy).Tak ,że polecam tą siekierę ( a porąbałem nią ok, 70-80 mp drewna wraz ze znajomymi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyniu dzięki za cierpliwość i wyczerpujące odpowiedzi.

Zastanawiam się nad kupnem kotła na paliwa stałe, mając na uwadze ekonomie, ile pieniędzy będe musiał wydać na opał.

Zastanawiam się nad kotłem na węgiel groszek z zasobnikiem, (nie wiem ile wyniosło by mnie kupno opału na okres grzewczy ?) na 3 do 6 dni jest spokój z dokładaniem węgla.

Ale wydaje mi się, że na drewno byłby ekonomiczniejszy gdyż drewno takie jak : grab, klon, dębinę mogę kupić za 52 zł. za metr, co przy zużyciu nawet 20 metrów wyniosło by nieco ponad 1000 zł. za okres grzewczy.

W tej chwili ma zwykły piec na węgiel, który spala mi około tony miesięcznie, co wynosi 450 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak zamierzacie podgrzewać wodę latem ? Czy codziennie trzeba rozpalac w piecu, czy grzac drogim prądem ? Tak się właśnie zastanawiam nad piecem na drewno połączonym z innym palnikiem na lato. Ze względu na to, że nie mam obok siebie gazu, olej jest troche drogi, chociaż peletki też, to peletki są bardziej ekologiczne. Piec to prawda jest drogi, ale latem jest wygoda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warianty na lato:

1. Lekkie przepalenie przy odpowiednim ustawieniu zawórw... Nic na dom, tylko wymiennik.

2. Grzałka z wbiorniku z wymiennikiem.

3. Elektryczny podgrzewacz przepływowy.

 

Jestem przygotowany na każdy z tych wariantów... czyli uświadomiony hydraulik i dociągnięty prąd (3 fazy...).

 

Gaz odpada bo przedraża na instalacji itp, pelety.... hmmmm drogi palnik w porównaniu z innymi ww metodami. Olej... jak wcześniej...

 

 

A była jeszcze jedna możliwość, ale na razie cięcia finansów wykluczyły ją nawet z przygotowań: to mianowicie kolektory słoneczne... koszt całości miałęm wyliczony na około 6 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak zamierzacie podgrzewać wodę latem ? Czy codziennie trzeba rozpalac w piecu, czy grzac drogim prądem ? Tak się właśnie zastanawiam nad piecem na drewno połączonym z innym palnikiem na lato. Ze względu na to, że nie mam obok siebie gazu, olej jest troche drogi, chociaż peletki też, to peletki są bardziej ekologiczne. Piec to prawda jest drogi, ale latem jest wygoda.

 

 

Ogzrewanie cwu latem z praktyki np. w ukladzie kociol 25 KW + 2000 l akumulacji cieplnej wymaga naladowania 1x tydzien.

Zapas cieplej wody dla czteroosobowej rodziny.

 

Pozdr

ZBig

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile spala kocioł z zasobnikiem na węgiel groszek w skali miesiąca i jaka jest cena 1 tony węgla groszku ?

 

Na tak postawione pytanie nie ma odpowiedzi. Spali tyle ile zechcesz, ile wsypiesz. To Ty regulujesz procesem spalania, mocą kotła, a to rzutuje na ilość spalonego opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...