Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki piec najlepiej kupić na drzewo ?


Recommended Posts

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy od zapotrzebowania na ciepło (czy kocioł pracuje na max), jakie to drewno.

Ja mam FEX 30. Rozpaliłem w grudniu i do dzisiaj nie wygasiłem (oczywiście opał uzupełniam :D ). Rekord to 14,5 godz. Temperatura spadła z 70 na 40 (piszę tu o lutym - było chłodnawo). Dorzucam twarde drewno (suche!!!) i 5 szufelek węgla. Na noc zarzucam zdecydowanie kiepskie drewno z częściowej rozbiórki poniemieckiego domu (podłogi, łaty itp. - niektórzy mówią, że bardziej kaloryczne, bo z robakami :D ) Ostatnie noce musiałem dawać dobry opał. Jest OK

 

Janusz. W linku podanym przez Ciebie jest info o masie kotła 270 kg.

Na tabliczce mojego kotła jest napis 380kg.

Pozdrawiam, Heniek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ile godzin starcza załadowanie drewnem całej komory zasypowej ?

 

Pytanie dotyczy kotlow m.in. na drewno/czestotliwosci dokladania wiec u mnie wyglada to tak:

 

kociol na drewno 35 Kw, komora zasypowa 140 litrow

akumulacja 2100 litrow+zasilany zbiornik cwu 120 litrow

pow. ogrzewana ca. 150 m. kw., z tego ok. 40 m podlog.

opal: grab, sezonowany 2 lata

temp. zewn. 0 C - 1 x dobe, temp co na zailaniu 41-42 C, podlog. 28 C

-15 C - 1,5 x dobe, --- '' --- 44-45 C, podlog. 30 C

 

 

temp. w mieszkaniu 21 C + zasilanie cwu

Sterowanie pogodowe bez obnizenia nocnego.

Dom docieplony max+12 cm styropianiu

 

Pozdr

Zbyniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyniu jesteś zadowolony z tego kotła ?

 

DC32S jest juz drugim kotlem tej samej firmy, z ktorym mam do czynienia. Pierwszy to DC25S, pracujacy juz czwarty sezon u rodzicow.

Sam kociol traktuje u siebie jedynie jako czesc kotlowni.

Mial to byc z zalozenia prosty w obsludze i jakosciowo w miare dobrze wykonany kociol, pracujacy z maksymalna moca i zasilajacy nstalacje+bufor ciepla.

W tej funkcji sprawdza sie wedlug moich oczekiwan wystarczajaco dobrze, choc i w tym przypadku trzeba bylo dokonac pewnych "modyfikacji", tzn, poprawy komforu obslugi.

Uwazam jednak, ze np. korpus kotla (spawy) jest jak na ta klase cenowa dosc solidnie wykonany, zwlaszcza w porownaniu z konkurencja i to w zasadzie ostatecznie przekonalo mnie do jego zakupu.

Druga wazna sprawa byl wentylator wyciagowy, ktory, tzreba przyznac, lepiej spelnia swoja fukcje w tego typu kotlach, zauwazalne to jest zwlaszcza przy rozpalaniu badz czyszzceniu kotla.

Moja uwage zwrocil tez prostszy i wygodniejszy niz w innych kotlach dostep do komory zasypowej, spalania, wyczustek.

Nie bralem jednak pod uwage elektroniki, ktorej pzreciez brak w atmosach, bo ta ta z reguly nie obsluguje akumulacji ciepla, co wymaga i tak zakupu oddzielnego sterownika pogodowego.

Uzytkowicy niekiedy uwazaja to za mankament tych kotlow, przy zastosowaniu chocby pojedynczego zbiornika akumulacyjnego traci to jednak znaczenie.

Moj kociol uzytkuje juz drugi sezon, poprzednia zima to bylo jedynie dogrzewanie domu.

Dosc duza komora zasypowa 140 l pozwala na rzadsza obsluge.

Coraz wiecej konstruckji kotlow na drewno spelnia juz to kryterium, jest to zreszta jeden z wazniejszych argumentow dla stalopalnosci kotla, w ktorym opal stanowi jedynie drewno.

Wada kotla, o ktorej trzeba naspisac, jest niekeidy zbyt wysoka temperatura spalin (wyzsza od podawanej przez producenta). Ten argument podnoszony jest na forum np. niemieckich uzytkownikow, ktorzy maja porownanie z markowymi produktami o niekiedy , co moze wydawac sie malym nieporozumieniem.

Ale mozna i to opanowac duzym nakladem srodkow, ale to juz przed nastepna zima.

 

Pozdr

Zbyniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może ja równiez dodam swoje 3 grosze:

Ferruma mam od 2 lat i pale w nim przede wszystkim drewno.Co trzeba napisać -jest czuły na słaby (za mały )komin.Co do palenia to ja sam uzyskałem na drewnie 16 godz (gałęziówka bukowa-sucha) a znajomi na węglu nawet 43 godz.Są różne opinie klientów na te kotły-część mając dziurawy komin i mokre drewno wiesza na tobie psy(bo wcześniej palili śmieciakami)a po spełnieniu warunków dobrego palenia (suche drewno i dobry komin)zmieniali zdanie. I ważne fex nie wymaga (a ja twierdzę ,że jest wskazane) zbiorników akumulacyjnych oraz układu podmieszania ,a inni żądają tego pod rygorem utraty gwarancji.

O co tu chodzi?Akumulatory ciepła (nasi północni sąsiedzi są w tym dobrzy) zbierają nadmiar mocy i potem ją oddają (duuuuża oszczędność)a podmieszanie?-kotły na drewno "lubią" wysokie temperatury i im na kotle jest ona wyższa tym on lepiej pracuje-czyli dobrze jest dać zespół podmieszania układu zasilania z powrotem-żeby temp. w kotle zawsze była wysoka (atmos zaleca 80-90 stC)czyli na powrocie do kotła min. 60stC.da się to zrobić na różne sposoby np (wersja atmosa i orlana)zespół aku/podmieszanie-ale drogo jak diabli-kilka tys.zł lub prosto-zawór 3-drog z siłownikiem-już od kilkaset zł.

I dobrze Ci radzę żeby taki kocioł dobrze pracował to pamiętaj:

1--KOMIN min 400 cm2 i wys.ok. 8m

2--DREWNO sezonowane min 18 m-cy(i najlepiej rozłupane choćby na pół)

3--PODMIESZANIE-coby kocioł miał dobre warunki do pracy

4--WKŁAD KOMINOWY-większość kominów jest źle wykonana (opierają się na stropie) przez co po jakimś czasie wyłażą czarne ,śmierdzące plamy(pod sufitem),inna sprawa to trzymanie na kotle niskiej temp.pracy-kocioł się "kisi"

I to by było na tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyniu jesteś zadowolony z tego kotła ?

 

DC32S jest juz drugim kotlem tej samej firmy, z ktorym mam do czynienia. Pierwszy to DC25S, pracujacy juz czwarty sezon u rodzicow.

Sam kociol traktuje u siebie jedynie jako czesc kotlowni.

Mial to byc z zalozenia prosty w obsludze i jakosciowo w miare dobrze wykonany kociol, pracujacy z maksymalna moca i zasilajacy nstalacje+bufor ciepla.

W tej funkcji sprawdza sie wedlug moich oczekiwan wystarczajaco dobrze, choc i w tym przypadku trzeba bylo dokonac pewnych "modyfikacji", tzn, poprawy komforu obslugi.

Uwazam jednak, ze np. korpus kotla (spawy) jest jak na ta klase cenowa dosc solidnie wykonany, zwlaszcza w porownaniu z konkurencja i to w zasadzie ostatecznie przekonalo mnie do jego zakupu.

Druga wazna sprawa byl wentylator wyciagowy, ktory, tzreba przyznac, lepiej spelnia swoja fukcje w tego typu kotlach, zauwazalne to jest zwlaszcza przy rozpalaniu badz czyszzceniu kotla.

Moja uwage zwrocil tez prostszy i wygodniejszy niz w innych kotlach dostep do komory zasypowej, spalania, wyczustek.

Nie bralem jednak pod uwage elektroniki, ktorej pzreciez brak w atmosach, bo ta ta z reguly nie obsluguje akumulacji ciepla, co wymaga i tak zakupu oddzielnego sterownika pogodowego.

Uzytkowicy niekiedy uwazaja to za mankament tych kotlow, przy zastosowaniu chocby pojedynczego zbiornika akumulacyjnego traci to jednak znaczenie.

Moj kociol uzytkuje juz drugi sezon, poprzednia zima to bylo jedynie dogrzewanie domu.

Dosc duza komora zasypowa 140 l pozwala na rzadsza obsluge.

Coraz wiecej konstruckji kotlow na drewno spelnia juz to kryterium, jest to zreszta jeden z wazniejszych argumentow dla stalopalnosci kotla, w ktorym opal stanowi jedynie drewno.

Wada kotla, o ktorej trzeba naspisac, jest niekeidy zbyt wysoka temperatura spalin (wyzsza od podawanej przez producenta). Ten argument podnoszony jest na forum np. niemieckich uzytkownikow, ktorzy maja porownanie z markowymi produktami o niekiedy , co moze wydawac sie malym nieporozumieniem.

Ale mozna i to opanowac nieduzym nakladem srodkow, ale to juz przed nastepna zima.

 

Pozdr

Zbyniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego typu pytania i odpowiedzi można traktować tylko jako ciekawostkę.

Inne warunki, np. komin, inna strefa, inne drewno(mniej lub bardziej wilgotne} inne zpotrzebownie na ciepło, inne.... i już wyniki mogą być diametralnie różne.

Sprawność współczesnych kotłów jest podobna. Rozpatrując sprawę z tej strony tylko(sprawność), to przy porównywalnych warunkach różnice będą niewielkie. Tutaj raczej powinno zwracać się uwagę na komfort obsługi, uzależnienie od jednego rodzju opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... uzależnienie od jednego rodzju opału.

 

Witam.

Zgadzam się z tym w 103% (tak jak sprawność niektórych kotłów :D )

Kocioł wybiera się na kilka lat, a ceny opału szaleją sobie zależnie od...?

Niedawno był wątek o cenach drewna do kominka. Wyglądało to jak ostra licytacja :( Ceny węgla podobno spadają (tak podają w prasie - w moim składzie widocznie gazet nie czytają). Co się będzie opłacało za rok, dwa...

Ja nie wiem, bo w przeprowadzce zaginęła mi szklana kula

Dlatego lubię swojego FEXa Nie jest zbytnio wybredny- pożera prawie wszystko i daje ciepełko

Pozdrawiam, Heniek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyniu a ile drewna ci spala w sezonie grzewczym ?

 

 

Zuzycie energii potrzebnej do grzania budynku to sprawa czysto indywidualna, na ten temat inni wypisali juz na tym forum cale elaboraty.

Zuzycie opalu w moim przypadku potrzebnego na ogrzania ok. 160 m kw + cwu wyniesie, jak oceniam, ok. 12 m przestrzennych grabu, sezonowanego dwa lata.

Mieszkam w pld. wsch czesi kraju, chyba jednej w nachlodniejszych pora zimowa.

Jest to wlaciwie moj pierwszy sezon grzewczy w nowym budynku.

 

Waznym argumentem dl przyszlych uzytkownikow kotlow na drewno powinno stac sie, moim zdaniem wczesniejsze rozpoznanie mozliwosci zaopatrzenia w odpowiedni opal.

Czytajac posty na forum widac, jak wielkie rozbieznosci w cenach spowodowalo lawinowe instalowanie roznej masci kominkow, ktore instalowane w mieszkaniu maja uswietnic atmosfere domu i jednoczesnie ogrzac wszyskich jego mieszkancow. Laczenie przez przyszlych inwetsorow takich zamyslow w calosc chyabw oczywisty sposob dodatkowo wywindowalo ceny drewna twardego, bo tylko takie nadaje sie do utrzymania wzglednie dlugiej stalopalnosci komikow.

 

Wybierajac ten sposob ogrzewania budynku kierowalem sie glownie ekonomia.

Ta jak na arzie w moim przypadku sprawdza sie.

W przypadku kotlow na drewno istnieja pewne alternatywy, z ktorych nie beda mogli z penowscia skorzystac uzytkownicy np. kominkow.

Pelnowartosciowym opalem jest nie tylko drewno twarde, ale z powodzeniem mozna opalac dom drewnem sosnowym, ktorego w klasie opalowej jest w kazdym nadlesnictwie na biezaco pod dostatkiem i, co wazne, w korzystnej cenie, o ile dobrze pamietam, na rok 2005 klasa S1 bedzie w mojej okolicy po 52 pln/ metr przestrzenny netto +7% VAT.

Cena nie rozni sie zbytnio od tych z lat poprzednich.

Atutem drewna iglastego jest krotszy okres sezonowania, np. w przypadku drewna swierkowego porabane np. marcu nadaje sie do kotla w najblizszym sezonie gzrewczym.

 

Uwzgledniajac przy zakupie kotla ewentualnosc uzycia drewna iglastego, a wiec zakupu kotla z mozliwie wieksza komora zasypowa mozna wiec

skutecznie zaoszczedzic na kosztach "zimowania".

Zalozenie przy kotlach na drewno, polegajace na maks. zredukowaniu obslugi jest i w tym przypadku realne.

 

Pozdr

Zbyniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...