Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Staw - wątek zbiorczy o kopaniu własnego stawu na działce


Recommended Posts

no chyba że nie nazwiemy tego staw rybny tylko np. urządzenie/zbiornik melioracji specjalistyczne (czy jakoś tak:) ) to wówczas potrzebne jest tylko pozwolenie wodno-prawne a projekt budowlany już nie - tak mi powiedziano w starostwie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Chciałem tylko dodać, że uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego to nie wszystko. Mając takie pozwolenie trzeba skompletować 4 egz. projektu budowlanego stawu i złożyć w starostwie wniosek o pozwolenie na budowę. Tak jak przy budowie budynku.

 

Nic takiego nie robiłam nikt tego nie wymagał. Przecież w operacie wodno-prawnym masz cały projekt stawu i zagospodarowania terenu to po co dublować te dokumenty. Od uzyskania pozwolenia wodno-prawnego odczekałam 21 dni i wykopałam staw rekreacyjno-hodowlany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Na mojej dużej działce na wsi jest pozostałość po stawie (ok 100m2).

Na jesień 2004 przy okazji innych prac wykopaliskowych staw pogłębiono.

Na wiosne spora część terenu jest zalana wodą. Staw i teren wokół też.

Chcę na wiosnę uporządkować wszystko i nie wiem jaką metodę zastosować: folia???, a może bentonit(ale mam z konieczności stromą 1/2 brzegu), a może tylko kamienie bez folii - proszę o poradę

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

pomimo, że w moim stawie całe lato tentniło życiem woda miała wygląd błota (zero przejżystości). Gdy staw był pogłębiany miał 2 metry głębokości. Jesienią już tylko 1,5 m. a więc boki - pomimo, że porośnięte naturalną roślinnością- cały czas się obsypują. Dodatkowo w ciągu roku stan wody cały czas powoli opada i od czasu do czasu trzeba ją uzupełniać co nie jest problemem, ale brzegi stawu żle to znoszą.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby woda w stawie była czysta, staw musi być w stanie tzw równowagi biologicznej. Około 60 % powierzchni lustra wody musi być zajęte przez bardzo różnorodną rośliność. Oczywiście przekrój dna stawu również musi mieć kilka stref głebokości. Jasne że powinno w nim być możliwie dużo organizmów zwierzęcych , od rozwielitek po ryby (tych ostatnich niezbyt dużo). Skarpy powinny mieć nachylenie 1:2 , 1:1,5 wtedy nie będą się obsuwać. Niestety, w małym stawie trudno to będzie zrobić. Na okresowy niski stan wody , jest tylko jedna rada , odpowiednio głęboki staw , tak żeby nawet latem było odpowiednio dużo wody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony mam płot, z drugiej drogę wjazdową. Skarpy strome mam załatwione. Myślę, że te dwie skarpy będę musiała jednak jakoś zabezpieczyć. Bentonit się nie nadaje bo zawsze musi być pod wodą. Pozostaje folia. Nigdy nie chciałam mieć pocztówkowego bajorka ale nie chcę się co roku narabiać pogłębianiem glinianki. Mój cały teren to 5000 m trawnika z drzewami, rabatani, ogrodem warzywnym.

Muszę szukać rozwiązań praktycznych a jednocześnie zachować ich naturalny wygląd. Na działce mam dodatkowo 4000 m niby lasu (dużo osik ) A może nimi wzmocnić brzegi??? Skoro cała Wenecja na nich stoi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam,

Czy 20 lat temu było wymagane pozwolenie na wykopanie stawu rybnego na swoim gruncie?

Nabyłem działkę ze stawem, który poprzedni właściciel wykopał około 20 lat temu i zastanawiam się czy może się okazać, że wykonanie stawu było samowolką i czy prędzej czy później nie spadną na mnie koszty likwidacji tego stawu. Jak to sprawdzić i po czym poznać?

 

Mieliście może podobne przypadki? Z góry dzięki za posty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 lat to sporo czasu. Ja bym się nie przejmował , bo coś trudno mi sobie wyobrazić urzędnika sprawdzającego kiedy staw był wykopany 20, czy może 25 lat temu.

 

No właśnie..... trudno to sobie wyobrazić. Dlatego też ważne jest by sprawdzić czy ten staw jest naniesiony na mapkę geodezyjną. Jeśli nie to szkoda, że takiego pytania nie zadałeś przed zakupem działki. Wówczas uzyskałbyś poradę by ten staw zalegalizował poprzedni właściciel. Jemu byłoby to zrobić zdecydowanie łatwiej. Za ileś tam lat może okazać się, że to Ty będziesz odpowiedzialny za wykopanie stawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mapce jest prostokąt oznaczony Ws co podobno oznacza wodę stojącą. Wtedy grun był rolny a rolnik nie musiał nikomu zgłaszać kopania stawu dla ryb.

W gminie mówili, żeby się nie przejmować bo na takie stawy nie trzeba pozwolenia ale mówili tak tylko ustnie.

Jak jest na mapce to możesz spać spokojnie. Zresztą, który staw na wsi był wykopany legalnie ? I do tego 20 lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Jak wygląda sprawa wykopania stawu na dzień dzisiejszy, słyszałem że pozwolenie jest potrzebne w zależności od wielkości stawu, czy we wszystkich gminach jest ten sam przepis. Doradzcie mi mam ochote tez mieć swój stawik, granicze z rzeką , chyba się uda zrobić. Szczeże nić nie wiem na ten temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam dzialke rolna pod lasem 4,5ha piknie z gorka i dolkiem, a w tym dolku nieuzytek podmokly, a raczej bagno jak sie okazalo. niby na srodku na powerzchni trawka i nawet brzozy liche i samosiejki sosny ale nie mozna na to wejsc, bo buja sie cale w promieniu 10m. zima dopiero po kilku tygodniach mrozu -15 weszlismy z kolega na srodek i zrobilismy takie amatorskie badania geologiczne polegajace na wbiciu rurki cienkiej o dlugosci 6m. ku naszemu zdziwieniu po przebiciu zmarznietej darni rurke dalo sie bez wysilku, jedna reka wbic cala w ziemie (6 m rurki !!)

zaniepokoilo nas to bo na 2 do 3 m jakiegows torfu bylem przygotowany ale tyle w malym dolku (powierzchnia tego ok 1ha).

 

czy ktos ma doswiadczenie jak do tego sie zabrac, bo chcemy tam zrobic staw jednak boimy sie że nie damy rady zadnym sprzetem wybrac tyle blocka a wody spuscic pobliskim rowem mozna tylko ok 1m

 

pomocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...