Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Staw - wątek zbiorczy o kopaniu własnego stawu na działce


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Sprawa jest ryzykowna,a koszty wysokie.

Przy poziomie wody gr na gl o.8m nalezy zrobic wykopy na gł ok 2.0m,aby uzyskać przynajmniej 1.20 gł wody,a to daje 1600-2000m3 gr. A co będzie jak poziom wody gr w czasie suszy obniży się np o 0.5m,albo więcej?

Radzę Ci zrobić wykop /nawet ręcznie/na ile się da głęboki i przez lato obserwować poziom wody,a decyzję podejmiesz jesienią.A co z ziemią z wykopów,rozplantowanie,czy wywozka? Jezeli bez wywozki do warstwy wierzchniej spycharka,a głębiej koparka włókowa KM-251 Waryński,wprawdzie od lat nie produkowana,ale stare egzemplarze są jeszcze w kazdym rejonie,a do tego typu prac jedyne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

ostatnio oglądałem siedlisko na kaszubach, gdzie przygotowywano średniej wielkości stawek.... zdziwiło mnie, że dno wyłożono surową cegłą (niewypaloną tzw. "surówką")... (?!) właściciel przekonał mnie, ze tak wyczytał w fachowej prasie, TV niemieckiej i widział taki staw w Niemczech... ,a wg kalkulacji taka metoda nie jest droższa, nawet jest tańsza od wyłożenia dna grubą folią... ,a zalet ma o wiele więcej...

Dno wykłada się cegłą pełną jeszcze nie wypaloną, więc grubość ma ok. 6cm, (6x12x24) ,a cena z małej okolicznej cegielni to 20-25 gr/szt.

Ja osobiście nie wiem, czy to najlepsze (i najtańsze) rozwiązanie, ale chyba oryginalne i na pewno trwałe.

Pozdr

 

PS. mimo, ze w planach nie mam budowy "glinianki", jestem ciekaw waszych opinii nt. wad i zalet takiego rozwiązania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Co prawda głównie do obróbki ścieków lecz też mam jeziorko wodne. Na wierzchu oczyszczalni - walec o średnicy 2 m jest zbudowane, nie zamarzające zimą jeziorko. Rośnie w nim roślinność bagienna: pałki. wierzba i jeszcze jakieś inne. Również fajne kwiatki. Koszt eksploatacji 10 PLN miesięcznie - niezależnie od ilości mieszkańców. Nie stosuję żadnej chemii. Wszystko odbywa się siłami natury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 1 month później...
  • 1 month później...

Ja zaplanowałem sobie oczko wodne o rozmiarach 6x4 m. Dół wykonałem Fadromą jeszcze w fazie pierwszych prac budowlanych tak, że pozwoliłem sobie na 2m głębokości.

 

http://us.f1.yahoofs.com/users/ba4e59c0/bc/Public/__tn_dol.jpg?bcKIiA.AkiD.kaDb

 

 

 

Kiedy przyszedł czas na zagospodarowanie oczka oczyściłem dół z roślin i kamieni. Wyłożyłem go pozostałym po budowie styropianem o gr. 1cm , a na styropian położyłem luzem, warstwę przy warstwie, papę izolacyjną (też pozostałość). Dopiero na tak wyłożone dno rozciągnąłem folię 9x7m

 

http://us.f1.yahoofs.com/users/ba4e59c0/bc/Public/__tn_folia.jpg?bcKIiA.ADC3PcEsx

 

Latem kąpię się w oczku (głębokość lustra wody po pracach kształtujących dno 1,30 m), żona kiedyś też się wykąpała, ale jak wpuściłem węgorze to przestała :smile:

 

http://us.f1.yahoofs.com/users/ba4e59c0/bc/Public/woda.jpg?bcKIiA.AUsxCFUrI

 

 

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: Jaś Kowalski dnia 2002-12-19 20:30 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
cześć. jesteśmy całkiem nowi i jeszcze zupełnie zieloni. na razie szukamy dla siebie działki. do niedawna szukaliśmy domku do remontu, ale już zrezygnowaliśmy i raczej się pobudujemy. tylko na razie nie możemy dojść do porozumienia w sprawie działki. ja - "leśne" dziecko chcę działkę gdzieś na wsi i koniecznie dużą i koniecznie chcę mieć na niej staw. on - wybija mi to z głowy, bo -kto będzie na tej działce pracował (ja!)i sprzątał (ja?), -jaki jest koszt wykopania i utrzymania takiego stawu - itp. Niby wiem, że najlepsze są kompromisy. ale jaki może być kompromis między 15-20 tys powierzchni a 800m? albo kompromis między stawem a oczkiem wodnym? czy na każdej działce można wykopać staw - czy też muszę poszukać jakiejś specjalnej (np z rzeczką obok albo z jakiąś specjalną glebą)- bardzo proszę o radę bardziej doświadczonych forumowiczów. nie chciałabym kupić działki na której nie można zrobić stawu (dużego)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...