Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Staw - wątek zbiorczy o kopaniu własnego stawu na działce


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

:D :D :D a to dobre. Bez mojej wiedzy to mogliby ryby wykraść ale żeby wpuszczać?. To przekracza ramy mojej wyobraźni i wkracza na obszeary raczej z gatunku Archiwum X.

Istnieje jeszcze inna ewentualność, równie prawdopodobna, to wydra zarybiła mój staw i teraz zbiera żniwo, to co sie jej słusznie należy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

planujemy staw o wymiarach 17m*25m. Robimy wszystko zgodnie z prawem, bo nigdy nie wiadomo czy ktoś "życzliwy" nie zrobi nam kiedyś pod górkę.

Wygląda to tak:

1. Trzeba mieć w warunkach zabudowy info, że będzie tam staw. U nas nie było z tym problemu, składając wniosek o WZ na dom napisaliśmy, że chcemy też staw.

2. Operat wodnoprawny (często zleca się go projektantom, ale mi bardzo mili panowie w urzędzie powiedzieli, że sama jestem w stanie go zrobić, i rzeczywiście, łatwizna, a ile zaoszczędziłam).

3. Wniosek o pozwolenie wodnoprawne + 217zł. Pozwolenie dostałam w ciągu 3 tyg.

4. Teraz potrzebuje pozwolenia na budowę, więc:

a. Zlecając projektantowi zrobienie planu zagospodarowania działki pod dom, zleciłam naniesienie też stawu.

b. Mając mapkę, uzgodnienia itp. składam wniosek o pozwolenie na budowę domu i jednocześnie stawu (co do opłat to jeszcze ich nie znam, czekam na mapkę i dalej działam).

 

Ważne info, trzeba napisać, że:

- staw rybny (nie rekreacyjny, bo wtedy każą wyłączyć grunt z rolnych i są większe podatki)

- amatorska hodowla ryb na cele własne

- wydobyty urobek ziemny zostanie wykorzystany na własnym terenie poprzez usypanie wokół stawu, domu (jak się napisze, że wywóz, to się przyczepią że na sprzedaż).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Wątek dłuuugi, zawierający wiele cennych informacji.

Dłuższy czas przypatrywałam się wypowiedziom, aż w końcu postanowiłam dołączyć do rozmowy.

Krótki opis mojej sytuacji:

- mamy działkę ok. 23 ary

- planujemy budowę domu i stawu o parametrach ok. 17m*25m

 

Chciałabym podzielić się moimi informacjami nt. papierkowego załatwiania pozwolenia. Robimy wszystko zgodnie z prawem, bo nigdy nie wiadomo czy ktoś "życzliwy" nie zrobi nam kiedyś pod górkę.

Wygląda to tak:

1. Trzeba mieć w warunkach zabudowy info, że będzie tam staw. U nas nie było z tym problemu, składając wniosek o WZ na dom napisaliśmy, że chcemy też staw.

2. Operat wodnoprawny (często zleca się go projektantom, ale mi bardzo mili panowie w urzędzie powiedzieli, że sama jestem w stanie go zrobić, i rzeczywiście, łatwizna, a ile zaoszczędziłam).

3. Wniosek o pozwolenie wodnoprawne + 217zł. Pozwolenie dostałam w ciągu 3 tyg.

4. Teraz potrzebuje pozwolenia na budowę, więc:

a. Zlecając projektantowi zrobienie planu zagospodarowania działki pod dom, zleciłam naniesienie też stawu.

b. Mając mapkę, uzgodnienia itp. składam wniosek o pozwolenie na budowę domu i jednocześnie stawu (co do opłat to jeszcze ich nie znam, czekam na mapkę i dalej działam).

 

Ważne info, trzeba napisać, że:

- staw rybny (nie rekreacyjny, bo wtedy każą wyłączyć grunt z rolnych i są większe podatki)

- amatorska hodowla ryb na cele własne

- wydobyty urobek ziemny zostanie wykorzystany na własnym terenie poprzez usypanie wokół stawu, domu (jak się napisze, że wywóz, to się przyczepią że na sprzedaż).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Wątek dłuuugi, zawierający wiele cennych informacji.

Dłuższy czas przypatrywałam się wypowiedziom, aż w końcu postanowiłam dołączyć do rozmowy.

Krótki opis mojej sytuacji:

- mamy działkę ok. 23 ary

- planujemy budowę domu i stawu o parametrach ok. 17m*25m

 

Chciałabym podzielić się moimi informacjami nt. papierkowego załatwiania pozwolenia. Robimy wszystko zgodnie z prawem, bo nigdy nie wiadomo czy ktoś "życzliwy" nie zrobi nam kiedyś pod górkę.

Wygląda to tak:

1. Trzeba mieć w warunkach zabudowy info, że będzie tam staw. U nas nie było z tym problemu, składając wniosek o WZ na dom napisaliśmy, że chcemy też staw.

2. Operat wodnoprawny (często zleca się go projektantom, ale mi bardzo mili panowie w urzędzie powiedzieli, że sama jestem w stanie go zrobić, i rzeczywiście, łatwizna, a ile zaoszczędziłam).

3. Wniosek o pozwolenie wodnoprawne + 217zł. Pozwolenie dostałam w ciągu 3 tyg.

4. Teraz potrzebuje pozwolenia na budowę, więc:

a. Zlecając projektantowi zrobienie planu zagospodarowania działki pod dom, zleciłam naniesienie też stawu.

b. Mając mapkę, uzgodnienia itp. składam wniosek o pozwolenie na budowę domu i jednocześnie stawu (co do opłat to jeszcze ich nie znam, czekam na mapkę i dalej działam).

 

Ważne info, trzeba napisać, że:

- staw rybny (nie rekreacyjny, bo wtedy każą wyłączyć grunt z rolnych i są większe podatki)

- amatorska hodowla ryb na cele własne

- wydobyty urobek ziemny zostanie wykorzystany na własnym terenie poprzez usypanie wokół stawu, domu (jak się napisze, że wywóz, to się przyczepią że na sprzedaż).

 

Pozdrawiam

Dzięki za konkretne informacje, zwłaszcza podpowiedź co do hodowli ryb jest rewelacyjna

- odpada problem odrolnienia.

Pytanie: czy przy operacie wodno-prawnym urzędnik nie wymagał,

aby była na nim pieczątka jakiegoś uprawnionego "wodziarza"?

...

Aby być w zgodzie z moimi poprzednimi postami nadmieniam, że z urzędnikami w moim (południe) powiecie

poszło mi kiepsko, nie dali się zbajerować na "urządzenia melioracji szczegółowej".

(Problem wynika w sumie ze zmiany zapisu w Prawie Wodnym, który poprzednio w jednym rzędzie

jako owe urządzenia wymieniał stawy hodowlane "i inne podobne urządzenia". Obecnie tego zapisu nie ma).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pieczątkę uprawnionego "wodziarza" to jako załącznik do operatu dostarcza się uzgodnienia ze Spółkami Wodnymi, a polego to tylko na uzyskaniu pieczątki na mapie, na której naniosłam sobie staw (uzgodnienia bezpłatne).

 

Nie wiem jeszcze co będą ode mnie wymagać przy składaniu pozwolenia na budowę stawu, na pewno operat i pozwolenie wodno-prawne, co jeszcze to dowiem się w ciągu tyg. i dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

Czesz,

 

Mam pytanie czy potrzebne jest jakies pozwolenie na wykopanie stawu? Planuje zrobienie tego na dzialce ok 1,5 ha, tak wiec staw moze miec max. ok 5000m2. Czy moglby mi ktos powiedziec, czy musze cos z tym zrobic, zglosic w gminie, czy moze uzyskac jakies dodatkowe pozwolenie???

 

Wielkie dzieki.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesz,

 

Mam pytanie czy potrzebne jest jakies pozwolenie na wykopanie stawu? Planuje zrobienie tego na dzialce ok 1,5 ha, tak wiec staw moze miec max. ok 5000m2. Czy moglby mi ktos powiedziec, czy musze cos z tym zrobic, zglosic w gminie, czy moze uzyskac jakies dodatkowe pozwolenie???

 

Wielkie dzieki.

 

Pozdrawiam,

 

Więcej szczegółów proszę.

Jakie piętrzenie??

Zlokalizowany na jakimś cieku??

Jaka działka (rolna, pastwisko)??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz koparę i kop. Kto się przejmuje tym co ktoś sobie na wsi robi?

Chyba ,że sąsiada nasz nie bardzo.

 

ojj, marcin, a potem jęk rozpaczy, bo w razie podtopienia czy uprzejmego sąsiada nagle sie okazuje że trzeba kare zapłacić, a czasem to i staw spuścic dodatkowo i zasypać, bądź tez jeszcze opłate legalizacyjną zapłacić ....

 

Wiem, że doradzić chcesz dobrze, ale jak ktoś sam chce robić elektrykę w domu (np. na nową wymieniac), to tez doradasz żeby sobie sam to robił, bo przecież w domu to nikt nie zobaczy?? A korki to łatać drutem, bo tez nikt nie widzi?? :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalsze info: składając wniosek o pozwolenie na budowę stawu musieliśmy dokonać kolejnej opłaty 155 zł.

Czyli podsumowując: trochę czasu zabierają papierki, a koszty pozwolenia to 217+155.

Odczekamy teraz maksymalnie 60 dni i mamy pozwolenie, a wtedy zaczynamy kopać staw :D Za dwa miesiące zasypię Was fotkami :D Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Starostwo zadziałało błyskawicznie i w ciągu 2 tyg. wydało pozwolenie na budowę domu i stawu. Chyba nie muszę pisać jak bardzo jesteśmy happy :p

Lada dzień zaczynamy kopanie stawu - trochę dodatkowych kosztów się pojawi, typu geodeta i kierownik budowy - muszą dokonać wpisów do dziennika budowy - liczę jednak na zniżki, będą w końcu zajmować sie też dziennikiem budowy domu :wink:

Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...