Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Staw - wątek zbiorczy o kopaniu własnego stawu na działce


Recommended Posts

witam Braci Stawowych...tak mi sie jakoś napisało...to ja o poradę się zgłaszam.staw chciałem od zawsze ale planowałem zrobić go nieco pózniej.buduje jednak na glinie i kiedy przyszly pierwsze opady...musiaLem coś zrobić z gromadzącą sie woda.prowizoryczna studnia chłonna nie zdała egzaminu,więc wykopałem oczko wodne,tak ok 400 m2.teoretycznie glina jest na 2 metry w głab ale zdaje się ze ta wierzchnia warstwa jest bardziej nieprzepuszczalna(woda stała ponad miesąc i prawie nie było widać ubytku.oczko wodne jest juz w jednej trzeciej wypełnione(a jeszcze rynien do niego nie podłączyłem)ale widzę ze wody trochę ubywa.kopałem na max 1-1.2 m etra)na dnie nie widziałem nic innego niż glina,ale jednak ubywa.wody gruntowe mam ponizej 2m.no i mam zagwozdkę.stawik coraz bardziej chcę mieć,tylko zastanawiam się jak go teraz uszczelnić,może sam się z czasam "zamuli?może miał ktoś podobne doświadczenia

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie rozpaczaj Lumpie bo mam poważne obawy, że przy wódce i twardych męskich słowach "debil" w dodatku z wędką i strzelbą (a może wnykami) wcale nie musi być przyjemnie. To forum otwarte dla wszystkich i nawet takich którzy myslą, że chamstwo czy dowcipasy na poziomie budki z piwem świadczą o inteligencji trzeba tolerować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weynrob, mój staw jest w pomorskim, ok 20 km za Gdańskiem na trasie do Kościerzyny. co prawda nie ma jeszcze "infrastruktury", żadnego szałasu do przenocowania ale można zrobić imprezkę pod osłoną nieba, pomoczyć kije i robaki. Ostatnio wyholowałem wydrze sprzed nosa 2kg szczupaka, musiała być niepocieszona biedaczka. Zeby uczynic zadosć humnitarnym oczekiwaniom różnych lumpów spod budki z denaturatem, w rodzaju Wariego wystosowałem do niej juz oficjalną notę dyplomatyczną utrzymaną w stanowczym tonie. Czekam na zwrotne potwierdzenie odbioru, pogrążony w lekturze podręczników etologii.

Ciekawe że ci sentymentalni pseudoekolodzy domowego chowu wykazuja szczególne upodobanie do hodowania szkodników u kogoś w akwenie i przybierają w tym groteskowe, mentorskie pozy.

 

Pozdrawiam i życzę nienadgryzionego wydrą świątecznego karpia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jestem nowym użytkownikiem, ale ten wątek śledzę od kilkunastu miesięcy. Jestem pod wielkim wrażeniem z jaką pasją opowiadacie o swoich stawach i o walce z nieprzychylnością losu w postaci drapieżnych futrzaków, nieuczciwych roboli, itp.

 

Mam do Was kilka pytań, bo na wiosnę zaczynam kopanie własnego stawu o powierzchni 2 250 metrów kwadratowych. Z dokumentacji mam już postanowienia o uzgodnieniu projektu z gminy i melioracji wodnej. Na dniach składam projekt do zatwierdzenia :)

 

Pytania dotyczą porad co do kopania:

1. Na co zwrócić uwagę formując zbocza (mają być strome, czy płaskie) ?

2. Ile czasu zajmie wykopanie takiego akwenu (głębokość 2-3 m) ?

3. Czy jest ktoś z podlasia, kto ma doświadczenie z podobną budową ?

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jestem nowym użytkownikiem, ale ten wątek śledzę od kilkunastu miesięcy. Jestem pod wielkim wrażeniem z jaką pasją opowiadacie o swoich stawach i o walce z nieprzychylnością losu w postaci drapieżnych futrzaków, nieuczciwych roboli, itp.

 

Mam do Was kilka pytań, bo na wiosnę zaczynam kopanie własnego stawu o powierzchni 2 250 metrów kwadratowych. Z dokumentacji mam już postanowienia o uzgodnieniu projektu z gminy i melioracji wodnej. Na dniach składam projekt do zatwierdzenia :)

 

Pytania dotyczą porad co do kopania:

1. Na co zwrócić uwagę formując zbocza (mają być strome, czy płaskie) ?

2. Ile czasu zajmie wykopanie takiego akwenu (głębokość 2-3 m) ?

3. Czy jest ktoś z podlasia, kto ma doświadczenie z podobną budową ?

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za info.

 

czy brzegi strome czy płaskie to zalezy od gruntu...jak piaseczek to raczej płaskie zeby nie podmywało.ja mam piaxch i musiałem berzegi umacniac palami i dechami bo woda mi podmywała.

staw kopiesz spory wiec ile czasu zajmie to koparkowemu to zalezy od wielkosci łychy i szybkosci operatora...ja kopałem koparka wedka i zeszło 2tyg z czego 1 tydzien to były naprawy sprzetu i wykopałem tylko 400m2.(dobrze ze płaciłem za całe kopanie a nie za godziny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mam nadzieję, że jak "fachowcy" kopią i zepsuje im się sprzęt, to za przestój nie płacę ?? :)

 

teoretycznie to nie płacisz,ale jak nie bedziesz ich cały czas pilnował to nawet niebedziesz wiedział ile bedzie postojow. dlatego kopiac tak duzy staw umawiaj sie na całosc kopania a nie za godziny bo wtedy nie interesuje cie ile kopia i jakie maja problemy.

ja za staw pow ok 400m2 i głebokosci srednio 1,5m załaciłem 3400zł (a miałem wyceny nawet za ponad 9tys)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz, aby taką ilość ziemi wykopał jeden człowiek :o :o :o . Chyba zapomniałeś, że tą ziemię trzeba jeszcze odwieźć. Nieśmiało dodam, że koparką wyjdzie i szybciej i taniej.

 

Więc co proponujesz ??

 

Ziemię mam gdzie roplantować, bo mam działkę o powierzchni prawie 5 ha i mam od kogo pożyczyć koparko-ładowarkę za przysłowiowe "Bóg zapłać" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzwdzałeś jakie masz wahania wody w gruncie ( chyba, że staw wyłożysz folią, wtedy to mniej istotne ) ? Ja swoj staw zamierzam pogłębić. Zrobiłem odkrywkę i obserwowałem. Potem wykopałem staw ( około 3 m w głąb ) i miałem około 1,5 m słupa wody - w sam raz do kąpieli. Niedawno mieliśmy suche lata i wtedy poziom opadł poniżej 1 m.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...