Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Staw - wątek zbiorczy o kopaniu własnego stawu na działce


Recommended Posts

Fotki po ostatnich pracach ziemnych :)

 

Wpuściłem sześć karpi i jak na razie chyba żyją, bo nigdzie nie wypłynęły do góry brzuchem. Jedyne straty mam w kaczkach, bo mi tchórz jedną udusił :(

 

cyprinus co być wpuścił jako pożywienie dla drapieżników? Płoć, karasia, wzdręgę, a może coś innego?

20100418(001).jpg

20100418(002).jpg

20100418(003).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 2 weeks później...

Proszę o pomoc. Czy jest możliwość aby woda w gliniance nie była brunatna ?

Po zimie jest bardzo ładna, ale jak karpie zaczną świrować to , żerować po dnie to robii się brunatna. Staw jest zarośnięty tylko burzegami, w środku nie mam żadnych roślin , bo ryby wszystko wydubią, a ja po wykopaniu nie odczekałem z roślinami tylko odrazu zarybiłem staw. Chciałbym, żeby był bardziej naturalny . Mam w planie wypuścić troche wody , zrobie molo i może wysepke na której zasadze jakieś rośliny . Co myślicie o wysypanie jakiejś części dna żwirem , czy woda będzie czyściejsza ? czy to nie zaszkodzi karpiom ? Tyle razy już próbowałem z roślinami , ale teraz już nie da rady. Proszę o jakieś porady co można zrobić , aby stawik wyglądał na bardziej naturalny . Z góry bardzo dziękuiję . Przypomne że stawik ma 30m na 10 m, głębokość najgłębiej ok 1,8 m . Może go pogłębić ? może wtedy woda będzie lepsza..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda ryba żerująca w dnie spowoduje taką sytuację. Pogłębianie niewiele da, jeżeli już to zmniejszenie obsady. Tendencja jest taka, że w przydomowych stawkach pływa kilkakrotnie więcej ryb niż powinno. Obsada stawu hodowlanego kroczkiem na handlówkę to około 1000 szt/ha, czyli 1 ryba/10 m2. To obsada w systemie średnio intensywnym. Jeśli nie chcesz mieć bardzo zmąconej wody, powinieneś wpuścić przynajmniej o połowę mniej, czyli 10-15 ryb. Ile wpuściłeś? Możesz spróbować sadzić rośliny w koszach, ale przy silnej zawiesinie organicznej w wodzie i tak zgniją.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może go pogłębić ? może wtedy woda będzie lepsza..

 

Do ilu metrów chciałbyś pogłębić? Głębokość 4-6m to typowe miejsce bytowania karpia w naszych jeziorach (w stawach z reguły płycej, bo nie mają wyboru). Widywałem karpie żerujące nawet na 12m, więc to nie taka prosta sprawa.

 

Teraz wysypanie żwiru nic nie da, bo "utopi" się w miękkiej glinie. Dodatkowo ten, który opadnie gdy ryby przestaną żerować, przykryje żwir warstwą i na wiosnę sytuacja się powtórzy.

 

Z sadzeniem roślin jest pewien problem. Rośliny potrzebują słońca, a zawiesina gliny w wodzie drastycznie ogranicza doświetlenie dna. Bez słońca rośliny będą obumierały, a bez roślin dno będzie niestabilne.

 

Przy zakładaniu nowego stawu warto poczekać jeden sezon i obsadzić dno dość gęsto roślinami.

 

Co zrobić w tej chwili? Ja poczekałbym do wczesnej wiosny aż woda się wyklaruje, rozłożyłbym geowłókninę i przysypałbym 20cm warstwą żwiru. Jeśli nie chcesz ponosić kosztów to pozostaje Ci wyłowienie karpia i rozpoczęcie zarybiania po zarośnięciu dnia, ale to też koszty, bo rośliny darmowe nie są.

 

Wysypanie dna żwirem nie zaszkodzi karpiom, pod warunkiem że będziesz je dokarmiał.

Edytowane przez Marian_D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Mogę mieć za free ładnego suma (takie patyki po 25-20 cm) ile sztuk proponujecie wpuścić, żeby nie przedobrzyć, bo żarłok z niego straszny :)

 

Staw wykopany w tym roku, zarybiony:

- 6 karpi

- 50 karasi

 

Oczywiście wpuszczę jeszcze płoć, po to żeby wyżywić moich przyszłych drapieżców :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzę w ogóle zrezygnować, chyba że możesz spuścić wodę ze stawu i odłowić ryby. Gdy sum urośnie, a nie będziesz mógł go odłowić, sytuacja wymknie się spod kontroli.

 

cyprinus

wiem, że sum to straszny drapieżnik i zeżre wszystko co się w stawie rusza, ale z drugiej strony jego walory są bardzo zachęcające:

- łowienie to czysta przyjemność

- smakowo też nie najgorszy :)

 

no cóż, przemyślę sprawę raz jeszcze, bo nie mam możliwości spuszczenia wody ze stawu.

 

Dzięki za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.To czy przy stawie można dawać nawozu na trawę ?

2.Jakie rybki wpuścić (są już 27 karpi) ?

3Co zrobić aby umocnić skarpę ?

No to chyba narazie wszystko więcej pytań :D

 

Ad.1. Musisz sprawdzić skład nawozu, pewnie są takie, które szkodzą i takie które są dla ryb "friendly" :)

Ad.2. Jeżeli jest 27 karpi to już chyba dość. Z tego co mówi cyprinus (a on jest zawodowcem) to w przypadku karpia masz zarybienie 1000 szt/ 1 ha. Zakładając, że masz staw o powierzchni około 200 m2 to sam widzisz, że karpia powinno być około 20 szt.

Ad.3. A jaką masz skarpę, jaką glebę, itd..? Ja mam np. łagodne skarpy i podłoże gliniaste, dlatego też trawa (w postaci darni) będzie wystarczającym umocnieniem. Poza tym nastawiam się na ryby drapieżne, a nie karpie, które całe życie ryją. Musisz to sprecyzować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darń i kamienie na bank dadzą radę. Ostatnio widziałem całkiem fajny patent z wierzbą :) Coś na wzór "żywej" faszyny, a nawet żywopłotu, tylko było to wszystko bardzo nisko przystrzyżone (tak około 10-15 cm od ziemi)...

 

...ale tak jak napisaliście powyżej - wszystko jest kwestią gustu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...