Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Staw - wątek zbiorczy o kopaniu własnego stawu na działce


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 2 months później...

Na staw o powierzchni większej niż 25 m2 niestety ale potzrebne jest pozwolenie na budowę (od lipca 2003 r.) Żeby je dostać to trzeba najpierw mieć pozwolenie wodnoprawne. A jeszcze wcześniej decyzję o warunkach zabudowy (o ile nie ma w gminie planu). Podatek płaci się jak za gruntu rolne, z grubsza mówiąc od klasy bonitacyjnej gruntu na którym został wykonany.

Powyższe dotyczy stawu służącego do chodowli ryb. Nieco inaczej jest dla zbiorników wodnych które mają słuzyć rekreacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość weyn.rob

To nie ma żadnego problemu

kopie się staw-warunek-musi pozostać trochę ziemi wokół stawu

i jakby ktoś się czepiał to mówi się że jest to zbiornik do celów melioracyjnych-specjalnych-brzmi głupio-ale tak to się nazywa

a chodzi o czerpanie wody-zgromadzonej np zimą- do podlewania reszty gleby

staw taki nie może być połączony z żadnym ciekiem wodnym-bo są one własnością skarbu państwa-i to wymaga pozwolenia

co będzie w tej wodzie pływało nie ma tu żadnego znaczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozatym co to kogo obchodzi co będe miała na własnycm podwórku :evil: :evil: :evil:

 

Mój staw będzie miał kształt fasolki,więc żeby zmierzyć ile ma m2 trzeba by był chyba wodę z niego wiadrami wylać i mierzyć No może jak ktoś ma kwadratowy staw to będą w urzędzie mieli łatwiej mierzyć:D

 

 

Po pierwsze powierzchnię możesz policzyć stosując tzw. analizę matematyczną i całkowanie powierzchni zamkniętych :wink: , a po grugie może masz rację ale budowa domu czy czegokolwiek innego na działce wymaga szeregu planów i pozwoleń, a załatwienie tych dokumentów to droga przez mękę. Tak też jest ze stawem, z wyjatkiem - patrz wyżej.

 

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolenie wodnoprawne jest wymagane. Poniżej przedtsawiam przepisy prawne:

art. 122 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz.U. 115; poz. 1229 z póź.zm.)

"pozwolenie wodnoprawne jest wymagane na wykonanie urządzeńwodnych"

 

art. 9 ust. 1 pkt 19 tej ustawy

"Ilekroć w ustawie jest mowa o urządzeniach wodnych rozumie się przez to ...... obiekty zbiorników wodnych... stawy".

 

Jest również wymagane pozwolenie na budowę

 

art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane

"roboty budowlane można rozpocząć jedynie nna podtsawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29-31".

 

art. 29 ust. 1 pkt 15

"pozwolenia na budowę nie wymaga budowa przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 30 m2".

 

 

Budowa większy oczek wodnych i basenów pozwolenia budowlanego wymaga.

Jeżeli twierdzisz że wykonałeś staw bez tych decyzji to niestety masz samowolę budowlaną.

Ja sam bardzo lubię stawy i sam by sobie wykopał, ale nie mam gdzie. Może małe oczko wodne?

Pozdrawiam i życzę mniej zacietrzewienia w dyskusji.

Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość weyn.rob

waldek!

to że nie masz gdzie wykopać stawu to twój problem

zmień działkę

ja mam staw wykopany zgodnie z prawem

a twoje wyliczanki są mało precyzyjne

w szczegóły się nie będę zagłębiał

-staw podciąga sie do urządzeń melioracji wodnych szczegółowych na co nie wymagane jest pozwolenie na budowę i po temacie--

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawy rybne są urządzeniami melioracji wodnej szczegółowej. To prawda. Mówi o tym art. 73 ust. 1 pkt 4 prawa wodnego

"do urządzeń melioracji wodnych szczegółowych zalicza się ziemne stawy rybne jeżeli słuzą one polepszeniu zdolności produkcyjnej gleby, ułatwieniu jej uprawy oraz ochronie użytków rolnych przed powodziami".

Wszystko jedno co to znaczy "polepszenie zdolności produkcyjnej gleby".

Jest również art. 9 ust. 2 pkt 1c tej ustawy

"przepisy dotyczące urządzeń wodnych stosuje się odpowiednio do urządzeń melioracji wodnych niezaliczonych do urządzeń wodnych". Pomijaja przepis który przytoczyłem wyzej, że stawy są urządzeniami wodnymi.

Przykro mi że odnosisz się do tego bardzo emocjonalnie. Ja twierdzę że nie masz racji i przytaczam na to odpowiednie przepisy. Pomimi Twojej rady nie zamienię działki, bo już się na niej wybudowałem.

Moje twierdzenie możesz sam zweryfikować pytając w Starostwie Powiatowym , w wydziale budownictwa i w wydziale ochrony środowiska.

Pozdrawiam serdecznie

Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość weyn.rob

Ja wiem tyle-że staw wykopałem i zrobiłem to całkowicie legalnie

wszystkie dokumenty z nim związane to zgłoszenie w gminie że takowy zaczynam kopać i że ziemię rozplantuję po swojej działce

wiadomo że nie wykopiesz stawu np 1000 m2 na działce 1200m ale jeżeli zachowane są jakieś rozsądne proporcje między działką a stawem to nie ma problemu

chcę jeszcze dodać że pismo to złożyłem przed zmianą ustawy PB w lipcu ale myślę że się nic nie zmieniło

jak ten staw kopałem to pewna pani urzędnik z miejscowej melioracji stwierdziła że muszę mieć na kopanie stawu plan i pozwolenie-ona ten plan chciała mi zrobić-ale ja się na to wypiąłem i powiedziała mi że będę go zasypywał bo przyjedzie mi tam z jakąś komisją-tam gdzie jest staw była także melioracja-ale do dzisiaj żadnej komisji nie było i jakoś śpię spokojnie

staw ten był głośnym tematem u nas w okolicy,a że jestem spoza miejscowego środowiska więc jakby był na mnie jakiś "hak" to bym już na pewno miał z nim do czynienia

w innych sytuacjach "podbramkowych" reakcja ludzi "życzliwie" do mnie nastawionych była błyskawiczna

i proszę o jedno NIE WYSYŁAJ mnie do jakiś tam urzędasów bo się nimi brzydzę za ich głupotę i niekompetencje

A w moim stawie wody coraz więcej i ryb już parę pływa

jak łowisz ryby to zapraszam jesienią

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość weyn.rob

i to jest właśnie pocieszające- że staw był kopany w największą suszę a z dna powoli wydobywała sie woda

staw wykopany jest w glinie ale na ok 3 metrach dokopaliśmy się do warstwy żwiru i to właśnie tu zaczęła sączyć się woda

dziś mimo że wbrew pozorom nadal jest sucho i u nas opadó deszczu jak na lekarstwo to myślę że wody jest już ok 1 m a docelowo ma być ok 2.5

pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani - ja na szczęście kłopotów z sąsiadami nie mam a i sam nie jestem "wredny". Mam za to pytanie. Przez moją działkę i po jej granicy płynie sobie strumyk, którego nawet przy sporej ilości dobrej woli nie da się nazwać rzeczką. Ma to to max. 2-3 metry szerokości choć w przeważającej części raczej 1-1,5. Umyśliłem sobie, że spiętrzę i poszerzę toto, by mieć własny staw. No i tu problem: jak się do tego zabrać, jakie są formalności, coby mnie urząd nie prześwięcił?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość weyn.rob

i tu jest problem

strumyk i woda nim płynąca jest własnością skarbu państwa

nie możesz nim zasilać swojego stawu bez zezwolenia-procedury są długie lekko kosztowne-możesz jedynie zgodnie z prawem spiętrzyć w nim wodę do wys 1 m-ale szczerze mówiąc nie wiem jak to interpretować

znając zawiłość naszego prawa to jest to raczej "porypane"

poczytaj -prawo wodne itp ustawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...