Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

U nas wyszła w pokoju na górze fajna wneka między kominami akurat na łoże... albo komandora.... jak będziesz miał tylko jeden komin to może jakaś zabudowa w tym górnym pokoju... bo ta zostanie ci zaułek za kominem... na dole też chyba tak wyjdzie... tyle że na dole wstawisz regał i nie będzie tak widać jedynie dojście do wyczystki będziesz miał w pokoju..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Moje pytanie dotyczy komina koło kominka. Będzie to jedyny komin (planujemy pompę ciepła jako ogrzewanie).

 

Miałem taką samą sytuację jak Ty. Instalacja PC i nie budowalismy drugiego komina. Jeżeli chodzi o skośne podłączenie kominka do komina, instalator kominka nie widzi problemu (wchodzi jutro więc może za tydzien, dwa- podzielę się doświadczeniami).

 

Miedzy sypialnią, a strychem zamiast komina zrobiliśmy drzwi i połowę strychu rozdzielimy lekką scianką przeznaczając na dużą garderobę. Druga połowa z wejściem od łazienki będzie zwykłym strychem. Rozważaliśmy też zabudowę w sypialni m. kominem a ścianą, ale wygrała przestronna garderoba, ponieważ brak garderoby w oryginalnym projekcie do spory minus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miedzy sypialnią, a strychem zamiast komina zrobiliśmy drzwi i połowę strychu rozdzielimy lekką scianką przeznaczając na dużą garderobę. Druga połowa z wejściem od łazienki będzie zwykłym strychem.

 

u nas pomimo istnienia obu kominów też mamy wejście nad garaż i z łazienki i z sypialni... docelowo pomieszczenie nad łazienką będzie podzielone na suszarnie i mój kącik modelarsko-komputerowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i elektryka zaczęta... gazobeton to dobry materiał można w nim kuć do woli nawet śrubokrętem... ale kurzy przy nacinaniu rowków niesamowicie... co w połączeniu z brakiem wiatru dawało mleczną atmosferę w pomieszczeniach...

 

miejsce pod tablicę główną gotowe razem z wejściem do budynku, podejście do rozdzielni piętrowej, łazienka kotłownia pokój garaż i spora część salonu zrobiona...

 

pytanie gdzie montowaliście gniazda na zewnątrz domu od strony ogrodu ??? bo zastanawiam się czy starczy we wnęce na tarasie czy jeszcze na tyle garażu dać...

 

to samo tyczy się kranu z wodą....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A U NAS ELEKTRYKA I TYNKI SKOńCZONE(WYSZłY SUPER) TYLKO TROCHE DUżO ICH WYSZłO BO Aż 660m.

ODNOśNIE GNIAZDA TO W NASZYM PRZYPADKU JEST TYLKO WE WNęCE TARASOWEJ JEżELI CHODZI O Dół UWAżAM żE NIE MA JAKIEJś WIELKIEJ POTRZEBY DAWAć ICH WIęCEJ.

NATOMIAST NA GóRNYCH BALKONACH (z przodu i nad wykuszem) też mamy po gniazdku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NATOMIAST NA GóRNYCH BALKONACH (z przodu i nad wykuszem) też mamy po gniazdku.

 

nad wykuszem i na balonie to rozumiem do ew. ozdób świątecznych?? czy jeszcze w innym celu...

 

gratulacje kolejny etap za wami.... no ja mam nadzieję że też niedługo mi ta elektryka zajmie...

 

robiliście jakieś zmiany względem projektu instalacji elektrycznej??? chodzi mi o układ i rodzaje zabezpieczeń w rozdzielnicy??? moich znajomych elektryków... z papierami... niepokoiła ta główna różnicówka... zaproponowali zamiast niej główną różnicówkę 150mA jako zabezpieczenie przeciwpożarowe wynikające z prawa budowlanego i osobne różnicówki 30mA na łazienki, kuchnię i pralkę...

 

dodatkowo obwody z piętra będą kończyć się w podrozdzielnicy na piętrze... żeby nie latać daleko jak coś wywali...

 

gniazdka - każdy pokój na osobnym obwodzie, dodatkowo po jednym gniazdku które docelowo zasilane będzie z UPS-a stojącego w garażu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem właśnie na etapie przeglądania(i poprawiania) projektu od strony elektrycznej. Wydzielenie wszystkich głównych obwodów na różnicówki to droga "zabawa". Różnicówki są od 150-200zł za sztukę.

Jak zaczęłem wydzielać obwody to wyszło mi ich..minimum 10. (samych zacisków już mam 200, a to dopiero pierwsza przymiarka). Jak doliczę jeszcze przekaźniki, sterownik (robię sterowanie oświetleniem przez sterownik PLC), to wychodzi poważna kwota. Kabla pewnie też pójdzie z 2km. Do tego ethernet, instalacja alarmowa...cóż nie będzie to mała kwota (a gdzie kable do dźwięku 7.1 ;) ).

Wracając do różnicówki. Można zrobić rozwiązanie mieszane. Różnicówka główna. I różnicówka na łazienki. Reszta na nadprądówkach (np. S300).

Ja jeszcze nie zdecydowałem, który wariant wybiorę.

(UPS będzie tylko do akwarium)

Pozdrawiam Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po długim czasie. U nas w końcu cos się ruszyło. Elewacja prawie gotowa a dziś przyjechał kominek. Zrobiliśmy w końcu garderobe w sypialni, ale nie między kominami tylko z tyłu pokoju. Sypialnia bardzo się skurczyła, ale garderoba jest przestronna.

http://www.muratordom.pl/pliki/galeria/uzytkownicy/56735/397/2191.jpg

http://www.muratordom.pl/pliki/galeria/uzytkownicy/56735/397/2196.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do różnicówek: każdy obwód z gniazdkiem powinien mieć zabezpieczenie przeciwporażeniowe w postaci różnicówki.

 

Ja zrobiłem w ten sposób: w rozdzielni założyłem główny rozłącznik, po nim 4 różnicówki 30mA: 1 trójfazowa i 3 jednofazowe na każdą fazę. Z tej trójfazowej wydzieliłem 2 obwody (2xS193 C16) na garaż i kuchnię. Z pozostałych inne obwody jednofazowe, w ten sposób że gniazdka na parterze są zasilane z fazy tej co oświetlenie piętra i odwrotnie. Oddzielne obwody na garaż i kotłownię oraz oświetlenie zewnętrzne.

 

Kecajm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ taki jak jest w oryginale projektu jest do bani... wystarczy że na którymś obwodzie będzie upływność prądowa >30mA i już wszystko bez zasilania... kocioł, pompy, sterowanie kominka i inne bajery... wstawianie na każdy obwód różnicówki to też przesada... nie zapominajcie że różniówki trzeba sprawdzać/testować kilka razy w roku... w zależności od zaleceń producenta... Legrand ma bodajże raz na miesiąc...

 

Do różnicówek na ogół zapina się: kuchnię, łazienki (wymagane przepisami); obwody wyciągnięte na zewnątrz i ew. garaż... można też jeśli ktoś robi osobne linie zasilania komputerów z UPS wstawić między UPS a gniazdka do kompów różnicówki...

 

jak odpalę skaner to wyślę wam schemat mojego układu elektrycznego...

planowane mam 2 rozdzielnie... główną i piętrową... żeby nie latać jak coś na piętrze strzeli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mamy dwójkę dzieci, mieszkamy w domku gdzie nie ma ani jednej różnicówki... i nigdy nie było... sam wychowałem się z rodzeństwem od maleńkości i nigdy nie było przypadku porażenia dziecka... nigdy NIKOGO nie trzepneło przy gniazdku..

 

a w pokoju dziecinnym instaluje się specjalne zabezpieczenia przeciw pomysłowym dzieciom...

 

chyba że zostawiacie 2-5 letnie pomysłowe dzieci w domu bez opieki....

 

różnie dobrze można obudować trasę kablową żelbetem żeby się dziecko nie przekopało do kabelka, a moje lubią kopać... :D

 

ale macie rację... każdy robi jak uważa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich :)

Prześledziłam wszystkie posty na forum widziałam zdjęcia Waszych pięknych szmaragdów i gratuluję :)

My jesteśmy również posiadaczami od pół roku projektu ( jedyna zmiana naniesiona przez architekta to powiększony garaż o pół stanowiska ) i wychodzimy z podstawowych papierków przyłączy a budowa dopiero na etapie wylanych ław ... budujemy wersję zbliźniaczoną z tym że nasza połowa będzie z odbicia lustrzanego .

 

Jako że jestem laikiem mam do Was kilka pytań przeczytałam Wasze zmiany i chciałabym:

- zlikwidować np okrągłe okienko w salonie ,

- zmienić kierunek schodów i zamiast drewnianych zrobić lane betonowe ( coś w tym stylu http://foto.onet.pl/c6bk,w8vcyydycysy,d67se,u.html#da5xq i nie wiem czy takie rozwiązanie w naszym szmaragdzie by przeszło ? podobne jest do rozwiązania Pana od ciasteczek i czy można kominek wsunąć pod schody ? proszę o Wasze opinie w tym temacie )

- powiększyć łazienkę na dole kosztem pomieszczenia gospodarczego

- podnieść ścianę kolankowa wg Waszych wskazówek

- wejście do pomieszczenia nad garażem zrobić z sypialni

pytanie mam czy o takie zmiany muszę występować do architekta jeśli projekt już mamy zatwierdzony przez gminę i inne instancje ? czy nie będzie problemu przy odbiorze domu ?

- czy mogłabym u kogoś z Warszawy lub okolic zobaczyć domek projektu z odbicia lustrzanego w realu ?

Pozdrawiam wszystkich ciepło :)

Małgorzata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech każdy odpowie sobie na pytanie: czy podejmie ryzyko, że np. jego dziecko będzie się bawić gniazdkiem które nie będzie objęte różnicówką?

Kecajm

 

ale zdajesz sobie sprawę że każdą różnicówkę żeby miało to sens i miało się względną pewność że działa, trzeba testować co podany przez producenta okres czasu... u Legranda to jest miesiąc...

ślepa wiara w różnicówki to nie jest rozwiązanie.... był na forum temat trochę rozciągnięty ale były tam też dywagacje nt różnicówek...

 

i wcale nie chodzi o zaoszczędzeniu kasy na różnicówkach... po prostu nie można ślepo wierzyć różnicówki, instalację trzeba zaprojektować zgodnie ze sztuką ale też i z głową...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waweczka, mogę tylko napisać, że likwidacja okrągłego okienka i powiększenie dolnej łazienki to dobry pomysł. My tak zrobiliśmy i jestem zadowolona. Ja osobiście nie podnosiłabym ściany kolankowej. Wg mnie bryła domu na tym traci, ale to kwestia gustu. Mamy szmaragda w lustrzanym odbiciu. Oczywiście zapraszam, ale to raczej dla Ciebie za daleko :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...