Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

grunt to glina, jaka izolacja fundamentów?


mack

Recommended Posts

Przy projektowaniu domu architekt, po mojej informacji na temat wysokiego poziomu wód gruntowych zażyczyła sobie badanie geologiczne. Jako, że ojciec w tym siedzi zrobiliśmy odwierty (do gł. 2-3 m) i podałem przekroje architektce. Potem przeliczał to konstruktor, biorąc pod uwagę dane z przekrojów i mam ławy zbrojone 4 prętami średnicy 16mm na dole i 2 na górze oraz ławy o wymiarach szer. 60 cm i wys. 40 cm.

 

To w końcu było to liczone czy podane "z czapy" jako pseudo-standard na gorsze warunki posadowienia?

 

PS.

Ale jak się zastanawiam to taka ława stanowi belkę obciążoną bardziej lub mniej równomiernie. Załóżmy, że obciążenie jest ciągłe więc ława będzie chciała pękać i wyginać się w dół. Jako, że siły rozciągające będą największe na spodzie belki (góra ściskana) to daje się zbrojenie z prętów, które mają większą wytrzymałość na rozciąganie od betonu.

No więc jest to zbrojenie, czy nie i czy przy takiej samej ławie, ale bez prętów wszystko byłoby dalej OK?

 

Pozdrawiam

 

 

Wszystko co napisales sie zgadza. Ale przy tak malych obciazeniach (domek jednorodzinny, co by o nim nie mowic gigantem budowlanym nie jest ;) ) ekonomiczniej jest projektowac zwykle betonowe lawy (przy duzych budowlach zastosowanie stali znacznie zmiejsza przekroj fundamentu) i nie bawic sie z brojenie poprzeczne. Poprostu sam beton przenosi wszystkie obciazenia i moment zginajacy. Prety podluzne stosuje sie jako ochrone przed ewentualnym nierownomiernym osiadaniem. Moim zdaniem konstruktor troche przesadzil dajac prety fi 16, wystarczyloby fi 12.

 

Jesli zaciekawil cie ten temat zachecam do lektury "Fundamentowanie. Projektowanie posadowien" Rybak, Puła, Sarniak ;) Ale uwaga, nie jest to powiesc sensacyjna i juz po 10 str mozna usnac ;);)

 

Nie tak do końca z tym przenoszeniem wszystkich sił przez beton -> przeniesie ściskanie - zginania już nie -> dlatego to zbrojenie w obrysie ścian

 

Lektura Czesia Rybaka jest bardzo ciekawa -> jak i cała PWr :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 107
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie tak do końca z tym przenoszeniem wszystkich sił przez beton -> przeniesie ściskanie - zginania już nie -> dlatego to zbrojenie w obrysie ścian

 

Lektura Czesia Rybaka jest bardzo ciekawa -> jak i cała PWr :p

 

 

Hola hola, bez przesady. Beton ma wytrzymalosc na rozciaganie- fctd, tylko bardzo mala, ale w przypadku domkow jednorodzinnych to czesto wystarcza :D

 

Po jakiej specjalizacji jestes? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak do końca z tym przenoszeniem wszystkich sił przez beton -> przeniesie ściskanie - zginania już nie -> dlatego to zbrojenie w obrysie ścian

 

Lektura Czesia Rybaka jest bardzo ciekawa -> jak i cała PWr :p

 

 

Hola hola, bez przesady. Beton ma wytrzymalosc na rozciaganie- fctd, tylko bardzo mala, ale w przypadku domkow jednorodzinnych to czesto wystarcza :D

 

Po jakiej specjalizacji jestes? :D

 

No właśnie -> tak małą ,że sie nie konstruuje niczego z betonu co jest rozciągane lub zginane -> jedynie ściskanie i ścinanie :)

 

specjalizacja KB :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak wylasnisz lawy betonowe?? :D

 

W ławach betonoych przecież na długości ze względu na możliwe osiadania daje sie zbrojenie wzdłużne więc stal przejmuje naprężenia rozciągające -> w przypadku grubtów stabilnych jak róznego rodzaju piaski np. o wysokim Id można założyć ,że osiadania są nikłe a co za tym idzie ewentualne zginanie też więc te 0,73-1,20 MPa wystarcza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to powiedz mi w ktorym miejscu w normie nasz napisane ze ze musisz przyjac zbrojenie podluzne?

I najlepiej jeszcze metode obliczania tego.

 

Terz już normy nie obowiązują :) w dosłownym tego słowa znaczeniu a jak ktoś jest pewien ,że ma grunt nie uwarstwiony, nośny to może sobie projektować ławę czysto betonową -> z praktyk projektowych wynika jednak co innego wiec stosując zasada ograniczonego zaufania i spokojnego snu stosuje się pręty -> podobnie jest zresztą z np. prętami i smukłościami -> w normie nie ma wytycznych ale stosuje sie zalecenia wynikające z praktyk projektowych -> zresztą koszt zbrojenia ławy fundamentowej betonowej jest niewspółmiewrnie niski do ewentualnych szkód spowodowanych krótkowzrocznością projektanta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie podwazam, tego ze warto dac te prety, tylko nie nazywam ich zbrojeniem, a lawy "zelbetowa". I troche smieszy mnie jak konstruktor pokazujac rachunek za obliczenia do domku jednorodzinnego mowi, jak to sie naliczyl tego zbrojenia w w fundamentach. "projekt moich fundamentow" zajal konstruktorowi 4 linijki, a do tego warto wspomniec ze byla to prowizorka jakich malo, bo facet nawet nie znal moich warunkow gruntowych....;) Na szczescie sa grubo przewymiarowane wiec jestem spokojna :D

Wiekszosc rzeczy w budownictwie przyjmuje sie na wyrost, na intuicje itp.

 

A tak swoja droga to jesli ktos ma takie fundamenty koloski, np 80/50 i B20 to naprawde nawet rozciagania tego fundamentu nie musi sie bac ;)

 

W ktorym roku skonczyles studia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie podwazam, tego ze warto dac te prety, tylko nie nazywam ich zbrojeniem, a lawy "zelbetowa". I troche smieszy mnie jak konstruktor pokazujac rachunek za obliczenia do domku jednorodzinnego mowi, jak to sie naliczyl tego zbrojenia w w fundamentach. "porojekt moich fundamentow" zajal konstruktorowi 4 linijki, a dotego warto wspomniec ze byla to prowizorka jakich malo, bo facet nawet nie znal moich warunkow gruntowych....;) Na szczescie sa grubo przewymiarowane wiec jestem spokojna :D

Wiekszosc rzeczy w budownictwie przyjmuje sie na wyrost, na intuicje itp.

 

A tak swoja droga to jesli ktos ma takie fundamenty koloski , np 80/50 i B20 to naprawde nawet rozciagania tego fundamentu nie musi sie bac ;)

 

W ktorym roku skonczyles studia?

 

Racja może źle określiłem -> powinienem nazwać jako zbrojenie konstrukcyjne (bo to de facto nie jest ława żelbetowa ale wcześniej tak też nie napisałem) , zresztą zalecane przez guru Cz.Rybaka :) a facet zna się na rzeczy, miałem szczęscie z nim mieć projekty i wykłady

 

P.S. Jeszcze nie skończyłem :D został roczek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wysoki poziom wód gruntowych.

Nie robię żadnego drenażu-bo stworzę ,jak pisał Senser ,sadzawkę wokół domu.

 

BZDURA!!!

Prawidłowo wykonany drenaż nie dopuści do takiej sytuacji.!!!

 

PS.

żeby nie być gołosłownym, sprawdzone od 4 lat, na "własnej skórze".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Wątek b.ciekawy i dla mnie aktualny. I Nurni i Pattaya mają grunty gliniaste i wysoki poziom wód gruntowych. Dołączam do grona ;-)

 

Mam pytanie: po ściągnięciu humusu, odkryłem, że pod zarysem przyszłych fundamentów idą mi dwa sączki (po przekątnej przecinając działkę). Oczywiscie caterpillar swym ciężarem oba uszkodził (mimo, że się do nich nie dokopał) i parę godzin po zebraniu humusu pod gliną zrobiły mi się wodne poduszki. Teraz muszę odkopać sączki na granicach wykopu pod budynek i zrobić obejście tak, by nie kolidowało z ławami.

 

Mam pytanie w związku z tym - czy sensownie jest, żebym potem robił jeszcze drenaż opaskowy wokół ław? w sumie 1,5 metra dalej będzie sączek z tworzywa owinięty geowłókniną...Więcej o tym pisałem tu

 

pozdrawiam

Gerion

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gerion ...

 

rady Zbigniewa Rudnickiego sa dobre ... warte zastosowania

pod warunkiem, że

rów odbierajacy wode z tych drenów nie ulegnie zamuleniu ...

kiedy rów zarośnie trawą i sie zamuli a nastapia opady czy roztopy ...

w takim wypadku zadna rada Ci nie pomoże ...

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jestem po konsultacjach wirtualnych z meliorantem.... internet to potęga. Fakt rady są konkretne.

I faktycznie muszę te sączki odsunąć na ile się da od linii fundamentów. Sączki uchodzą do zbieracza na sąsiedniej działce, a rów melioracyjny jest 130m dalej. Drożny, bo w tym roku był raban i pięknie go oczyścili.

No i drenaż opaskowy potem jest jak najbardziej pożądany.

 

pozdrawiam

Gerion

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłam badanie gruntu z czystej ciekawości.

 

Wykonano dwa otwory badawcze do głębokości 4,0 i 4,6m.

W podłożu badanego terenu, pod warstwą gleby - 0,30 m występują plejstoceńskie osady rzeczne wykształcone w postaci pyłów i glin pylastych, małowilgotnych lub wilgotnych o konsystencji twardoplastycznej i plastycznej, przewarstwiane wkładkami żwirów gliniastych lub piasków drobnych, średniozagęszczonych.

 

Czwartorzędowy poziom wód podziemnych występuje na głębokości 4,3m w postaci lekko napiętego zwierciadła stabilizującego się na głębokości 3,1m. Badanie było robione pod koniec marca tego roku po roztopach.

 

O około 40m oddalony jest rów melioracyjny - sąsiadujący z moją działką.

 

Powiedzcie mi zatem na co uważać przy budowie mając do czynienia z takim gruntem. Czy mogą wystąpić jakieś problemy. Dom z poddaszem użytkowym bez piwnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

hejo,

dołączam do klubu gliniastych.

Działka pałska,teren równe, nie ma odpływu, woda stoi i na wierzchu podeszczach i w gruncie. Sąsaid kopie fundamentu - dół ok. 75 cm głęboki i już stoi woda. On wymyśłił, że ją odpompuje i zasypie ten dół piaskiem i na tym postawi fundamentu :o

czy on to dobrze robi i w ogóle jak powinno być dobrze , bo jak widzę koszty izolacji ciężkiej i drenażu to mi się odechciewa wszystkiego a budowy to już na pewno :cry:

dodam tylko że zmężem laiki jesteśmy w temacie i mimo że czytam i czytam i czytam to coraz głupsza jestem, wodę mam w mózgu nie móżg i nie wiem co robić.

:x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Jesli nie macie podpiwniczenia na gruncie gliniastym, to zaden klopot. Wystarczy zrobic izolacje lekka + drenaz opaskowy oraz dokladne obsypanie rodzimym gruntem i po sprawie. Problem zalatwiony w 100%.

 

Ja buduje na gruncie gliniastym piwnice, wiec troche interesowalem sie tematem. U mnie musi isc izolacja ciezka + drenaz opaskowy (+ewentualnie wewnetrzny) + obsypanie rodzimym gruntem. Jesli drenaz bedzie drozny, tez nie powinno byc problemow z woda w piwnicy.

 

Najlepsze wyjscie - wybrac dzialke z gruntem przepuszczalnym. :) Na pewno na izolacji ciezkiej i drenazu oszczedzicie od kilku do kilkunastu tysiecy zl.

 

pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat gliny i wysokiej wodyna działce jest tematem bardzo interesującym dla wielu budujących się - w tym i dla mnie.

 

Czytam to forum i niestety nie natrafiłem na wyczerpujaca odpowiedź specjalisty od budownictwa na ten temat.

Należy się zastanowić nad każdym przypadkiem osobnoi i uwzględnić warunki panujące na danym terenie. Nie zawsze da się zrobić drenaż. z izolacją folia jest trudna i zgadzam się, że nie wystarczy do pełnego zabezpieczenia budymku przed wodą.

 

Proponuję aby w tym temacie napisac pismo do znawcy tematu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...