Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

grunt to glina, jaka izolacja fundamentów?


mack

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 107
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

Mam pytanka: :D

1. Czym różni sie Asfalbit od Dysperbitu?

2. Izolacja pozioma wg. mnie powinna oddzielać szczelnie poziom i albo folia albo papa. Chcę dać papę termozgrz. na całej powierzchni poziomu "0" i szczelnie ze sobą połączyć elementy izolacji pomiędzy warstwami w ścianach i pomieszczeniach. Może się mylę ale tak mi wychodzi. Pytanie: po co wywijać papę wewnątrz pomieszczeń na ściany? Czyż nie powinno się tego połączyć z papą wystającą spod izolacji poziomej ścian? :roll:

3. Czy ziemia (piasek) pod budynkiem może przemarzać?

Może oświeci mnie jakaś "oświecona góra"

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanka: :D

1. Czym różni sie Asfalbit od Dysperbitu?

 

Asfalbit jest używany jako powłoka gruntująca, aby dobrze trzymał się styropian. Do Dysperbitu jest dość ciężko przykleić styropian i dlatego używa się powłok gruntujących. Można użyć innych. Mi akurat polecono produkty Izolexu.

 

2. Izolacja pozioma wg. mnie powinna oddzielać szczelnie poziom i albo folia albo papa. Chcę dać papę termozgrz. na całej powierzchni poziomu "0" i szczelnie ze sobą połączyć elementy izolacji pomiędzy warstwami w ścianach i pomieszczeniach. Może się mylę ale tak mi wychodzi. Pytanie: po co wywijać papę wewnątrz pomieszczeń na ściany? Czyż nie powinno się tego połączyć z papą wystającą spod izolacji poziomej ścian? :roll:

 

Wszystkie warstwy posadzki muszą być szczelnie odizolowane od ścian, tak fundamentowych jak i murów. Dlatego też należy wywinąć izolację na ścianki. Dodatkowo pod to wywinięcie można dać styropian o grubości 1 cm przy ścianach na wysokość szlichty, aby podłoga mogła bez przeszkód "pracować" i nie pękać przy tym.

 

3. Czy ziemia (piasek) pod budynkiem może przemarzać?

 

Tak. Jeśli ocieplenie ściany fundamentowej jest za cienkie (np. tak jak u mnie 5 cm) to zimno może przenikać do wnętrza budynku i powodować przemarzanie. Jeśli natomiast położysz od wewnątrz 5 cm styropianu dodatkowo, to owo zimno nie jest wstanie przejść przez ściankę fundamentową. Jeśli zastosujesz 10 cm ocieplenia na zewnątrz to to powinno wystarczyć i wewnątrz nic dawać nie trzeba. Ja zrobiłem jak zrobiłem bo podobają mi się cokoły i chciałem takowy mieć, więc potrzebowałem różnicy grubości elewacji na ściance fundamentowej i elewacji na ścianie powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3. Czy ziemia (piasek) pod budynkiem może przemarzać?

 

Tak. Jeśli ocieplenie ściany fundamentowej jest za cienkie (np. tak jak u mnie 5 cm) to zimno może przenikać do wnętrza budynku i powodować przemarzanie. Jeśli natomiast położysz od wewnątrz 5 cm styropianu dodatkowo, to owo zimno nie jest wstanie przejść przez ściankę fundamentową. Jeśli zastosujesz 10 cm ocieplenia na zewnątrz to to powinno wystarczyć i wewnątrz nic dawać nie trzeba. Ja zrobiłem jak zrobiłem bo podobają mi się cokoły i chciałem takowy mieć, więc potrzebowałem różnicy grubości elewacji na ściance fundamentowej i elewacji na ścianie powyżej.

 

fizyka alternatywna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyznaję zasadę, jedynie słuszną, że ociepla się od strony zimnej, i nie raz już pisałem na forum, że się myli ten, który nie da izolacji termicznej najlepiej min do głębokości przemarzania gruntu

natomiast izolacja (dodatkowa od wewnątrz niewiele lub nic nie pomoże, od tego masz styro w posadzce

 

ps

jak nie stać na kupno, to oddam Redakcji (za free) 486 SX 33Mhz 4Mb ram i 120 Mb HDD niech postawią z tego porządny serwer bo ten to !@#$@#$@ #%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dobrą zasadę wyznajesz.

 

Zważ jednak co napisałem. Chciałem mieć cokół, czyli musiałem wykombinować coś co pozwoli mi na zachowanie różnicy grubości na wysokości fundamentów i elewacji. Mam w projekcie ocieplenie 12 cm, gdybym dał 10 na fundament ta różnica byłaby za mała, aby uwydatnić cokół (będzie oklejany piaskowcem). Dlatego też od zewnątrz dałem 5 cm (co jest za małą grubością na zatrzymanie przemarzania i ociepliłem jeszcze od wewnątrz, aby zrekompensować braki w grubości zewnętrznego ocieplenia.

 

Gdybym nie chciał cokołu to pewnie ociepliłbym tylko od zewnętrznej strony 10 cm i miałbym spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w projekcie ocieplenie 12 cm, gdybym dał 10 na fundament ta różnica byłaby za mała, aby uwydatnić cokół (będzie oklejany piaskowcem). Dlatego też od zewnątrz dałem 5 cm (co jest za małą grubością na zatrzymanie przemarzania

A czy nie jest tak że 10 cm eps-a to = coś około 5 cm xps-a jeśli chodzi o współczynnik przenikania ciepła? Trochę drożej a ciepło zatrzymane tak samo i jest cokolik :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

- papa termozgrzewalna połączona potem z papą termozgrz. wewn. pomieszczeń

- warstwa cegły pełnej

- bloczki suporexu

 

to ja w takim razie mam taki przypadek.

projekt przewidywal budowe z ceramiki. dokonalem zmiany na suporex.

czy konieczna jest warstwa cegly pelnej?

u mnie bloczek wystaje okolo 30 cm ponad poziom gruntu. potem izolacja i potem suporex. czy brak tej cegly/ceramiki jest duzym bledem?

 

oczywiscie wszystko dzieje sie na oczach kierbuda.

 

dzieki i pozdro

pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jak widać są różne szkoły na temat izolacji. Co wykonawca to wersja, która ulega zmianie wraz z wykonaniem lub nie koncepcji pierwotnej lub wygodniejszej dla wykonawcy. :evil:

Mój "zapomniał" dać warstwę folii na ławy. Za to pogoniłem go i teraz mam tak:

- warstwę papy na bloczkach fund. (docelowo połączonej z papą wewnątrz pomieszczeń)

- warstwa cegły pełnej

- folia izolacyjna

- suporex

Podobno ( i to wydaje mi sie logiczne) warstwa cegły jest po to aby suporex nie ciągnął wilgoci z dołu. Zawsze jest to jakaś przeszkoda. Ale wiem, że u mnie niektórzy tej warstwy cegły nie dają i też mieszkają :wink:

 

Co do izolacji poziomej to powiadacie, że 5 cm styro na 50 cm w dół wystarczy?

Czy może warto zainwestować w 10 cm? :roll:

Jak ten styropian obrobić?

Przykleić do bloczków na dysperbit, zaciągnąc siatką i klejem i znów dysperbit?

Poproszę o poradę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja w takim razie mam taki przypadek.

projekt przewidywal budowe z ceramiki. dokonalem zmiany na suporex.

czy konieczna jest warstwa cegly pelnej?

u mnie bloczek wystaje okolo 30 cm ponad poziom gruntu. potem izolacja i potem suporex. czy brak tej cegly/ceramiki jest duzym bledem?

 

oczywiscie wszystko dzieje sie na oczach kierbuda.

nie jest błędem

zazwyczaj powinno się odcinać na wys.30-40cm

 

Podobno ( i to wydaje mi sie logiczne) warstwa cegły jest po to aby suporex nie ciągnął wilgoci z dołu. Zawsze jest to jakaś przeszkoda. Ale wiem, że u mnie niektórzy tej warstwy cegły nie dają i też mieszkają

podobno od tego jest izolacja pozioma nie cegła

 

co od izolacji pionowej to proponuję dać min 1m ppt. grubośc ujdzie (w zależności czy jest podpiwnicznenie/jakie), , ale można oczywiście więcej

sposób obróbki poprawny, kwestia tego co z wodą gruntową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...