Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

płatwie podwieszone


Gabrys

Recommended Posts

Nie wiem czy dobrze czytasz projekt, ale zastosowanie płatwi ma za zadanie przeniesienie głównego obciążenia łącznie z murłatą pochodzącego od obciążenia krokwi dachówkami, bo często przy takim poktyciu się je stosuje. Na ogół są ściany kolanowe wzmocnione słupkami, o których było wiele na Forum. Jeżeli nie robi sie wieńca na ścianie kolanowej, z powodu np. braku możliwości zastosowania jego ciągłości - np otwory okienne i drzwi balkonowe w ścianie szczytowej - stosuje się płatwie. W moim projekcie są o wymiarach 15 x 28 przy klasie drewna K-39.

Ale te płatwie muszą być podparte. U mnie opierają na ścianach szczytowych, a w środku na ścianach nośnych, czyli łącznie w 4 miejscach na swojej długości, inaczej nie miałoby to sensu, ale bez oglądania projektu trudno wyrokować co do jego poprawności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szybka odpowiedz.

Zgadz, sie w pełni z tym co napisales. Tak jak piszesz nie mam wienca na scianach kolanowych.

W projekcie pojawiaj sie "płatwie podwieszone" ktore nie sa nigdzie podparte. Zgodnie z projektem koncza sie przed ścianami szczytowymi, a ścian nosnych na poddaszu nie ma, sa tylko dzialowe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewniane platwie powinny miec podparcie (w postaci slupow lub na wewn. scianach nosnych) co ~3 m, wypada wiec, ze wymagaja dodatkowego podparcia w dwoch miejscach. Podparcia dodatkowego nie wymagalyby tylko platwie wykonane z belek stalowych, np. dwoch ceownikow (przy tej rozpietosci 200-tki, ale wymaga to przeliczenia) zespawanych polkami ze soba.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wydaje się niemożliwe, aby płatwie wisiały w powietrzu, bo jak piszesz nawet nie leżą na ścianach szczytowych, nie mówiąc o tym, że mają się opierać na ściankach działowych.

Sprawdź w projekcie i odpisz. Jak grube są te ścianki działowe i wjakiej technologii zaprojektowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wlasnie wyglada. Wedlug projektu platwie nie sa podparte na scianach szczytowych, jedyny prawdopodobny punkt podparcia to sciany działowe, ale nie mam pod reka projektu i nie moge tego stwierdzic.

Platwie w projekcie nazywaja sie "płatwie podwieszane"

Wyslalem juz zapytanie do projektanta ale narazie milczy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mam w projekcie platwie ktore na niczym sie nie podpieraja. Dlugosc ok. 3-4m, wymiary 14/24 cm. Inspektor budowy zdecydowanie zalecil zrobic slupy do podparcia. Nie bylem zbyt szczesliwy bo wypadly mi na srodku pokojów, ale chyba warto dla swietego spokoju.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto co mi odpowiedzial projektant.

----------

cytat:

"Wspomniana przez Pana płatew jest płatwią podwieszoną pełniącą rolę usztywnienia podłużnego, a także zapobiega tzw. klawiszowaniu

poszczególnych

wiązarów poprzez odpowiednią sztywność poprzeczną węzłów (zacięte względem siebie krokiew-płatew-podwójna jętka) w poszczególnych

wiązarach, więźbę zaprojektowano jako jętkową."

-----------

 

Tak ze chyba wszystko w porzadku, tylko zastanawiam sie czemu jak juz klasc płatwie to czemu nie podeprzec ich. No chyba ze konstruktor przeliczyl krokwie tak ze przeniosa tony dochowki plust te dwie tez nie lekkie platwie :smile:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...