Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komu wybuchł kominek?


aleksik

Recommended Posts

Gość 1950
nie to nie tak. układ zamknięty w kotłach gazowych, olejowych nawet jak zawiedzie zawór bezpieczeństwa ma jeszcze inne zabezpieczenia. STB czyli zabezpieczenie przed zbyt wysoką temperaturą kotła. zabezpieczenia w automatyce gdzie nastawiasz maksymalną temperaturę kotła np 50 C i kocioł nie osiągnie wyższej temperatury i to co najistotniejsze w tych kotłach w każdej chwili istnieje możliwość wyłączenia palnika przez odcięcie paliwa. w kotłach na paliwa stale ilość paliwa która jest w komorze spalania musi się wypalić i oddać swoje ciepło do układu i wtedy może się okazać że jest go już za dużo, wzrasta ciśnienie w układzie zamkniętym, masz pecha, zawiodły zabezpieczenia typu zawór, naczynie wzbiorcze i kaplica, dobrze jest jak tylko już tam nie mieszkasz, ale mam nadzieję i liczę na rozsądek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 195
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gość 1950
witam. nie, ale mamy porządne kotły wisielce kondenstacyjne na olej, nie ujmując nic pomarańczowemu o wiele dłużej na rynku i na zwykły olej opałowy bez żadnych szykan jak pomarańczowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. nie, ale mamy porządne kotły wisielce kondenstacyjne na olej, nie ujmując nic pomarańczowemu o wiele dłużej na rynku i na zwykły olej opałowy bez żadnych szykan jak pomarańczowy

to co podkreśłiłem to dla mnie czarna magia.

Nie wiem jaki to olejowy kondesacyjny.

Nie wiem co to "pomarańczowy"

 

Ja z "kotłowaniem" nie mam nic wspólnego oprócz tego, że kotłownię na moje potrzeby muszę już w tym roku uruchomić, tzn zapłacić za uruchmienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janussz z całym szacunkiem z tymi zaworami bezpieczeństwa to nie tak, zwór bezpieczeństwa jest obliczany do mocy kotła i nadciśnienia i nie jest ozdobą na kotle bo w takim razie wybuchały by przy niesprzyjających warunkach inne kotły a nie tylko na paliwa stałe. co do sprawdzania to jak sam wiesz są dwie szkoły: panie raz na miesiąc przekręci pan pokrętło żeby zawór się nie zapiekł i druga szkoła panie najlepiej nie ruszać bo się rozcieknie. i to często ma miejsce, wystarczy że pod grzybek dostanie się jakiś paproch. jednak producenci w swoich instrukcjach piszą o sprawdzaniu zaworu conajmniej raz na miesiąć

 

Z całym szacunkiem, ale ja piszę tutaj tylko i wyłącznie o zabezpieczeniu kotła c.o. na paliwe stałe. I tylko tutaj rozpatruję zawór bezpieczeństwa w połączeniu z naczyniem przeponowym. Może niezbyt wyraźnie się wyraziłem, ale podkreślam. Tylko i wyłącznie miałem na myśli kotły na paliwa stałe. Przecież temat tego tylko dotyczy.

Kocioł gazowy, olejowy to już inna para kaloszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"zibi rozumiem że Ty nie masz uprzedzeń odnośnie układów zamkniętych w kotłach na paliwa stałe"

 

powiedzmy raczej tak:

dla mnie osobiście jest to taka sama głupota jak jeżdżenie 200km/h po polskiej drodze.

są tacy co jeżdżą i argumentację mają całkiem podobną jak entuzjaści układów zamkniętych.

 

w warunkach niemieckich szybka jazda ma sens i jest bezpieczna. Być może podobnie jest z kotłami zamkniętymi

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"zibi rozumiem że Ty nie masz uprzedzeń odnośnie układów zamkniętych w kotłach na paliwa stałe"

 

powiedzmy raczej tak:

dla mnie osobiście jest to taka sama głupota jak jeżdżenie 200km/h po polskiej drodze.

są tacy co jeżdżą i argumentację mają całkiem podobną jak entuzjaści układów zamkniętych.

 

w warunkach niemieckich szybka jazda ma sens i jest bezpieczna. Być może podobnie jest z kotłami zamkniętymi

 

pozdro

Czyli co u nas jest inne niż w niemczech?

-drewno?

-woda?

-powietrze?

-czy co jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

thalex w Niemczech jak już wspomniał Janussz są inne kotły przystosowane do pracy w układach zamkniętych.

ten cytat powyżej rozumię :D

:) :( .

ale ten poniżej nie rozumię :(

Thalexie,

są inne przepisy budowlane.

 

a Ty znowu z tymi samochodami, tylko ochotę mi robisz..... bo mój wyciąga tylko 140 :D

wydaje mi się że kominki są inne, przynajmniej ich wyposażenie

zresztą samochody i drogi też są "średnio" inne

 

 

Tak całkiem na serio bardzo wam dziękuję za wypowiedzi bo jak wcześniej napisałem jestem na etapie wyboru kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już obiecywałem sobie aby w tym temacie nie zawracać więcej głowy nikomu ale nie mogę się powstrzymać i zadywaguję :D

Thalexie

Nie rozumiesz, że w Niemczech przepisy budowlane są inne niż u nas?

wychodzi na to, że wybuch kominka z płaszczem (z układem zamkniętym) zależy od przepisu czyli w Polsce wybuchnie a w Niemczech nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli spełnisz wszystkie wymagania norm niemieckich(unijnych) dotyczące montażu kominka w układzie zamkniętym, to kominek Ci nie powinien wybuchnąć. Jednak montując taki kominek w Polsce łamiesz prawo, a więc odpowiadasz za ewentualne skutki.

Układ: naczynie przeponowe plus zawór bezpieczenstwa jako jedyne zabezpieczenie kotła na paliwo stałe, w Niemczech też jest zakazany. Taki układ to dla idiotów. Takie właśnie układy prowadzą do skutków jak na zdjęciach tutaj przedstawionych.

Jeżeli ktoś był świadkiem zagotowania wody w kotle zabezpieczonym prawidłowo naczyniem otwartym, to jestem pewien, że układu zamkniętego, nawet wg norm unijnych nie da u siebie zrobić. Dla klienta czemu nie?

Po takich wypowiedziach jak powyższa widzę, że moje wypowiedzi i kolegów znających problem, to tylko strata czasu :(

Strata, bo jak widzę nie potrafimy rozróżnić dwóch systemów zabezpieczeń o których tu piszemy.

1) System nazwijmy to unijny- w Polsce niedozwolony

2) System podciągany pod unijny-to ten dla idiotów, zakazany na całym świecie.

Przepraszam za sformułowanie, że naczynie zamknięte plus zawór bezpieczeństwa, to dla idiotów, ale chyba nikt rozsądny nie będzie robił sobie bomby w wymarzonym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janussz powiem Ci tylko ,że nas i tak zatwardziali "hydraulicy" słuchac nie będą albo posłuchają i ...zrobią po swojemu.

Dla Thalexa-różnica w widoku kotła i kominka po wybuchu jest tylko taka ,że przy kominku jest więcej szkła...

W Polsce w ramach oszczędności montuje sie układy zamkniete "dla idiotów" czyli tzw reflex+zawór bezpieczeństwa i to w 90% (co najmniej).

Miałem do pewnej firmy zwerbowac hydraulików (nomen omen chwalonych przez wszystkich sąsiadów)ale jak mi zaczęli wykazywać wyższość układów zamknietych nad "przestarzałymi otwartymi" to im grzecznie podziękowałem.

To samo zreszta dotyczy układu górnego rozdziału-to też jest jakies zabezpieczenie.Wprzypadku zaniku napiecia układ pracuje dalej a grzejniki odbierają ciepło -nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...