Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

piec kondensacyjny a sprzęgło hydrauliczne


lakis1

Recommended Posts

Czy prawdą jest, że przy piecach kondensacyjnych nie stosuje się sprzęgła hydraulicznego ponieważ obniżenia to temperaturę powrotu.

Obecnie jestem na etapie wykonywania kotłowni, posiadam piec Vaillanta eco Vik 36,6 kW i rozgałęzienie na 2 obiegi z mieszaczem (budynek mieszkalny + gospodarczy) 3/4 ogrzewania i 1 obieg na grzejnik + reszta (zasobnik z obiegiem) łącznie 5 pomp.

Przy zapytaniu hydraulika o zastosowaniu sprzęgła w celu zrównoważeniu przepływów otrzymałem odpowiedź jw. :-?

Czy to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

w kotlach kondensacyjnych zalezy nam wlasnie na niskiej temp powrotu. w tych kotlach (z racji niskich parametrow pracy) nie grozi ich uszkodzenie ani korozja, szczegolnie w tych niezeliwnych.

a sprzeglo hydrauliczne jest wlasnie jednym z elementow ochrony powrotu przed niska temperatura.

 

przeplywy w twoim przypadku nalezaloby ustalic za pomoca zaworow i nastaw pomp (jesli maja taka mozliwosc).

 

(masz bardzo fajny uklad ogrzewania)

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 1950

podejrzewam że Twój instalator nie do końca rozumie ideę sprzęgła hydraulicznego bo prawdę mówiąc trzeba się z problemem przespać, przeważająca część definicji sprzęgła hydraulicznego dla osoby nie wtajemniczonej i próbującej zrozumieć co to takiego jest niejasna i tłumaczona bardzo zawile. jak dotąd najlepszą definicję podał VPS cytuję

"Odnośnie twojego pytania zastosowanie sprzęgła bardzo ogólnie ujmując ma na celu bezkonfliktową pracę pomp obiegowych, niezależnie od tego ile pomp pracuje jednocześnie. Każdy obieg, kotłowy,grzewczy grzejniki, podłogówka itd, jest zamykany poprzez sprzęgło i stanowi oddzielną pętlę strumienia czynnika grzewczego z własną pompą.

Sprzęgło jest tym elementem instalacji, w którym ślizgają się po sobie (bez strat tarcia) strumienie wszystkich obiegów. Ich wydajność nie ulega zmianie pod wpływem innych pomp. W tym przypadku przy pomocy elementów regulacyjnych zmienia się tylko zamierzone parametry i tylko w obiegu regulowanym. Bez większych trudności można przewidzieć reakcję danego obiegu na regulację.

Sprzęgło hydrauliczne (wajha) uzgadnia instalację pod względem hydraulicznym: eliminuje zakłócenia i przywraca w całości rolę i funkcję każdego z elementów instalacji, pompa pompuje, zawór reguluje, grzejnik grzeje. Jest to główna funkcja sprzęgła."

i chwała mu za to. znam ludzi z branży którzy mówią że są specjalne sprzęgła dla kotłów kondensacyjnych, to nieprawda, żeby sprzęgło dobrze pracowało w układzie z kotłem kondensacyjnym musi być spełniony jeden warunek moc każdej pompy zainstalowanej po stronie odbioru ciepła musi być większa od mocy pompy kotłowej, w przeciwnym wypadku rzeczywiście będzi podnoszona temperatura powrotu wody kotłowej co jest niewskazane przy kotle kondensacyjnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj nie rozumie Twój instalator zasady działania sprzęgła - ja kiedyś też nie rozumiałem.

Twój kocioł ecoVIT 366 o pojemności wodnej 100 litrów jest jednym wielkim sprzęgłem.

Dlaczego ja tego kotła nie montuję :lol: :lol:

lakis1

Jaką masz automatyką ?

Zapewne VRC 630

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęgło przy kondensacie , oczywiście jest nie wskazane bo podnosi temperature powrotu. Ale w przypadku kiedy obieg kotła ma przepływ objętościowy mniejszy niż strumień objetościowy obiegu grzewczego musimy zastosowac sprzęgło. Pomiędzy sprzęgłem a kotłem montuje sie zawór dławiacy i reguluje obieg grzewczy do odpowiednich przepływów i możliwie tak aby temperatura powrotu obiegu grzewczego była zbliżona do temperatury powrotu miedzy sprzęgłem a kotłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek

Ja czegoś tu nie rozumiem.

W jaki sposób podniesie się temp powrotu, jeżeli pozamykaja się zawory strefowe. Wtedy nie ma wogóle obiegu.

Na sprzęgle musi być zamontowany czujnik temp jeśli on odczyta że ma kocioł grzać to grzeje, jeśli zawór jak piszesz zostanie zamknięty to nie ma grzanie bo nie potrzeba i nie ma powrotu. Zgadzasz się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 1950
VPS, Grzesiek najprawdopodobniej mówił o sprzęgłach bez czujnika jak choćby Meibes, ale mimo wszystko i tak nie podniesie to za bardzo powrotu, praktycznie rzecz biorąc to naprawdę rzadka sytuacja że wszystkie zawory strefowe się zamkną
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem również z tym co zauważyłem jest taki, że instalatorzy dokładnie nie wiedzą kiedy należy zastosować owe sprzęgło.

Żeby wiedzieć kiedy należy zastosować sprzęgło trzeba znać zasadę jego działania i oczywiście znać wartości hydrauliczne całego układu.

Tu właśnie kłania się projekt instalacji, właściwie powinienem napisać, że w zdecydowanej większości jego brak niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VPS wszystko OK, ja akurat lubię montować sprzęgła. 1950 słusznie zauważył problem dotyczy kotła bez czujnika temperatury sprzęgła.

Podniesienie temperatury powrotu nastapuje poprzez zawór nadmiarowo-upustowy. Oczywiście stany takie są chwilowe, ale wystepują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kotłowniach o mocach znamionowych od kilkuset kW i przy układach kaskadowych, gdzie mamy na przykład układy ze sprzęgłem i indywidualne pompy kotłowe, lub też gdy występują bardzo duże różnice ciśnień dyspozyzyjnych pomiędzy poszczególnymi obiegami grzewczymi, (na przykład obieg c.t. do central wentylacyjnych i c.o. do kilku grzejniczków) to może taka akademicka dyskusja ma sens, ale tu chyba jest mowa o domach jednorodzinnych, czy może się mylę? Jakież to pompy musiałyby być zamontowane w domu jednorodzinnym, żeby jedna porywała czynnik grzewczy drugiej? Przy założeniu oczywiście, że wszystko jest prawidłowo zwymiarowane?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 1950
czajnik a może mi powiesz jak rozwiązałbyś taką instalację, kocioł Inovens De Dietrich do tego kominek z płaszczem wodnym, podłogówka na zaworze trójdrogowym który musi być sterowany z kotła a to warunkuje zasilanie kotła przez cały czas, automatyka kotła nie pozwala na wyłączenie palnika przez urządzenie zewnętrzne jak choćby w Viessmannie i co to już nie jest akademicka dyskusja zastosowałem SH i wszystko gra a pompy w układach ogrzewania pracują na trzecim biegu i temperatura powrotu do kotła nie jest podnoszona przez SH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Podniosę ten temat. Na stronie http://www.termomodernizacja.com.pl znalazlem cos takiego: http://tiny.pl/qpkq

Skolei na stronie producenta takich sprzegieł (http://www.termen.com.pl) jest informacja, ze sa używane w instalacjach sredniej i dużej mocy http://tiny.pl/qpkj

 

Moj instalator odradza mi zastosowanie sprzęgla jako zbędny wydatek. Czy możecie mi łopatologicznie wyjaśnić jakie zalety ma stosowanie sprzęgła?

 

Zrozumiałem z jego wypowiedzi, że przy rozruchu pieca i zimnym domu cała energia pójdzie w podłogówkę (ma być zawór mieszający i osobna pompa). Ale stopniowo podłoga zacznie się przymykać (choćby dlatego, zeby nie przegrzac instalacji) i coraz większa energia zostaje skierowana na grzejniki.

 

Jeżeli sprzęgło wyrównuje różnice w przepływach na poziomie 10-30% to sens stosowania go musi być bardzo precyzyjnie przeanalizowany i poparty konkretnym projektem, bo w skrajmym przypadku może okazać się konieczne zastosowanie wymiennika płytowego. I tak można komplikować pewnie dalej...

 

Założenie jest takie, że podłogówka znajduje się na około 80m^2 powierzchni domu, reszta grzejniki, około 100m^2. Instalacja współpracuje z piecem gazowym, kondensacyjnym i regulatorem pogodowym.

Mój schemat instalacji będzie prawdopodobnie zbliżony do zamieszczonego na stronie firmy Letorex z Gdańska: http://www.letorex.com.pl/rysunki/por_sch_2b.jpg z tą różnicą (może zasadniczą?),że piec będzie wiszący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...