Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

 

A do mnie doszły mało precyzyjne przecieki ale z dobrego źródła, że od maja Banki mają trochę złagodzić warunki kredytowe na CHF i na PLN.

W niektórych bankach mają się pojawić nowe akcje promocyjne.

Ale szczegółów niestety nie znam :(

 

oby to przenioslo sie glownie na oprocentowanie:)

wydaje mi się że banki to tylko z marży mogą zejść i kosztów początkowych, ale nic więcej Wibor czy Libor nie jest od nich zależny więc coś tam moga podratować, ale zarabiać tez chcą więc za dużo tego nie będzie pewnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No nie ma dziwne - kredyty już nie idą jak świeże bułeczki. pamiętacie co się działo rok temu ?

Więc onrotu bankom gwałtownie spadły - muszą coś kombinować. A teraz nie jest łatwo. Słychy o inflacji, niezbyt dobre wyniki w US..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Zdecydowalismy sie na Millenium, bierzemy 130tys pln na 20lat.

No wlasnie i tak sie zastanawiam czy moze nie zrobic 30 lat a w razie czego jak bede mial nadwyzki gotowki to splacac sobie wieksze raty. W millenium prowizja za wcześniejszą spłatę

0% - w przypadku, gdy spłata kredytu następuje po 3 pierwszych latach kredytowania lub w przypadku spłaty kredytu w kwocie nieprzekraczającej 30% aktualnego zadłużenia w ciągu 3 pierwszych lat kredytowania. W pozostałych przypadkach - 2%

 

Co o tym myslicie? Zawsze mialbym wiekszy margines bezpieczenstwa. A nic nie tracę ... chyba.. moze sie mylę to mnie wyprowadzcie z bledu.

 

A druga rzecz to .. DRAMATYCZNIE NISKI KURS CHF, moze jednak warto wziac w pln i przewalutowac jak frank odbije ... są tu jakieś wróżki????

Millenium za przewalutowanie bierze 1% (1300zł u mnie) czy ponosze jakiesjescze kosztu w wzwiazku z przewalutowaniem na franki np zwiazane z kursami albo coś. Abo inaczej czy jak wezme w pln i potem przewalutuje na CHF to poniose koszty zwiazane tylko z prowizja czy jeszcze jakies inne w stosunku do syt. gdybym wziol od razu w walucie???

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc_gość
witam

 

CHF bedzie tanial -takie sa prognozy, zlotowka sie umocni - wzrosna sopy procentowe bo inflacje chca chamowac, a wedlug gwiazd na niebie w szwajcarii ma spasc planowana inflacja z 2,4 % do 1,9% a co za tym idzie obniza stopy procentowe w centrlanym banku w szwajcarii.

W ten spadek inflacji w Szwajcarii to bym nie wierzył, bo:

w Polsce inflacja rośnie, w UE inflacja rośnie, a co Szwajcaria jest wyjątkiem ??

też oczywiście rośnie - zasada naczyń połączonych.

Podstawowym narzędziem blokowania wzrostu inflacji jest podwyższanie stóp procentowych.

A co do PLN czy CHF to na dwoje babka wróżyła.

Ale oceniam na mało realne spadek kursu CHF poniżej 2 zł - jest to bariera bardzo silna do przebicia - jeżeli w ogóle możliwa do przebicia.

Złotówka jest w tej chwili tak mocna, że już czas na głębszą korektę ( spadek PLN) do głównych walut i to jest najbardziej prawdopodobny scenariusz jaki ja osobiście biorę pod uwagę.

Dlatego też na czas budowy biorę w PLN, a przewalutować mogę zawsze.

W tym przypadku nie poniosę kosztów spreadu, zwłaszcza że pod koniec budowy chce sprzedać mieszkanie i spłacić większą cześć kredytu.

Ponoszenie kosztów spreadu w tym przypadku było by bez sensu

i przy tym ponosiłbym ryzyko wzrostu CHF ( jeśli bym wziął kredyt w CHF).

W przypadku CHF trzeba też wziąć pod uwagę aspekt Giełdy, jak jest hossa to CHF z reguły tanieje, jak jest bessa to CHF się umacnia.

Z giełdą aktualnie to teraz trudno przewidzieć.

Także czy brać CHF czy PLN - każdy sam wg. swoich planów musi określić ryzyko i taką też decyzję podjąć.

Wg. moich subiektywnych ocen bardziej mi się kalkuluje PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofuros, czy rozważałeś oferty banków w temacie: jak najniiższy koszt kredytu w PLN przez czas budowy,prowizja, marża (ING daje chyba 0,5 %), karencja w spłacie rat kapitału przez okres budowy i jak najlepsze warunki spłaty całości kredytu po zakończeniu budowy (2-3 lata). Idealnym byłóby znaleźć ofertę która pozwala na jak najniższe koszty kredytu podczas budowy np. długie wakacje kredytowe, spłata samych odsetek, a po wybudowaniu (sprzedaży mieszkania) spłata całości bez prowizji za wcześniejszą spłatę. W ten sposób ograniczam koszt do minimum, w PLN bez ryzyka, choć przy spadającym w czasie budowy kursie franka koszt oprocentowania łącznie ze spreadem byłby pewnie niższy. Nie mam pewności na co się zdecydować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My z mężem bralismy pod uwagę kilka banków ale wybralismy , jak dla nas , najlepszą ofertę z ING. Na kredyt we frankach nas nie stać bo mamy za małą zdolność kredytową. Ważne jest tez to ,ze oczekiwanie na kredyt skrócono do minimum.Także w przyszłym tyg składamy wniosek a juz po tygodniu mamy mieć pierwszą transzę na koncie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc_gość
Kristofuros, czy rozważałeś oferty banków w temacie: jak najniiższy koszt kredytu w PLN przez czas budowy,prowizja, marża (ING daje chyba 0,5 %), karencja w spłacie rat kapitału przez okres budowy i jak najlepsze warunki spłaty całości kredytu po zakończeniu budowy (2-3 lata). Idealnym byłóby znaleźć ofertę która pozwala na jak najniższe koszty kredytu podczas budowy np. długie wakacje kredytowe, spłata samych odsetek, a po wybudowaniu (sprzedaży mieszkania) spłata całości bez prowizji za wcześniejszą spłatę. W ten sposób ograniczam koszt do minimum, w PLN bez ryzyka, choć przy spadającym w czasie budowy kursie franka koszt oprocentowania łącznie ze spreadem byłby pewnie niższy. Nie mam pewności na co się zdecydować.

 

Ja na pierwsze podejście wybieram się do 3 Banków, tzn.

do ING, bo mam też u nich konta

do BZ WBK, bo także u nich mam konto i dają niską marżę na razie 0,5% zaproponowali oraz karencja w spłacie kapitału można u nich nawet 36 miesięcy

udam się także do Santander Consumer Bank, bo znajomości 8)

Ale walkę i boje o kredyt zacznę w maju, bo podejrzewam,

jak już wcześniej wspominałem, że Banki mogą oferować lepsze warunki

niż w kwietniu 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My z mężem bralismy pod uwagę kilka banków ale wybralismy , jak dla nas , najlepszą ofertę z ING. Na kredyt we frankach nas nie stać bo mamy za małą zdolność kredytową. Ważne jest tez to ,ze oczekiwanie na kredyt skrócono do minimum.Także w przyszłym tyg składamy wniosek a juz po tygodniu mamy mieć pierwszą transzę na koncie.

 

życzę z całego serca, ale wątpię,że się uda...jakoś bankom ciężko wyrwać kasę :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My z mężem bralismy pod uwagę kilka banków ale wybralismy , jak dla nas , najlepszą ofertę z ING. Na kredyt we frankach nas nie stać bo mamy za małą zdolność kredytową. Ważne jest tez to ,ze oczekiwanie na kredyt skrócono do minimum.Także w przyszłym tyg składamy wniosek a juz po tygodniu mamy mieć pierwszą transzę na koncie.

Moze moj przypadek byl odosobniony, ale ING lubi obnizac wartosc nieruchomosci. 10 miesiecy temu moj dom 105 uzytkowej (163 m2 po podłodze wraz z garazem) wraz z dzialka 1420 m2 położony na obrzezach aglomeracji ślaskiej wycenili na 210.000 zl (cena z działka). Jako cene przyjeli 2000 zl/m2 powierzchni nowowybudowanego domu. Sąsiad zza płota taka samą działke miał wyceniona w innym banku na 120.000 zl. Z prostego rachunku wynika, ze w/g banku pownieniem wybudowac dom za 80.000 zl.

I ja im jeszcze za wycene zapłaciłem :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ładnie...Muszę panią od kredytów hipotecznych przypilnować..

Mam pytanie: po co jest rzeczoznawca? Wiem ,ze ma przyjechać i fotki pstryknąć..kosztorys chciał zrobić nasz kierbud za 300zł ale pani od kredytu zrobi nam to za darmo..Zaczynam się gubić....

 

Rzeczoznawca jest po to, zeby ocenic wartosc domu, na wypadek gdyby kiedys (ups) bank mial na nim polozyc lape... :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno teraz w Polbanku mają straszliwy nawał kredytowy - kilku moich znajomych ma spore problemy z terminowością wypłat.

 

Z drugiej strony polbank rzeczywiście dość liberalnie podchodzi do liczenia zdolności, źródeł dochodu itp.

 

Zawsze też zostaje szukanie poza bankami :-) - słyszałem ostatnio o Monetto.pl

Zajrzałem i ciekawie to wygląda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest artykuł dla tych którzy się jeszcze wahają w jakiej walucie brać kredyt :) 8)

 

 

http:// http://waluty.wp.pl/kat,,title,Kogo-cieszy-zapasc-franka,wid,9878187,wiadomosc.html?ticaid=15c0e&_ticrsn=5

 

cytuje "Frank osiągnął poziomy nie notowane od 1997 roku. Jednocześnie potwierdzony został trend spadkowy rozpoczęty jeszcze w 2004 r. Na radykalną jego zmianę raczej nie warto liczyć."

 

oczywiście nawet najlepsi analitycy nie znają przyszłości, ale mimo wszystko w złotówkach kredytu bym nie zaciągał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc_gość
to jest artykuł dla tych którzy się jeszcze wahają w jakiej walucie brać kredyt :) 8)

 

 

http:// http://waluty.wp.pl/kat,,title,Kogo-cieszy-zapasc-franka,wid,9878187,wiadomosc.html?ticaid=15c0e&_ticrsn=5

 

cytuje "Frank osiągnął poziomy nie notowane od 1997 roku. Jednocześnie potwierdzony został trend spadkowy rozpoczęty jeszcze w 2004 r. Na radykalną jego zmianę raczej nie warto liczyć."

 

oczywiście nawet najlepsi analitycy nie znają przyszłości, ale mimo wszystko w złotówkach kredytu bym nie zaciągał.

 

Tia, słuchaj analityków to daleko zajdziesz :lol:

 

Poziom 2 zł CHF/PLN jest naprawdę bardzo mocnym wsparciem i blisko mu do niego.

Właśnie z tego względu, że CHF jest tak nisko to ja bym się bał brać w tej walucie. Może być taka sytuacja ( całkiem prawdopodobna), że zbliży się do tej magicznej granicy i się odbije w górę. W tej chwili prognozy długofalowe CHF wiążą się z dużym ryzykiem - dlatego też ja osobiście tego ryzyka nie podejmę.

Zwłaszcza, że mam w perspektywie spłatę większej części kredytu po zakończeniu budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...