Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

zawsze mozna wziasc kredyt indeksowany, wtedy dostajesz dokladnie tyle ile masz dostac pln....

To się zgadza, ale w tym przypadku im niższy kurs CHF to więcej tych CHF-ów Ci policzą za te same złotówki.

 

no ale jak bierzesz, to nie wiesz w którą stronę kurs pójdzie czy na górę czy na dół :)

Co nie zmienia faktu, ze podczas podpisywania umowy nie wiesz na czym stoisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja osobiście uważam, że tak - jest opłacalny.

 

Dodam jeszcze coś takiego. Wiele osób traktuje kredyt jak zło konieczne jeśli mają zrealizować marzenia o własnym domu lub mieszkaniu. W takim ujęciu kredyt w CHF jest nadal - powiedzmy - mniejszym złem :), ponieważ odwracając trochę - kredyt w PLN jest teraz nieopłacalny. I premia za ryzyko (kursowe) jest bardzo kusząca, bo wynosi "o połowę mniejsze oprocentowanie kredytu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakiej mniej więcej wysokości byłaby miesiączna rata kredytu w CHF o wartości 500 tyś zł (okres jak najdłuższy), zakładając, że dostanie się dobre warunki przy wysokim wkładzie własnym? I w jaki sposób przy kredycie w CHF można maxymalnie zmniejszyć obciążenie miesięczne (przy kredycie w PLN jest mozliwość spłaty samych odsetek, bez rat kapitałowych). generalnie zależy mi na jak najmniejszym obciążeniu budżetu domowego przez np 3 lata okresu kredytowania-póxniej kredyt byłby spłacony (oczywiście z kosztem spreadu)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak. Przy kredycie na 50 lat np. w Noble Banku (realna opcja) rata kredytu od 500k wynosi 2055 zł. (rata równa uwzględniająca spread, rata kapitałowo-odsetkowa).

Standardowo przy kredycie 30 letnim taka rata wynosi 2555.

Podałem na 50 lat, ponieważ chodziło Ci o max obniżenie raty z założeniem wcześniejszej spłaty. Dodatkowo oczywiście można skorzystać z karencji w spłacie kapitału. Zazwyczaj może jej być tyle, co w kredycie w PLN - a ile to zależy od banku. Przy budowie standardowo 2 lata...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam juz jeden kredyt w PLN, teraz chcę wziąć drugi. W sumie byłoby to ok 500 tyś. Myślisz, że warto skonsolidować oba na CHF? Wkurza mnie ten ciągły wzrost stopy w PLN (i kolejne zapowiedzi). Moge sobie pozwolić na ratę max 3 tys/mies.(dlatego myslę o jak najdłuższych spłatach samych odsetek). Libor pewnie tez idzie w górę (tego nie śledzę, bo mam kredyta na Wiborze). Myslisz, że przy kredycie na 3 lata w obecnym czasie CHF to lepsza propozycja? Wiem, że przy tej kwocie różnica w odsetkach PLN/CHF to pewnie z 700 zł. Przemnażając to przez np 36 miesięcy wychodzi ładna sumka. Z drugiej strony ewentualny wzrost kursu CHF, spread przy wczesniejszej spłacie i nie wiem co tam jeszcze- z tego również może wyjść niemała kwota. Jeśli różnica na korzyść CHF to kwota np ponad 5 tyś to może warto się pokusić o CHF? Da się te różnicę mniej więcej oszacować?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja chciałem polecic kredyt ING. Bez problemów. Pomoc doradcy który załatwił za mnie masę rzeczy. Może troszkę długo to trwało bo z racji chyba najlepszego w tym momencie kredytu zarówno w ZŁ(skąd wy bierzecie to PLN???) jak i franku na rynku więc obwarowanie mają ogromne.

Nie chce mi się tu rozpisywać o szczegółach więc jeśli ktoś chce się dowiedzieć czegoś więcej proszę o PW.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj podpisałem umowę o kredyt w CHF w ING warunki jakie dostałem to: marża 0.6 % kredyt 350 tyś i co najważniejsze pomimo ze posiadałem wkład własny dość duży około 50% to musiałem się tylko wykazać wkładem 20%. Gotóweczka będzie na lokacie a w pierwszej kolejności będę wydawał transze.I to jest największy plus. Co do banku ING - jestem zadowolony i mile zaskoczony - minimalizm jeżeli chodzi o dokumentację, na decyzję czekałem 3 dni . Mam konto w tym banku wiele lat i kredyty hipoteczne które mi zawsze proponowali były nieatrakcyjne a ten wygląda dość ciekawie.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wracając na chwilę do banku millennium...staram się tam o kredyt i z tego, co zrozumiałam, dla potwierdzenia wkładu i postępów budowy wystarczą wpisy do dziennika i zdjęcia, a tu pojawiły się wpisy o jakichś fakturach...czy mogą żądać faktur?pozdrawiam!

 

Cześć, nie żądają, w umowie jest napisane, że warunkiem wypłaty kolejnej transzy jest udokumentowanie postępów prac w postaci zapisów w dzienniku budowy i zdjęć powieszczeń i elewacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsze 2 lata libor 2Y + marża 0,6 % czyli 3,29 + 0,6 =3,89% później libor 6M +marża 0,6% czyli na dzień dzisiejszy 3,57%

 

A niby mają marżę od 1%. Czy ta marża 0,6% to jakoś negocjowana???

Pytam, gdyż dla prawie identycnzych warunków zaproponowali mi 1%.

Mi, staremu klientowi, spłacającemu także kredyt na działkę mogli zaproponować jedynie zniżkę marży do 0,9% - fakt, przy znikomym wkładzie własnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niby mają marżę od 1%. Czy ta marża 0,6% to jakoś negocjowana???

Pytam, gdyż dla prawie identycnzych warunków zaproponowali mi 1%.

 

Negocjowana - jeszcze podczas pierwszej rozmowy telefonicznej. Po drugie dużo zależy od osoby prowadzącej kredyt i jej możliwości przekonania szefa, a co jeszcze o tym zdecydowało -tego już nie wiem .

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc_gość

Witam

po zmaganiach z Bankami jestem bliski wyboru.

Mam pytanie:

Jak składacie papiery do kliku Banków to potem zabieracie papiery z tych banków, z których oferty nie skorzystaliście ??

czy może zostawiacie u nich te papiery ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

po zmaganiach z Bankami jestem bliski wyboru.

Mam pytanie:

Jak składacie papiery do kliku Banków to potem zabieracie papiery z tych banków, z których oferty nie skorzystaliście ??

czy może zostawiacie u nich te papiery ??

 

Z jednego wzielam, bo babka zadzwonila do mnie, zebym odebrala i akurat mialam blisko. Z drugiego nie. Powiedzieli mi, ze oni to niszczarka potem traktuja, bo na co im te papiery. No chyba, ze akurat cos bylo tam potrzebnego, ale przeciez najczesciej sa to kopie, wiec mozesz odebrac, ale nie musisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...