Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Na początek witam wszystkich

 

Nordea mi zaproponowała:

- 150tys kredytu / 150tys deklarowany udział własny jako mieszkanie i własna działka 40tyś., zdolność jest.

 

CHF

- 3M + 1,1 marża + 0,5% (do czasu ukończenia budowy)

- 1,5% prowizja za udzielenie

- wczesniejsza spłata po 3 latach bez opłat, do 3 jeżeli przekroczy 30% to 2%

- wycena nieruchomości (dowolny rzeczoznawca ale polecili mi 2)

- opłata w sądzie za hipotekę 200zł

- udzielenie kwoty kredytu w 3 transzach

- wizyta inspektora bankowego przy wypłacie 2 pozostałych transz 160złx2

- ubezpieczenie nieruchomości na początek na wartość kredytu (150tyś.)

- decyzja kredytowa 5 dni

 

+ BRAK UBEZPIECZENIA

 

PLN

- WIBOR + 0,7% marża + 0,5% (do czasu ukończenia budowy)

- reszta tak jak w CHF

 

Czy to sa dobre warunki i moze są jeszcze jakieś kruczki? A może inny bank? Coś polecicie aktualnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Na początek witam wszystkich

 

Nordea mi zaproponowała:

- 150tys kredytu / 150tys deklarowany udział własny jako mieszkanie i własna działka 40tyś., zdolność jest.

 

CHF

- 3M + 1,1 marża + 0,5% (do czasu ukończenia budowy)

- 1,5% prowizja za udzielenie

- wczesniejsza spłata po 3 latach bez opłat, do 3 jeżeli przekroczy 30% to 2%

- wycena nieruchomości (dowolny rzeczoznawca ale polecili mi 2)

- opłata w sądzie za hipotekę 200zł

- udzielenie kwoty kredytu w 3 transzach

- wizyta inspektora bankowego przy wypłacie 2 pozostałych transz 160złx2

- ubezpieczenie nieruchomości na początek na wartość kredytu (150tyś.)

- decyzja kredytowa 5 dni

 

+ BRAK UBEZPIECZENIA

 

PLN

- WIBOR + 0,7% marża + 0,5% (do czasu ukończenia budowy)

- reszta tak jak w CHF

 

Czy to sa dobre warunki i moze są jeszcze jakieś kruczki? A może inny bank? Coś polecicie aktualnie?

 

Złożylam wniosek 5.06 decyzję dostałam 1.07. Muszę jeszcze donieść jeden świstek. Od tego momentu mają 5 dni na przygotowanie projektu umowy.

Decyzja kredytowa 5 dni - FIKCJA

Mi zaproponowali:

Marżę 1% z możliwością negocjacji do 0,9% Kwota kredytu 220 tyś, wkład 180. Prozwizja 1,7% lub 1,5%. Ubezpieczenie do czasu wpisu 1%. Ubezpieczenie nieruchomości 0,075%

Zastanawiam się tylko co to jest to 0,5% (do czasu ukończenia budowy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja też Wam opowiem.......

muszę udokumentować 20tyś jeszcze śrdków własnych.

 

Nam bank millennium wyliczył wartość mieszkania na podstawie zdjęć na 91tys (60m2) i powiedzieli, że brakuje 1500zl wkładu na zakończenie budowy i i muszę udokumentować, że je posiadam. Wartość mieszkania to ok. 150tys, ale jakiś bęcwał przyjął to na oko i tyle. Staramy się o kredyt ok8tygodni, i z perspektywy czasu poszedłbym teraz do BZWBk, zapłacił wyższe oprocentowanie a po zakończeniu budowy poszukałbym sobie tańszego banku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja też Wam opowiem.......

muszę udokumentować 20tyś jeszcze śrdków własnych.

 

Nam bank millennium wyliczył wartość mieszkania na podstawie zdjęć na 91tys (60m2) i powiedzieli, że brakuje 1500zl wkładu na zakończenie budowy i i muszę udokumentować, że je posiadam. Wartość mieszkania to ok. 150tys, ale jakiś bęcwał przyjął to na oko i tyle. Staramy się o kredyt ok8tygodni, i z perspektywy czasu poszedłbym teraz do BZWBk, zapłacił wyższe oprocentowanie a po zakończeniu budowy poszukałbym sobie tańszego banku.

 

Udało mi się wydusić od pani w baku jak rzeczoznawca wycenił. Otóż zakceptował nasz kosztorys budowy na 400tys, działka 157tyś (napisaliśmy 150). Cały problem w tym, że mieszkanie warte 220tyś wyceniono na 187tys. Pytam, skoro kosztorys zakceptowany i zadeklarowałam wkład własny 180tyś, to i tak 7 tyś z tego mieszkania jest w zapasie.

Ale barany się upierają, że skoro napisałam we wniosku 220 to mieszkanie ma być warte 220 i basta. Okazało się, że jakiś analityk tak sobie chce i w drodze wyjątku mam porobiśćfotki im przesłać to moze łaskawca uzna że jest warte 220. Przyznano, że wycenę zrobiono pochopnie i Pan analityk musi mić podkładkę aby zmienić swoją decyzję.

Powidziałam, że nie zamierzam im udowadniać czegoś czego tak naprawdę nie muszę i skorzystam z oferty innego banku.

Ps. Wniosek złożony 5.06 decyzja 2.07 - tak ku przestrodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, to nie łatwo taki kredyt dostać. Trzeba mieć wysokie dochody i wartość kredytu też musi być duża.

JPY na pewno nie jest bezpieczną walutą, ryzyko jest dużo wyższe niż np. CHF,a przy obecnym kursie jena bałbym się wchodzić w taki kredyt.

 

 

czy ktoś brał już kredyt w jenach?

są niżej oprocentowane niż CHF ale czy warto refinansować z CHF na JPY?

czy to bezpieczna waluta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ktoś tu na forum pisał (popierając kredyt złotówkowy) że frank nie przebije bariery 2zł, dzisiaj jest już wyceniany na 2,15 - jest nad czym się zastanowić.

 

hm ja widze franki po 2,05-2,08

skad masz cene 2,15

 

a sory nie dodałem zera, jeśli chodzi online to frank jest już po 2,015 :D

 

ten usmiech to wiekszosc moze pokazac za 20-30 lat. Poki co .... no własnie, w zeszlym roku tez rozni analitycy krzyczeli, ze akcje na GPW sa niedoszacowane i mieszkania beda co roku rosly o 15-20%. Ci sami analityce teraz mowia o umacnianiu sie zlotowki i spadku kursow walut.

Obecny kurs franka dla osob ktore dopiero teraz biora kredyt jest bardzo dyskusyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale kurs franka to jedno a wibor i libor to drugie.

 

oprocentowanie w złotych od ostatniego roku ostro poszło w górę, co spowodowało jeszcze większą "przepaść" w ratach w stosunku do franka.

 

Więc moim zdaniem lepiej wziąć kredyt we frankach a rożnice w racie wynoszącą kilkaset złotych odkładać na konto (na czarną godzinę) I to jest chyba najlepsze wyjście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale kurs franka to jedno a wibor i libor to drugie.

 

oprocentowanie w złotych od ostatniego roku ostro poszło w górę, co spowodowało jeszcze większą "przepaść" w ratach w stosunku do franka.

 

Więc moim zdaniem lepiej wziąć kredyt we frankach a rożnice w racie wynoszącą kilkaset złotych odkładać na konto (na czarną godzinę) I to jest chyba najlepsze wyjście.

 

w zeszlym roku tez tak radzili - z ta mała róznica, ze zamiast odkladania na konto naganiali na kupno funduszy inwestycyjnych.

Zyski z giełdy miały same splacac całe odsetki.

Wibor i libor takze podlegaja wahaniom.

Stała masz tylko marże ktora w przypadku kredytow w CHF zwykle jest wyzsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale kurs franka to jedno a wibor i libor to drugie.

 

oprocentowanie w złotych od ostatniego roku ostro poszło w górę, co spowodowało jeszcze większą "przepaść" w ratach w stosunku do franka.

 

Więc moim zdaniem lepiej wziąć kredyt we frankach a rożnice w racie wynoszącą kilkaset złotych odkładać na konto (na czarną godzinę) I to jest chyba najlepsze wyjście.

 

w zeszlym roku tez tak radzili - z ta mała róznica, ze zamiast odkladania na konto naganiali na kupno funduszy inwestycyjnych.

Zyski z giełdy miały same splacac całe odsetki.

Wibor i libor takze podlegaja wahaniom.

Stała masz tylko marże ktora w przypadku kredytow w CHF zwykle jest wyzsza.

 

czyli jak wnosze po Twoich postach jesteś raczej zwolennikiem kredytów "złotówkowych"???

ja tam się przy frankach nie upieram, jednak widze więcej plusów niż minusów w przypadku kredytu we frankach i jeżeli moge placić mniej to biore to co jest tańsze. :D

a jak ktoś woli płacić więcej i łudzić się że waluty kiedyś pójdą do góry to jego sprawa, może pójdą może nie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kredyt zawsze można przewalutować.

Kurs franka może się wydawać niekorzystny dla borących kredyt, ale to samo słyszałem od "specjalistki" w banku jak brałem kreskę na działkę rok temu.

Jedyny plus złotowqego jaki widze to większa zdolność w naszej walucie, ale jeżeli i tak brałbym w PLNach to i tak natychmiast przeewalutowałbym go na CHF.

 

PS Obecny (w tej sekundzie) kurs kupna CHFPLN - 2.0210

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...