Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Obecny kurs franka dla osob ktore dopiero teraz biora kredyt jest bardzo dyskusyjny.

a czyż zgodnie z rekomendacją S nie jest tak, że zdolność kredytowa dla CHF liczona jest jak dla PLN? Ma to na celu złagodzenie ryzyka inwestora (i głównie banku..)

Więc moim zdaniem lepiej wziąć kredyt we frankach a rożnice w racie wynoszącą kilkaset złotych odkładać na konto (na czarną godzinę) I to jest chyba najlepsze wyjście.
ot co! w końcu % lokat coraz wyższe. Poza tym można zastosować korzyść płynącą z zasady procentu składanego i spłacać kapitał kredytu (kilka tysięcy już powinno zrobić wielką różnicę :wink: ) redukując ratę lub okres spłaty (oczywiście wszystko zależy od opłat za zmianę harmonogramu)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecny (w tej sekundzie) kurs kupna CHFPLN - 2.0210

 

Tu w rozumieniu kurs kupna CHF za PLN - czyli to Ty kupujesz CHF - w banku byłby to kurs sprzedaży (oni sprzedają CHF).

 

Teraz kurs kupna CHFPLN - 2.0190

 

a możecie to wytłumaczyć? Pani w banku mi tłumaczyła, ale chyba zgłupiałam

30 czerwca podpisana umowa na 300 tys. (kredyt w chf) POLBANK

czy mam liczyć,że dostałam kredyt po kursie z dnia 30 czerwca czy po kursie z daty wypłaty transz?

i co się dzieje z kwota 300 tys. gdy frank spada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecny (w tej sekundzie) kurs kupna CHFPLN - 2.0210

 

Tu w rozumieniu kurs kupna CHF za PLN - czyli to Ty kupujesz CHF - w banku byłby to kurs sprzedaży (oni sprzedają CHF).

 

Teraz kurs kupna CHFPLN - 2.0190

 

a możecie to wytłumaczyć? Pani w banku mi tłumaczyła, ale chyba zgłupiałam

30 czerwca podpisana umowa na 300 tys. (kredyt w chf) POLBANK

czy mam liczyć,że dostałam kredyt po kursie z dnia 30 czerwca czy po kursie z daty wypłaty transz?

i co się dzieje z kwota 300 tys. gdy frank spada?

 

To zalezy, czy kredyt jest denominowany czy indeksowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecny (w tej sekundzie) kurs kupna CHFPLN - 2.0210

 

Tu w rozumieniu kurs kupna CHF za PLN - czyli to Ty kupujesz CHF - w banku byłby to kurs sprzedaży (oni sprzedają CHF).

 

Teraz kurs kupna CHFPLN - 2.0190

 

a możecie to wytłumaczyć? Pani w banku mi tłumaczyła, ale chyba zgłupiałam

30 czerwca podpisana umowa na 300 tys. (kredyt w chf) POLBANK

czy mam liczyć,że dostałam kredyt po kursie z dnia 30 czerwca czy po kursie z daty wypłaty transz?

 

Wypłaty transz. dodane: nie doczytałem, że indeksowany. W takiej sytuacji oczywiście stała kwota w PLN

 

i co się dzieje z kwota 300 tys. gdy frank spada?

 

300000 CHF * 2.0210 CHFPLN = 606300 wczoraj

300000 CHF * 2.0160 CHFPLN = 604800 dzisiaj

 

Czyli jesteś do tyłu o 1500 PLN, a to tylko jeden dzień 8)

 

Uwaga - powyżej cena zakupu ponieważ nie pamiętam wczorajszej sprzedaży.

 

dodane: powyższe wyliczenie oczywiście dla denominowanego. W przypadku indeksowanego kredytu zobowiązanie będzi opiewało na większą ilość franków

 

Na pocieszenie dodam, że spłacać też będziesz mniej - przynajmniej w teorii ponieważ w banku masz pewnie 4-5% spread...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli masz indeksowany to dostaniesz te transze na takie kwoty jakie masz w złotówkach.

masz transzę 80 tys więc bank sprzeda ci ilość franków za te 80 tys po kursie z dnia wypłaty.

jeśli frank spada to oznacza że aby było te 80 tys zł bank musi kupić więcej franków, jeśli by kurs rósł automatycznie bank kupuje mniej.

im niższy kurs to ty masz więcej franków do spłacenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

300000 CHF * 2.0210 CHFPLN = 606300 wczoraj

300000 CHF * 2.0160 CHFPLN = 604800 dzisiaj

 

chyba coś nie tak z obliczeniami ona pożycza 300 tys złotych a nie franków więc 300 tys dzielimy przez kurs sprzedaży banku i mamy sumę franków do oddania.

 

Wszystko jest OK.

 

30 czerwca podpisana umowa na 300 tys. (kredyt w chf) POLBANK

 

Wniosek był jeden - skoro mowa na 300 000 i kredyt w CHF to chodzi o 300 000 CHF. Później dopiero zostało wyjaśnione, że te 300 000 to jest w PLN

 

Poszukiwana - jest tak jak pisze kasia1981. Dostaniesz tyle kasiory w PLNach na ile się umwiłaś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również jestem zainteresowany tym wątkiem

 

Trochę to wszystko nie jasne dla nie finansisty ;)

Dodając jeszcze coś to gdy frank spadnie przy wypłacie następnych transz - będzie go więcej do oddania - na "chłopski rozum"? Czyli suma z transz (300.000pln) zamieniona na franki (w dniu wypłaty transzy) = sumie kapitału we frankach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lecz przy obecnym kursie to chyba nie jest realne - czy aż jeszcze bardziej złotówka może się umocnić... ale to zapewne pokarze czas a przy kredycie hipotecznym "dużo czasu". I weź tu zdecyduj ehh.

 

I jeszcze jedna sprawa rozpatrując nawet kredyt w pln jak się będzie miała sprawa jak wejdziemy w strefę euro? Chyba ostatnio czechy weszły więc po jakim kursie to się stało? A jak może być u nas? Może ktoś zna temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tak, czyli póki nie weźmiesz całego kredytu to nie należy wykazywać zbytniej euforii kiedy kurs franka spada...właściwie dla przyzwoitości powinien chwiliowo iść koszmarnie do góry a spaść na pysk dopiero jak już trzeba będzie zacząć spłacać... :lol:

 

raczej nie

kredyt uruchamiaja ci przy okreslonym kursie dnia dalsze transze juz nie maja nic wspolnego..

ja mam uruchomiona pierwsza transze a juz podana konkretna ilosc frankow (calosc) do splaty

splacam co prawda narazie kwoty od pierwszej transzy

przynajmniej w millennium tak jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...