Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

no właśnie mi to do tej pory si w głowie nie mieści że coś takiego normalnie funkcjonuje i est zgodne z prawem. Myslałam że odszkodowanie z ubezpieczenia jest wypłacane żeby pokryć szkody a nie żeby Bank sobie jeszcze dodatkowo zarobił. A najgorsze jest to że ja juz na siebie sama nie moge zawrzec drugiego ubezpieczenia. Czyli co, przez 30 lat mam sie modlic zeby nic zlego sie z domem nie stalo?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

pluszku,

Moment, moment ... wyplacone bankowi odszkodowanie z jednej strony zabezpiecza wierzytelnosci banku, a z drugiej pomniejsza zobowiazania kredytobiorcy. Czy w 100% wyplaconego odszkodowania - nie wiem. Wszak po szkodzie (w szczegolnosci np. czesciowej ogniowej, lub po wystapieniu innego zywiolu) wartosci nieruchomosci nawet po naprawie moze spasc.

 

Dlatego tak wazne byloby dogadanie sie z bankiem, o zwrot wyplaconego bankowi odszkodowania i tym samym uzyskanie srodkow na naprawe domu.

W przypadku szkody calkowitej, bank z naliczonego odszkodowania powinien pokryc wartosc ciazacego na nieruchomosci kredytu wraz z odsetkami, a reszte oddac kredytobiorcy.

 

kropecka,

Mozesz zawrzec ile tylko chcesz ubezpieczen na dom i jakie chcesz. Nie mniej nalezy pamietac, ze bank ubezpiecza dom w dosc podstawowym zakresie np. od ognia i innych zdarzen losowych i tylko na sume hipoteki (ewentualnie hipoteki kaucyjnej). Ty natomiast mozesz doubezpieczyc swoja nieruchomosc na cala wartosc, jej wyposazenie i ewentualnie uwzglednic inne ryzyka jak kradziez czy szkody w wyniku przepiec. Nalezy tylko pamietac, ze zgodnie z KC wartosc odszkodowania wyplaconego ze wszystkich polis NIE MOZE przekroczyc rzeczywiscie poniesionej szkody na majatku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie o to mi chodzi, spali mi sie dom i kase z ubezpieczenia wezmie bank a z mojego drugiego ubezpieczenia zostanie tak malo ze nic z ta kasa nie zrobie. no i wlasnie mnie zastanawia czy wyplacone odszkodowanie zmniejsza kwote kredytu w dokladnie takiej samej wysokości w jakiej zostalo wyplacone.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwi fakt dlaczego do tej pory nie pojawiła sie fala "przypadkowych" podpalen?

 

U nas sie jeszcze takie sprawy nie pojawiaja. Ale np. w USA to ostatnio dosc czesty proceder. Z racji bardzo niskiego popytu na nieruchomosci, wzrastajacych rat kredytu i galopujacych w dol cen domow dosc czesto domy Amerykanow nawiedzaja dziwne podpalenia ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja zdecydowałam się na Millenium ,Pani która prowadzi moją sprawę jest bardzo miła,dzwoni do mnie z każdą nową informacją,nie muszę biegać do banku dostarczać dokumenty tylko wszystko skan i na maila.Decyzję bank podjął terminowo -ok 30 dni a teraz czekam na podpisanie umowy,i tu bank wymyśla sobie nowe warunki a ja im kontra wszystkie spełniam z paluszkiem w d....Pani poszła na tydzień na urlop przekazała mnie jakiemuś żółtodziobowi,który pierdzi w stołek i ma mnie gdzieś.Jestem cierpliwa bo Millenium to jeden z nielicznych banków , który udziela kredytu łączonego czyli za jednym zamachem na zakup działki i budowę ,potem donoszęi im pozwoloenie na budowę i to wszystko.Dokumenty jakie są wymagane to :nasze wyciągi za ost.3m, opinia z innego banku gdzie widnieję w BIKU a kredyt już spłacony,i nowość ...muszę udokumentować ,że mam 13.500tys bo kosztorys,który zrobiłam jest za mały właśnie o tą kwotę w stosunku do mojego domu .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Milenium bank to mistrzostwo świata w wymyślaniu dodatkowych zaświadczeń do zaświadczeń. Co do BIK to doradzam wysłanie do nich zgłoszenia (jest na ich stronie internetowej). Za 10 zł odsyłają wyciąg z BIK-u i już widzimy, gdzie mamy i jakie kredyty w nim figurują. Okazuje się wtedy np. że banki umieszczają dane o kredytach a zwłaszcza kartach kredytowych, ale jakoś zapominają o ich wycofaniu. Figurują dalej w bazie. Wtedy bank żąda zaświadczeniu o ich zamknięciu (karty kredytowe) lub spłacie (kredyty). Tu zaczynają się schody, ponieważ na takie zaświadczenie o (ile nie kosztuje drogo) trzeba czekać nawet do miesiąca. Dlatego polecam sprawdzić się samemu !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie ubezpieczenia i cesji przez bank to bank się zabezpiecza aby pieniądze z ubezpieczenia nie trafiły na inny cel i zostały roztrwonione a właściciel nie ma gdzie mieszkać do tego spłacać musi kredyt. Dlatego przy szkodzie bank przejmuje pieniądze z ubezpieczenia pisze się do nich wniosek a oni wypłacają na odbudowanie zniszczeń. Nie wiem czy we wszystkich tak jest bankach - o szczegóły mechanizmu działania trzeba pytać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak jak mówisz. Aby zabezpieczyć swoje interesy Bank wymaga cesji z polisy. Z reguły jednak na wniosek Klienta wyraża zgodę na wypłacenie odszkodowania właścicielowi gdy środki pójdą na doprowadzenie zabezpieczenia do "normalnego" stanu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nordea

1. Prowizja przygotowawcza z tytułu przyznania kredytu – 1,5%

 

2. Prowizja z tytułu nadpłat i całkowitej spłaty kredytu – 2 % całkowitej kwoty kredytu przed terminem w okresie pierwszych trzech lat okresu kredytowania. Po upływie trzech lat całkowita spłata kredytu jest bez prowizyjna.

 

3. Prowizja z tytułu zmiany waluty kredytu :

 

Z waluty obcej na PLN - 0%

 

Z PLN na walutę obcą - 0,75% min. 100 zł.

 

Z waluty obcej na inną walutę obcą - 0,75% min. 100zł.

 

4. Prowizja z tytułu aneksu do umowy kredytowej - 100-500 zł

 

5. Koszt wyceny nieruchomości 350zł.

 

 

 

Co według was podlega negocjacji?

Kredyt nie będzie zbyt wysoki można powiedzieć ze nawet bardzo mały jeśli chodzi o hipoteczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Targuj na 1% prowizję mi tyle proponowano. Jeżeli w chf kredyt to trochę ryzykowny bo denominowany ale ogólnie dla kogoś kto kupuje mieszkanie i nie ma transz (jak w przypadku budowy) lub kredyt w pln to bank jak dla mnie na 1 miejscu. Pozatym mieli jeszcze za inspekcję 160zł. Merźy jeszcze nie podałeś.

 

Proponuję jeszcze pofatygowanie się do Fortis mieli dobre warunki i wznowili od niedawna kredyty w chf. Jakiś super przedstawiciel nawet mi proponował 0 prowizji, 0,9 marża + libor 6m, wycena przez dowolnego rzeczoznawcę, inspekcja przez dowolnego rzeczoznawcę. Do 3 lat 1,5% powizji za wczesniejszą spłatę. 0 ubezpieczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprocentowanie zmienne – 3,68 %p.a. dla CHF,

No to cos wysoka ta moja marża?

Dodam jeszcze ze kredyt na 70tys i na 10 lat.

jutro idę na następną rozmowę i skompletować wszystkie brakujące dokumenty, ale jeśli chodzi o kredyty to jestem zielony dlatego pytam za co ugryźć.

Czy ma dla mnie znaczenie Libor Wibor? bo zastanawiam sie co to tak naprawdę jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ludzie, wystarczy trochę sprawdzić w google

 

Libor/Wibor - stawka referencyjna do której dodawna jest marża i razem stanowi to oprocentowanie kredytu. Tak naprawdę mówi się, że Libor/Wibor to stawka po jakiej banki nawzajem sobie pożyczają pieniądze. Libor 3M (trzymiesięczny) ma inną wartość niż 6M (sześciomiesięczny), zatem trzeba zapytać bank, który dokładnie Libor przyjmuje jako stawkę wyjściową.

 

Np. Wibor = 6%, marża banku = 1%, oprocentowanie wynosi 7%

Libor = 3%, marzą = 1%, oprocentowanie kredytu to 4% w skali roku

 

To tak w dużym uproszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brał ktoś kredyt w Kredyt banku-JAKIE DOŚWIADCZENIA?

Brałek kiedyś kredyt w Kredyt Banku na działkę bardzo miło wspominał niecałe 2 tygodnie i juz był. Teraz składam wnoisek na dokończenie budowy. tylko 50 Z% faktur trzeba mieć

 

Ja mam dokladnie tak samo. W przyszlym tygodniu zanosze papiery.

 

Prowizja 1.35% troche duzo. Jak ktos ma u nich konto od co najmniej pol roku to 0.9%.

Oprocentowanie we frankach 3.7% (2.7% + 1%) - przed hipoteka +2%.

Prowizja od wczesniejszej splaty 1%, ale co roku 20% splaty bez i splata ze przedazy innej nieruchomosci rowniez bez.

Wycena 880 zl - maja wlasnego rzeczoznawce. Mozna wziac swojego to wtedy oplata 100 zl za wizytacje.

 

Papiery (dzialalnosc gosp)

KW

pozw. na budowe

projekt

kosztorys

regon, nip, wpis do ew.

zus i us niezaleganie

pit z poprzedniego roku

zsumowanie ksiegi przych. narastajaco za ten rok i za poprzedni rok

jakie skladki zus za poprzedni rok

dwa dok. tozsamosci

rozdzielnosc majatkowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze ma znaczenie 3M czy 6M.

No właśnie, ale ja głowię się jakie ma to znaczenie? :-?

 

Od tego zależy wysokosć Twojego faktycznego oprocentowania.

Zwróć uwagę na to, czy bank oferuje LIBOR 3M czy 6M - 6M jest wyższy a wiec i Twoje oprocentowanie jest wyższe!

 

Za to 6M rzadziej sie zmienia więc i rzadziej zmieni ci się wysokosć raty - dobre, jeśli stopy procentowe rosną, gorzej, jeśli maleją ;-))

 

tak naprawde, kiedy sprawdzasz oferte banku powinna interesować Cie marża - to od jej wysokości zależna będzie Twoja rata.Nawet prowizja nie jest tak ważna, bo jest jednorazowa.A tu bawisz się przez kolejne kilka lat (marża ustalana jest na niezmiennym poziomie na cały okres trwania umowy, chyba że sobie w miedzyczasie wynegocjujesz lepszą stawkę)

 

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

huraaaa, umowa podpisana :lol: ale faktycznie bardzo długo to trwa w Millenium, ja od złożenia wniosku do podpisania czekałam 52 dni :o z tym ,że mnie się tak bardzo nie pali pod nogami.Mam juz przyznany kredyt a nie mam jeszcze zakupionej działki tylko umowe przedwstępną :wink: w ogóle postanowiłam troche inaczej załatwiać sprawy z działką i budowa , tak od dupy strony hahah tzn kredyt-mapa do celów projekt.-nowe WZ-i w końcu zakup działki ....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...