Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam Państwa!

 

Do tej pory podczytywałam cichaczem :oops: ale teraz proszę abyście zerknęli na moją sytuację:

 

Jestem w trakcie budowy (działka 1,25 hektara, doprowadzona woda z wodociągu, elektryka, dom stan surowy pokryty). No i w końcu przyszedł czas na bliższą znajomość z bankiem :wink:

 

Oto co wczoraj zaoferowano mi w Multibanku (kredyt 150000, 20 lat, franki, brak innych zobowiązań kredytowych):

 

marża 3,7% (do negocjacji ale pewnie obetną nie więcej niż 0,1-0,2%)

oprocentowanie 4,37%

prowizja 1%

 

i co Wy na to?

 

Nie wiem czy opłacają Ci się franki. No chyba że przewidujesz umocnienie złotego i chcesz pod to "zagrać". Ja dostałem w PLN 0.8% marży, przy braku prowizji i oczwyiście nie dotyczy mnie spread. A oprocentowanie? Na dziś "mój" WIBOR wychodzi 5.66% (przy założeniu, że jutro WIBOR 3M bez zmian) czyli z marżą 6.46%. Tendencja na WIBORze jest ewidentnie spadkowa. 13 ostatnich kwotowań było spadkowych. Średnia z kwotowań (mój liczy się za dni 1-25) w styczniu jest niższa o - nomen omen - 0.80% pp niż w grudniu. Za 2 może 4 miesiące najprawdopodobniej będzie w okolicach 4.5%. Ja może zagram pod umocnienie złotego, ale jak zamknę budowę (X.2009). Póki co wolę pokojny sen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

 

Nie wiem czy opłacają Ci się franki. No chyba że przewidujesz umocnienie złotego i chcesz pod to "zagrać". .

 

Mam po prostu nadzieję, że franuś -za jakieś 2 lata- nie wzrośnie ponad to, co jest dzisiaj a może nawet-o naiwności :roll: -spadnie. Budowę chcę skończyć w tym roku w międzyczasie sprzedając mieszkanko-uzyskam dzięki temu jakieś 80 tys. na oddanie do banku po 2-letnim okresie karencji. a rata miesięczna różni się znaczaco: ok.1000zł przy franku i ponad 1300 przy złotówkach

Ale teraz mnie oświeciło, że może po prostu wziąć kredyt o te 80 tys mniejszy :o :o Mózg mi chyba szwankuje :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy opłacają Ci się franki. No chyba że przewidujesz umocnienie złotego i chcesz pod to "zagrać". Ja dostałem w PLN 0.8% marży, przy braku prowizji i oczwyiście nie dotyczy mnie spread. A oprocentowanie? Na dziś "mój" WIBOR wychodzi 5.66% (przy założeniu, że jutro WIBOR 3M bez zmian) czyli z marżą 6.46%. Tendencja na WIBORze jest ewidentnie spadkowa. 13 ostatnich kwotowań było spadkowych. Średnia z kwotowań (mój liczy się za dni 1-25) w styczniu jest niższa o - nomen omen - 0.80% pp niż w grudniu. Za 2 może 4 miesiące najprawdopodobniej będzie w okolicach 4.5%. Ja może zagram pod umocnienie złotego, ale jak zamknę budowę (X.2009). Póki co wolę pokojny sen.

 

Frankai zdradź jaki to bank, od jakiegoś czasu pytam o kredyt w PLN, ale od listopada wszędzie marża skoczyła do ok 2%, jeszcze w październiku proponowano mi 0,79% nie skorzystałem, bo nie mialem jeszcze decyzji o pozwoleniu na budowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frankai zdradź jaki to bank, od jakiegoś czasu pytam o kredyt w PLN, ale od listopada wszędzie marża skoczyła do ok 2%, jeszcze w październiku proponowano mi 0,79% nie skorzystałem, bo nie mialem jeszcze decyzji o pozwoleniu na budowę.

Niestety może to być w dużej mierze prawdą. W chwili podpisywania kredytu (30.12) , pani powiedziała mi, że "teraz" bym już takiej marży nie dostał. Marża wynegocjowana w połowie grudnia jakoś. Ponoć taka typowa to 1.8%, ale dla klientów VIP istniała szansa na 1.2%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marża 2,3

prowizja 1%

oprocentowanie 3,45 ale 50 % wkładu

 

nie wiem czy to dobrze czy żle ale rata na 30 lat 1340 zł i to mnie urządza bo w zł 2260 zł

No to ktoś Cię chciał złupić w PLN, a w CHF zapominasz chyba o spreadzie.

Z takimi parametrami moim zdaniem znajdziesz bank z marżą na poziomie 1.5%, a aktualny WIBOR 3M to 5.36, a średnia (bo najczęściej banki uśredniają) za styczeń to 5.66. Tendencja jest ewidentna, bo w najbliższą środę stopy znowu w dół. Może o 50pb może o 75pb. Za miesiąc będą poniżej 5%; może nawet 4.50%. Jeżeli grasz pod zniżkę kursu, to rozumiem. Jeżeli nie - to czy warto ryzykować? Ja już zaczynam wątpić, czy za chwilę wszystko nie runie. Wtedy złotówka będzie bezwartościowa w przeciwieństwie do franka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tylko że w Deutsche Banku żebydostać 300 000 we franku trzeba mieć zdolność na dwie osoby bez dzieci 8000 zł netto - buhaha

 

Trzeba mieć powyżej 4000 netto+ wymagany wkład własny:

 

"Wnioskodawcy posiadający mies. dochód netto gospodarstwa domowego w kwocie pow. 12 tys. zł - 0% gdy korzystasz z ubezpieczenia brakującego wkładu własnego (maksymalna wartość kredytu - 100% wartości nieruchomości).

 

Wnioskodawcy posiadający mies. dochód netto gospodarstwa domowego w kwocie od 6 tys. do 12 tys. zł - 20% wartości nieruchomości (maksymalna wartość kredytu - 80% wartości nieruchomości).

 

Wnioskodawcy posiadający mies. dochód netto gospodarstwa domowego w kwocie od 4 tys. do 6 tys. zł - 20 % gdy korzystasz z ubezpieczenia brakującego wkładu własnego (maksymalna wartość kredytu - 80% wartości nieruchomości).

 

W przypadku zakupu działki wymagany minimalny wkład własny wynosi 50% wartości nieruchomości (brak ubezpieczenia brakującego wkładu - możliwość zastosowania zabezpieczenia w postaci hipoteki zastępczej)"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wszystkich którzy mają więcej niż 70% wkładu własnego i chcą wziąć więcej niż 100 tyś zł kredytu w złotówkach, polecam najniższą marżę w Polsce - 0,4%, wibor 3M wyliczany jako średnia z ostatniego miesiąca kwartału

strona 4, tabela 6 poniższego linku:

 

http://www.bankbps.pl/upload/tabela_oprocent_43056b4bda.pdf.pdf

 

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę jednak na to, że oni chcą ubezpieczyć kredytobiorcę i kwota ta co miesiąc powoduje, że kredyt przestaje być atrakcyjny - jednak ja wynegocjowałem odstępstwo od w/w obowiązku przedstawiając dokumenty, że jestem ubezpieczony gdzie indziej i nawet nie musiałem robić cesji.

Minusy tego kredytu to:

- prowizja 1% od udzielenia kredytu

- przedterminowa spłata przed upływem 5 lat kosztuje 2% nadpłacanej kwoty

- trzeba założyć konto osobiste z którego pobierają raty kredytu, kosztuję ono 5zł miesięcznie + 50gr za kartę do bankomatu.

Inne plusy:

- Bank całkowicie polski, nie jest nastawiony agresywnie na zdobywanie klienta, wszystkie sprawy można załatwiać zawsze z tą samą osobą, można się dogadać do co do różnych szczegółów - nie są sztywni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jesteśmy na etapie gromadzenia wymaganych dokumentów i wkrótce składamy wniosek w PeKao S.A. - kredyt hipoeczny. z dopłatami na dom 130m2 120.000 zł. na 25lat raty malejące, karencja w spłacie kapitału 15 m-cy. Marża 1,45%, tyle, że doszły nas słuchy, że bank zamierza podnieść marżeę ze wzgl. na spadek WIBOR. Wg symulacji z tego tygodnia pierwsza rata odsetek ok. 580zł, po okresie karencji ok. 985zł, po 8 latach dopłat na tym samym poziomie ok. 985zł.

 

Wszystko mnie przeraża, zwłaszcza różne inf na forach np. w podobnej sytuacji jak my tyle, że bodajże 2006r. wg wstępnej analizy pewnego kredytu raty miały być na poziomie 1200zł, ale po 2-letnim okresie karencji rata wynosiła 1600zł.

Obawiam się sytuacji, że teraz rata symulowana jest na nieco poniżej 1000zł , a jak dojdzie do spłata po okresie karecji będzie wynosić 1300zł albo i więcej.

 

Będziemy wdzięcznie za jakiekolwiek rady i przedstawianie wszych sytuacji kredytowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jesteśmy na etapie gromadzenia wymaganych dokumentów i wkrótce składamy wniosek w PeKao S.A. - kredyt hipoeczny. z dopłatami na dom 130m2 120.000 zł. na 25lat raty malejące, karencja w spłacie kapitału 15 m-cy. Marża 1,45%, tyle, że doszły nas słuchy, że bank zamierza podnieść marżeę ze wzgl. na spadek WIBOR. Wg symulacji z tego tygodnia pierwsza rata odsetek ok. 580zł, po okresie karencji ok. 985zł, po 8 latach dopłat na tym samym poziomie ok. 985zł.

 

Wszystko mnie przeraża, zwłaszcza różne inf na forach np. w podobnej sytuacji jak my tyle, że bodajże 2006r. wg wstępnej analizy pewnego kredytu raty miały być na poziomie 1200zł, ale po 2-letnim okresie karencji rata wynosiła 1600zł.

Obawiam się sytuacji, że teraz rata symulowana jest na nieco poniżej 1000zł , a jak dojdzie do spłata po okresie karecji będzie wynosić 1300zł albo i więcej.

 

Będziemy wdzięcznie za jakiekolwiek rady i przedstawianie wszych sytuacji kredytowych.

Ja też szukam kredytu na 120 tyś ...

Trochu juz mam dośc ..niby nie wile nam juz brakuje by zamieszkac .Bo wkoncu 120 tys to nie majątek ..ale te odsetki :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też szukam kredytu na 120 tyś ...

Trochu juz mam dośc ..niby nie wile nam juz brakuje by zamieszkac .Bo wkoncu 120 tys to nie majątek ..ale te odsetki :evil:

 

To jesteśmy w podobnej sytuacji. No ale po przemyśleniach doszlismy do wniosku ze bez kretytu dalej nie damy rady, a chcemy już iść "na swoje" po ponad 2 latach mieszkania z rodzicami w mieszkaniu 3 pokojowym :-)

 

 

Pozdrawiamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...