Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Michał i Magda dzięki za rady. Ja też posiadam tylko działkę, ale jej wartość nie wydaje się bankowi taka wysoka:) Zasugerowali przy wstępnych obliczeniach 65 zł za metr:) tyle to ja nawet nie płaciłam, choć kupowałam ją rok temu:), a działka jest usytuowana blisko centrum, oferty w tej okolicy to min 120 zl za metr, no ale cóż :roll: Rzeczoznawca wyceni, zobaczymy:) A właśnie sami znaleźliście rzeczoznawcę czy skorzystaliście z oferty banku? Jaki był koszt wyceny? Dla każdego banku trzeba robić osobną wycenę? a w PLN przy marży 0,9% i Wiborze 4,74, to chyba nie będzie dwa razy tyle, co :wink:

 

crashproof nie mieszkam na działce, ale ostatnio przyszedł właściciel i poinformował nas, ze za pół roku wprowadza się jego córka i musimy szukać mieszkania:) Uwierz mi wiem bardzo dobrze jakie są oferty i za jaką cenę (mniej więcej wielkość raty w CHF przy 220 000 kredytu to minimum). a ja bynajmniej nie mieszkam w Krakowie, Wrocławiu czy Warszawie:) Jak na razie nie możemy nic znaleźć poniżej 1500 tysiąca (wszystkie te mieszkania do remontu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Michał i Magda dzięki za rady. Ja też posiadam tylko działkę, ale jej wartość nie wydaje się bankowi taka wysoka:) Zasugerowali przy wstępnych obliczeniach 65 zł za metr:) tyle to ja nawet nie płaciłam, choć kupowałam ją rok temu:), a działka jest usytuowana blisko centrum, oferty w tej okolicy to min 120 zl za metr, no ale cóż :roll: Rzeczoznawca wyceni, zobaczymy:) A właśnie sami znaleźliście rzeczoznawcę czy skorzystaliście z oferty banku? Jaki był koszt wyceny? Dla każdego banku trzeba robić osobną wycenę? a w PLN przy marży 0,9% i Wiborze 4,74, to chyba nie będzie dwa razy tyle, co :wink:

 

Operat szacunkowy potrzebowaliśmy zarówno do Eurobanku, jak i do Nordei. W przypadku Eurobanku rzeczoznawcę polecił nam doradca, płaciliśmy za 2 egzemplarze wyceny 600zł. Możesz poprosić o listę rzeczoznawców akredytowanych przez bank i wybrać którego chcesz. Nordea ma swoich rzeczoznawców, wysłaliśmy mu zdjęcia potrzebnych dokumentów mailem. Pani z banku powiedziała, że koszt takiego operatu to 350zł, ale płaci się za niego przed wypłatą 1 transzy. Potem przed kolejnymi transzami rzeczoznawca sprawdza też postępy. Nie wiem tylko co w przypadku kiedy nie podpiszemy z nimi umowy.

Warto zapytać rzeczoznawcy ile kosztuje u niego przerobienie operatu na potrzeby innego banku, często nie robia tego od początku i koszt jest wtedy duzo niższy, ok 150zł.

Jeżeli chodzi o kredyt w PLN to robiliśmy symulację jeszcze przed kolejnym spadkiem WIBORU. Nie wiem jak wyglądałoby to teraz. Przypuszczam, że marża byłaby wyższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to muszę się rozglądnąć za jakimś rzeczoznawcą:) Zrobiłam sobie kalkulację, gdyby Libor wrócił do poziomu 2,7% a kurs Franka poszedł na 3,5 w górę i rata dla 220 000zł to 1853 zł - trochę wyżej niż złotówki - byleby kurs nie poszedł na 4 zł:) Ojoj, dylematy, dylematy, ale jak pomyślę, że dzięki budowie odejdzie mi 1200 zł za czynsz to sama dopłata do raty kredytu tych kilkuset złotych wielkiej różnicy nie robi:) Trzymam za Was kciuki, żebyście dostali kredyt w CHF no i powodzenia w budowie:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to muszę się rozglądnąć za jakimś rzeczoznawcą:) Zrobiłam sobie kalkulację, gdyby Libor wrócił do poziomu 2,7% a kurs Franka poszedł na 3,5 w górę i rata dla 220 000zł to 1853 zł - trochę wyżej niż złotówki - byleby kurs nie poszedł na 4 zł:) Ojoj, dylematy, dylematy, ale jak pomyślę, że dzięki budowie odejdzie mi 1200 zł za czynsz to sama dopłata do raty kredytu tych kilkuset złotych wielkiej różnicy nie robi:) Trzymam za Was kciuki, żebyście dostali kredyt w CHF no i powodzenia w budowie:)

 

No niestety pozostają tylko kalkulacje, bo jak będzie nie wiadomo. Można sobie gdybać, że LIBOR wzrośnie, ale to samo może być z WIBOREM. Mam nadzieję, że nie będziemy żałowali naszej decyzji. W sytuacji podbramkowej zmienimy kredyt na złotówki.

 

Ja też życzę Wam powodzenia, zarówno na budowie, jak i przy wyborze kredytu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisałam już wcześniej że "waszystkie " nasze kredyty bierzemy za pośrednictwem Ekspandera ( u nas w Opolu akurat ten oddział ma fajnych doradców tzn, obeznanych w temacie i chcących cos załatwić ) a że my zawsze mamy jakiś problem z wzięciem kredytu to oni znając nasz problem wyszukali mi obecnie nordea bank ponoć bardzo elastyczny itp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisałam już wcześniej że "waszystkie " nasze kredyty bierzemy za pośrednictwem Ekspandera ( u nas w Opolu akurat ten oddział ma fajnych doradców

 

oni wszyscy fajni... 2 lata temu namawiali mnie na kredyt w CHF a gotówkę wejść w fundusze akcyjne... i

kredyt sam sie będzie spłacał

 

masakra :-? - debile

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalkulator jest na stronie http://www.niezaleznydoradca.pl/pl/home/7/index.html. Kalkulator jest w excelu i daje zbliżone wyniki do tych prezentowanych przez banki:)

 

pierwek Deutsche Bank też mi zaproponował, że jak będę miesięcznie inwestować w fundusze - program oszczędnościowy- chyba 100 zł przez 10 lat to mi marżę obniżą :) Extra tylko kto teraz wchodzi w fundusze. Mój znajomy ciągle traci - do 100 tys straconych wcześniej, teraz może już doliczyć kolejne 30 tys. :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat teraz wejście w fundusze nie jest jakoś szczególnie niebezpieczne. tym bardziej 100zł/mc

 

wyobraź sobie że pod koniec 2007 roku OF rekomendował osobie dysponującej kwotą 100k i potrzebującej 300k kredytu na inwestycję 400k pln wziąć kredyt 400k w CHF a 100k władować w fundusz. żeby "samo się spłacało"...

 

debilizm czy chciwość "doradcy"? bo w drugim przypadku prowizja dla niego sporo większa... a może jedno i drugie?

 

Dlatego lepiej uważajcie na "doradców" z Expandera czy OF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pierwsze spadki wiosny nie czynią, ale może :wink:

 

CHF już jest po 2,9430, a był dzisiaj po 3,0562 :roll:

 

Nooo, ktoś duży się pakuje w złotówkę... może plotka o pożyczce od MFW zadziałała, a może coraz częstsze spekulacje n/t interwencji walutowej NBP i o zatrzymaniu cyklu obniżek stóp?

 

A może to po prostu krótkie wahnięcie w dość wyraźnie widocznym trendzie?

 

Czas pokaże :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnym rozwiązaniem jest sprzedaż działki i ulokowanie się w jakichś niesłabnących aktywach (czyli nie w nieruchomościach), ale to ogromne ryzyko i trzeba mieć stalowe nerwy w takich czasach jak się obserwuje wahania wartości portfela inwestycyjnego (ojjj, coś o tym wiem).

 

tom się obśmiał (przepraszam,ale mam na takie teksty uczulenie) co znaczy "niesłabnące aktywo"? a jeśli aktywo jest niesłabnące, to po co komu stalowe nerwy? teksty rodem z expandera itp. openów

poza tym radzić komuś sprzedaż działki dzisiaj, to jak pakowanie ludzi w 2007 w akcje,a w 2008 w kredyty hipoteczne we franku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to muszę się rozglądnąć za jakimś rzeczoznawcą:) Zrobiłam sobie kalkulację, gdyby Libor wrócił do poziomu 2,7% a kurs Franka poszedł na 3,5 w górę i rata dla 220 000zł to 1853 zł - trochę wyżej niż złotówki - byleby kurs nie poszedł na 4 zł:) Ojoj, dylematy, dylematy, ale jak pomyślę, że dzięki budowie odejdzie mi 1200 zł za czynsz to sama dopłata do raty kredytu tych kilkuset złotych wielkiej różnicy nie robi:) Trzymam za Was kciuki, żebyście dostali kredyt w CHF no i powodzenia w budowie:)

 

sposobem na aktualnie wysoki spread jest rata stała - spłacasz odsedki, które i tak musisz zapłacić,a różnicę pomiędzy ratą malejącą/stałą odkładasz na koncie oszczędnościowym (np. polbanku) za jakiś rok wróci normalny spread (okolice 4%) i wtedy jednorazowo nadpłacasz kapitał.

 

przy wyborze banku zwracajcie uwagę nie tylko na spread, ale kurs sprzeda. przy kredytach walutowych większą, część raty stanowią odsetki, a one nie są "ospredowane" tylko kwota odsetek CHF przeliczana jest przez kurs. dlatego wartość kursu dla najniższego sprzeda (nordea) i najwyższych (jak GE i BPH) to różnica 8 gr. czyli kolejne 2,5 % do zaoszczędzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Nordea ma najniższy kurs sprzedaży? Musze też to wkalkulować w obliczenia, dzięki za radę. Na razie przymierzamy się do złożenia wniosków, zarówno na złotówkę jak i franka. Poczekamy, zobaczymy co się będzie z kursem działo:) W radiu dzisiaj słyszałam, że słaba złotówka uniemożliwia dalsze obniżanie Wibor-a, dlatego obniżki zostały przesunięte.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Nordea ma najniższy kurs sprzedaży? Musze też to wkalkulować w obliczenia, dzięki za radę. Na razie przymierzamy się do złożenia wniosków, zarówno na złotówkę jak i franka. Poczekamy, zobaczymy co się będzie z kursem działo:) W radiu dzisiaj słyszałam, że słaba złotówka uniemożliwia dalsze obniżanie Wibor-a, dlatego obniżki zostały przesunięte.

 

My właśnie dostaliśmy pozytywna decyzję z Nordei (w niecałe 2 tygodnie) :D . Czekamy na Eurobank i zobaczymy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...