Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 6,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam pytanie o wkład własny w kredycie hipotecznym.

 

Stan aktualny :

- mamy działkę o wartości 80tyś zł,

- utwardzoną drogę dojazdową do działki i podjazd na działce

- wylaną płytę fundamentową (koszt 30tyś zł).

 

Powiedzmy, że dysponuję gotówka 100tyś zł. Interesuje mnie kredyt 200tyś zł, wartość nieruchomości (dom+działka) docelowo około 400tyś zł.

Budujemy za własne środki ile się da a na resztę potrzebujemy ww kwotę kredytu.

 

Czy te 100tyś zł w gotówce ma znaczenie dla banku np. zwiększa wkład własny?

Czy bank może potraktować te pieniądze jako dodatkowy wkład własny i zmienić oprocentowanie?

 

Wg. Pani z ING nie ma to żadnego wpływu w przypadku scenariusza gdzie wkładem jest już działka i takiej kwocie kredytu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy założeniu kosztu budowy m2 domu na poziomie 2000zł będą występowały pewne ograniczenia w ofertach banków. Najlepiej przy tej kwocie wypadnie na dzień dzisiejszy Eurobank:

- marża 1,55%

- prowizja 1,55%

- rata 1367zł/25 lat

Wymagane konto z wpływem wynagrodzenia od osoby z wyższym dochodem, karta kredytowa, ubezpieczenie na życie. Koszt ubezpieczenia to 0,3% od salda zadłużenia rocznie. Kartę kredytową należy utrzymać przez min. 5 lat i dokonywać nią min. 1 transakcji miesięcznie.

 

Ewentualnie PEKAO S.A.:

- marża 1,45%

- prowizja 1,65%

- rata 1353zł

Wymagane konto z wpływem wynagrodzenia, karta kredytowa, ubezpieczenie nieruchomości w ramach oferty banku.

 

Aby mieć większy wybór banków należałoby podnieść zakładany koszt budowy do poziomu 2400-2500zł/m2. Wówczas dobrą opcją byłby ING z marżą 1,65% i prowizją 0%. Jeśli kredyt okaże się zbyt duży, to zawsze można nie uruchamiać ostatniej transzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Z własnego doświadczenia wiem, że koszta kredytu wychodzą dopiero po fakcie. Umówmy się, kto ze zrozumieniem jest w stanie przeczytać umowę kredytową, napisaną często językiem prawniczym.

Dopiero po fakcie wychodzą kolejne koszta z tym związane.MODEROWANO /jak-obliczyc-calkowity-koszt-kredytu,154,0,1882010.html[/url] jest ciekawy artykuł w którym porusząją tematykę tego na co należ zwracać uwagę zanim postawimy cyrograf na umowie.

Edytowane przez finlandia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artykuł dotyczy kredytów gotówkowych, a w przypadku kredytów hipotecznych analiza ofert powinna obejmować inne czynniki.

Umowy kredytowe nie są pisane wcale w sposób skomplikowany i jeśli ktokolwiek umie czytać ze zrozumieniem, powinien dać sobie z tym radę. Wszelkie ewentualne wątpliwości należy wyjaśnić sobie z doradcą kredytowym. Jeśli doradca, z którym współpracujemy nie jest w stanie nam tego wytłumaczyć lub z jakichś względów straciliśmy do niego zaufanie, to należy udać się do innego i nawet za drobna zapewne opłatą uzyskać wyjaśnienia.

Wszelkie koszty MUSZĄ być podane już na etapie ofertowania. W umowie kredytowej również są one wyszczególnione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam działkę, ogrodzona uzbrojona, wartość około 40-60 tys potrzebuje kredyt 200-250 tys na budowe domu systemem gospodarczym. Ja umowa 4 lata na czas nieokreślony 2200zł netto,żona 2000 na zlecenie od 2 lat (z możliwością przejścia na nieokreślony) wydatków brak. Moje pytanie jaki bank i jaka wartość raty dla kredytu hipotecznego 200 i 250 tys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam działkę, ogrodzona uzbrojona, wartość około 40-60 tys potrzebuje kredyt 200-250 tys na budowe domu systemem gospodarczym. Ja umowa 4 lata na czas nieokreślony 2200zł netto,żona 2000 na zlecenie od 2 lat (z możliwością przejścia na nieokreślony) wydatków brak. Moje pytanie jaki bank i jaka wartość raty dla kredytu hipotecznego 200 i 250 tys

Ile jest osób w gospodarstwie domowym?

Jaka jest lokalizacja oraz powierzchnia użytkowa nieruchomości?

Czy posiadacie swoje środki na budowę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomus1789 przy kwocie kredytu 200000zł byłaby szansa na LTV 80% i większy wybór banków. Przy kwocie 250000zł będzie trzeba się skupić na bankach, które kredytują do 90% wartości nieruchomości. Z drugiej strony jednak przy kwocie 200000zł będziemy mieli do czynienia z kosztem wybudowania 1m2 na poziomie 2000zł, co również ograniczy możliwości i zmniejszy bezpieczeństwo jeśli chodzi o finansowanie (chyba, że macie wolne środki własne).

Eurobank 250000zł:

- marża 1,55%

- prowizja 1,55%

- rata 1222zł/25lat

Wymagane konto z wpływem wynagrodzenia od osoby z wyższym dochodem, karta kredytowa, ubezpieczenie na życie. Koszt ubezpieczenia wynosi 0,3% od salda zadłużenia rocznie. Należy utrzymać je przez min. 10 lat. Kartą kredytową należy dokonywać min. 1 transakcji miesięcznie i utrzymać ją przez min. 5 lat. W ramach ubezpieczenia niskiego wkładu marża zostanie podniesiona o 0,25p.p. do momentu uzyskania LTV na poziomie 80%. Spowoduje to wzrost raty o ok. 33zł.

W przypadku kredytu w kwocie 200000zł rata wyniosłaby 978zł.

 

Oczywiście należy zabezpieczyć się 1 lub 2 ofertami dodatkowymi.

 

W przypadku zainteresowania zapraszam do kontaktu. Najprawdopodobniej w przyszłym lub kolejnym tygodniu będę w Krakowie, moglibyśmy się ewentualnie spotkać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam pytanie odnośnie liczenia powierzchni domu do kredytu - nasz wymarzony dom będzie miał wymiary:

9x 16 (piętro) - 144 mkw

4x9 - 36mkw. garaż - w bryle domu

+ piwnica tylko pod mieszkaniem (czyli 144m - wysoka na 2.20), dach płaski - prosta bryła

Budowa będzie systemem częściowo gospodarczym

I odnośnie tych danych pytanie - w którym banku najmniej liczone będzie za wybudowanie 1m2 i czy przy dochodach 2 osób dorosłych 6000 netto będzie zdolność + 1 dziecko

oboje umowy na czas nieokreślony od 1995/2001 roku.

dziękuję

Konto PKO BP i ING

 

P.S. Pracuję w Gliwicach - doradca będzie mi na pewno potrzebny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...