Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy ściana oddycha? Wełna czy styropian? Mity i fakty


Sp5es

Recommended Posts

Witam wszystkich,

mam pytanie - kupiłem dom budowany z MAX'a ściana grubości 25cm chyba, czym i jak grubo ocieplić pod tynk silikatowy lub silikonowy??? Ogrzewanie to kominek z płaszczem i piec gazowy kondensacyjny.

Dzięki za pomoc i pozdrawiam wszystkich ocieplających.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 528
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

dom 30 letni,

ściana:

tynk 1-2cm

beton komórkowy 24cm

pustka powietrzna 4-5cm

cegła dziurawka 6cm

tynk 1-2cm

zaproponowano mi 15cm styropianu, ale pojawiła się sugestia dodatkowego zlikwidowania pustki powietrznej przez zasypania granulatem styropianowym celem zlikwidowania konwekcji ciepła - podobno to zjawisko znacznie zmniejsza skuteczność ocieplenia.

Co o tym sądzicie, co na to fizyka budowli :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
dom 30 letni,

ściana:

tynk 1-2cm

beton komórkowy 24cm

pustka powietrzna 4-5cm

cegła dziurawka 6cm

tynk 1-2cm

zaproponowano mi 15cm styropianu, ale pojawiła się sugestia dodatkowego zlikwidowania pustki powietrznej przez zasypania granulatem styropianowym celem zlikwidowania konwekcji ciepła - podobno to zjawisko znacznie zmniejsza skuteczność ocieplenia.

Co o tym sądzicie, co na to fizyka budowli :)

 

Pozdrawiam

 

Dociepl budynek styropianem z zewnątrz i podaruj sobie wypełnianie pustki powietrznej granulatem - efekt niewspółmierny do kosztów.

Jeśli pustka jest szczelna to ruch powietrza w niej jest niewielki, a strat wynikłych z tego zjawiska nie zauważysz.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Przeczytałem cały wątek, lecz nie znalazłem odpowiedzi.

Sprawa wygląda następująco:

Jest sobie mieszkanie w bloku z płyty. W latach 2003-2004 okna drewniane zostały powymieniane na PCV i nie działo się nic niepokojącego. W 2006 blok został ocieplony i już w pierwszym sezonie grzewczym pojawiły się problemy: na oknach zaczęła skraplać się woda (zimą z okien dosłownie cieknie), a na ścianach (również w przedpokoju!) wkrótce pojawił się grzyb. Wszystko to, powtarzam, zaczęło się dziać dopiero po położeniu ocieplenia. Regulacja okien nie pomogła - na minimalnym docisku i na maksymalnym docisku - jest to samo.

Pytanie brzmi: Czy ten typ tak ma, czy po prostu ekipa od dociepleń spier... znaczy... ŹLE WYKONAŁA robotę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

"Ten typ tak ma" :)

Nie wchodząc w szczegóły problemem jest niedostateczne wentylowanie mieszkań.

Udrożnienie kanałów wentylacyjnych, zamontowanie nawietrzników ewentualnie instalacja rekuperatora załatwi ten problem, ale proponuje się pospieszyć bo grzyb potrafi się szybko rozwinąć:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście, to nie ja tam mieszkam. Najczęściej jest to robione w skrócie tak: styropian+tynk akrylowy. Z tego, co w międzyczasie doczytałem - powinni docieplać tak, żeby styropian był przyklejony na całej swojej powierzchni (a tutaj pewnie położyli go na "placki" lub po prostu kołkami przyłapali) - i nie byłoby tego problemu. Edytowane przez MarkGyver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam tak:

Ściany zewnętrzne system ETS - przenikalnośc jakieś 0,09 (neopor, 30 cm styro), podłoga 35 cm styro (zachowana ciągłość izolacji ze ścianą) - całość do 140 m2 kosztowało jakieś 50 tyś zł. Dużo, ale za to potrzebuję kocioł na jakieś 6,5 kW ;)

 

Acha, wymiennik gruntowy i jakieś reku się znajdziena budowie.

 

Bez mostków termicznych (no, prawie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 3 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...