Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak sprawdzić używaną nieruchomość przed zakupem


Wojtas33

Recommended Posts

Witam,

 

Jeste bliski kupna używanego domu. Niestety właściciele nie mają nawet planów budynku, a dom kwalifikuje się do przebudowy/remontu.

 

Jak i co sprawdzić aby nie władować się na "bombę"?

 

1. Właściciela (księgi wieczyste).

2. Czy dom jest w ogóle odebrany (zakończona budowa). Tu mam wątpliwość - w nadzorze budowlanym czy gdzie?

3. Wyciągnąć kopie projektu (gmina).

4. Co jeszcze?

 

I teraz pytanie jak sprawdzić stan techniczny. Jakiś audyt? Kto to może kompleksowo zrobić i ile wg Waszego doświadczenia liczą sobie za taką pomoc?

 

Z góry dziękuję.

 

 

--

WWWojtas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

W przypadku kupna uzywanego domu nalezy sprawdzić księgę wieczystą najlepiej w sądzie wieczystym, gdzyż odpis z kw może być nieaktualny. Jeśli zdecydujesz sie na kupno zrobi to notariusz przed zawarciem aktu notarialnego.

A z rzeczy praktycznych (to z własnych doświadczeń) proponuję jednak zlecić oględziny domu fachowcowi - rzeczoznawcy majatkowemu albo jeszcze lepiej budowlańcowi o uprawnieniach kierownika budowy. U nas okazało się,że dach jest do wymiany (przeciekał, gdyż był nadpalony) i trzeba robić izolację budynku, bo zalewało ściany w piwnicy.

Porozmawiaj z sąsiadami aby upewnić się czy okolica jest spokojna. I nie wierz w nic co mówią dotychczasowi właściciele, chocby robili na tobie doskonałe wrażenie.

 

A! Właściciel powinien Ci okazać projekt budynku.

Pozdrawiam i życze udanego zakupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księgi sprawdź SAM w Sądzie Rejonowym wydział Ksiąg Wieczystych. Patrz na aktualne wpisy i ewentualne "wzmianki o wnioskach". Masz tam podane co to za nieruchomość, kto jest właścicielem i czy są na nieruchomości jakieś obciążenia- np. służebności , hipoteki itp.

Jesli to stary dom to może nie być planów projektów itd. W wydziale geodezji sprawdź czy budynek jest naniesiony na mapy geodezyjne. Pośrednio wynikać to może z zapisów w Księdze Wieczystej i z tego czy dom ma nadany numer i czy ktoś jest w nim zameldowany.(Teoretycznie nadaje się numer tylko budynkowi "legalnemu" i tylko w takim można się zameldować).

Jeśli chodi o sprawy techniczne to jeśli , jak mówisz , dom nadaje się do remontu lub przebudowy to prawdopodobnie potrzebne będzie pozwolenie na budowę. Jeśli tak to musisz mieć projekt. W związku z tym wg mnie bardziej niż rzeczoznawca pożyteczny byłby architekt lub konstruktor, który będzi dla Ciebie robił projekt. Jeśli pozwolenie nie będzie wymagane to najsensowniej poprosić o opinię tego kto będzie fizycznie robił remont. :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Operat szacunkowy wykonywany przez uprawnionego rzeczoznawce kosztuje w warszawie 700 zl. Ja skorzystalam z porady poleconego inspektora nadzoru budowlanego, ktory wzial 200 zl, ale spedzil w domu ponad 2 godziny i przyjrzal sie naprawde dokladnie wszystkiemu.

Ksiegi wieczyste rzeczywiscie najlepiej sprawzdac samemu, wpypis z rejestru gruntow i inne sprawy tez mozna samemu zalatwic w gminei.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle , ze wazne jesli napiszesz ile lat ma ten dom. Czy byl jakos remontowany?A moze ludzie tam zyli przez wiele lat i zwyczajnie maj dosyc , bo wiedza , ze remont to studnia bez dna .Moje podejscie do tego jest takie zwyczajne , na chlopski rozum , bo wiem z doswiadczenia tez , ze czasem latwiej wybudowac , niz remontowac, zycze udanego wyboru
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ksiegi wieczyste - teoretycznie powinien figurować tam właściciel, w rzeczywistości w przypadku starych domów są tam pierwsi właściciele, a ich spadkobiercy rzadko aktualizują księgi. Oczywiście sprawdź czy nie jest obciążona hipoteka

Geodezja, gmina - sprawdż wg jakiego projektu był budowany dom, a jak w rzczywistości wygląda. Czasami zalegalizowanie zmian jakie zostały zrobione przewyższa koszty przebudowy, remontu.

Rzeczoznawca - wyceni ci stan budynku i jakie są konieczne nakłady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...