Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zawór RTL montować na początku czy na końcu pętli?


jaszuwar

Recommended Posts

Witam, Właśnie jestem po zamontowaniu instalacji CO.Hydraulik zamontował mi zawór RTL na początku pętli. Instalacja jest gazowa na rozdzielaczach. Pętla jest pociągnięta bezpośrenio z rozdzielacza do kuchni. Powierzchnia podłogi to około 10-12 m kwadratowych. Zawór jest zamontowany w ścianie na wysokości około 50 cm w plastikowej obudowie z pokrętłem regulacji, nazwa handlowa ER-RTL. Hydraulik twierdzi, że przy montażu zaworu na końcu pętli istnieje możliwość przegrzania posadzki. A ja uważam, że montaż na początku pętli, tak jak to zrobił hydraulik, może spowodować zamknięcie zaworu i brak przepływu wody????????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko mówiąc -zawór tego typu "czuje" temp. cieczy przez niego przepływającej,czyli zamontowany na zasilaniu ciągle by się zamykał ,a podłogówka (która ma nawet 100 mb) nigdy by sie nie zagrzała.No chyba ,żebyś zdjął głowicę.

VPS przesłał prawidłowy schemat i tak powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zreszta on nie pozwala by woda w podlogówce byla goraca i posadzka sie przegrzewała, on pozwoli wodzi plynac tylko wtedy jak w podlogówce wystygnie i spadnie do powiedzmy 25st. w momencie jak dojdzie do niego cieplejsza o kilka stopni zwoof sie zamknie.

 

nie musi byc w scianie moze byc przy rozdzielaczu w kotłowni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma obawy o ryzyko związane z uszkodzeniem zaworu RTL (ogranicznika temperatury powrotu - jest to właściwa nazwa tego zaworu i jak sama wskazuje montujemy go na powrocie z ogrz. podłogowego).

 

Optymalna temperatura podłogi powinna wynosic około 30 - 32 stopnia C. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia zaworu i w pętlę ogrz. podł. napynie czynnik o temp. równej temperaturze panującej w grzejnikach np. 60 stopni C - zjawisko to nie umknie uwadze uzytkownika. Podłoga zrobi się nieznośnie ciepła. W tym momencie pora na reakcję użytkownika (np. zamkniecie zaworu). Płytki podłogowe nie odpożają się od jastrychu natychmiast (podobnie z jego pękaniem) więc mamy czas na reakcję. Zresztą przegrzanie chwilowe podłogi przy suchym jastrychu nie jest niebezpieczne. Inaczej ma się sprawa gdy jastrych jest jeszcze wilgotny (niewysezonowany) - wtedu na skutek gwałtownego schnięcia (zbyt wysoka temp. w rurce ogrz. podł.) może dojść do popękania jastrychu (pytanie jeszcze ile i czy wogule użyliśmy plastyfikatora - dodatku do betonu).

 

W kwesti awaryjności możemy mówic raczej o awarii głowicy - jeżeli dojdzie do awarii zaworu to w 99% jest to jego zapchanie a w tym wypadku przepływ zanika lub zancznie maleje.

 

Hydraulik mówiąc że nie należy montować go na powroci ze względu na ryzyko przegrzania początku pętli - nie ma racji. Montujemy tylko na powrocie, ale z uwagi na obawy hydraulika zawór RTL (lub FJVR, FHVR produkowane przez Danfoss - identyczna zasada działania) powinny byc montowane na podłogówkę o max powieżchni 12 - 15 m kw. (ilość rury w takiej pętli nie przekracza około 80-90 mb). I warto sobie uzmysłowić iż z uwagi na prostotę regulacji nazywamy to nie ogrzewaniem podłogowym lecz "efektem ciepłej podłogi"

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie ( choć zadawałem je już na forum ale nie dostałem odpowiedzi ) ; czy zawór RTL to jest taki zawór z kapilarą i czujnikiem temperatury na końcu?

Jeśli tak to zawór ten może być podłączony zarówno na zasilaniu jak i powrocie - ważne jest tylko gdzie jest podłączona kapilara.

Przecież jak cię zamknie to i tak woda nie będzie płynąć przez podłogówkę.

Czy jest tu jakiś błąd w rozumowaniu - bo ja tak mam u siebie zrobione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór RTL (Heimeier) jest to zawór wyposażony fabrycznie w głowice. Głowica mierzy temp. powierzchni zaworu. zawór jest wykonany z mosiądzu, więc pomijając drobne różnice temp. powierzchni zaworu = temperaturze płynacego czynnika. Stąd ważne jest miejsce zamontowania.

 

Jeżeli chcesz zawór + głowice z kapilarą polecam np.

 

Zawór Danfoss RTD-N (taki jak do grzejników 1/2" lub 3/4" lub 1")

Głowica z wyniesioną kapilara Danfoss FTC-RTD

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otóż mój wykonawca zamontował na zasilaniu na początku pętli, choć mówiłem, pokazywałem instrukcje obsługi, tłumaczyłem...potem cały dzień się dziwił, że podłogówka jakoś nie działa, kręcił zaworem, sprawdzał rurki a tu zimno.

 

szlag mnie jasny trafił, kazałem przerobić...jakże się on potem cieszył, że jednak działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Jest to częsty błąd popełniany przy montażu ograniczników temp. powrotu (RTL, FJVR, FHVR itp.) Jeżeli zawór jest na początku pętli, goraca woda napływając na zawór powoduje natychmiastowe zadziałanie głowicy i zamknięcie zaworu - i koniec z przepływem. W ten sposób podłoga nigdy nie będzie w stanie się nagrzać. W ten oto sposób już kilkakrotnie udawało mi sie zarobić parę nieplanowanych złotych na prostych poprawkach ogrzewania podłogowego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>A czy zawór RTL ma też taki cienki zwój (kapilarę ) a na końcu czujnik temperatury , bo ja mam takie cudo?

 

To jest głowica (nie zawór) z tzw. czujnikiem wyniesionym.

W takim wypadku zawór z głowicą może być zainstalowany na zasilaniu, a czujnik wyniesiony przylgnięty na powrocie i będzie ładnie pracowało (ale to nie jest RTL)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 years później...

Witam!

Posiadam w mojej instalacji - ogrzewanie podłogowe- zastosowaną głowicę termostaczną z kapilarą. Głowica jest na zasilaniu a kapilara na powrocie.

Czy takie rozwiązanie daje podobny efekt do zastosowanie RTL? które rozwiązanie jest lepsze? czy te rozwiązania można porównywać? warto zmienić na RTL? dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...