Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

instalacja elektryczna


Recommended Posts

Rozwiązania jakie napotkałem są różnorodne - od oszczędnościowych po wręcz rozrzutne jak np.oddzielny obwód dla prawie każdego pomieszczenia. Najczęściej pojawia się taki podział: oświetlenie,gniazda ogólne,gniazda w kuchni,gniazda w pomieszczeniach mokrych,grzejniki elektryczne,podgrzewacze wody, el.ogrzewanie podłogowe,pompa c.o., oświetlenie zewnętrzne. Dodatkowo powinny być spełnione następujące warunki: nie więcej niż 20 p-tów świetlnych w jednym obwodzie; nie więcej niż 10 gniazdek w jednym obwodzie; oddzielne obwody dla pojedyńczych urządzeń,których moc przekracza 2kW.

Wyłączniki różnicowo-prądowe 30mA: jeden na całą instalację jeśli nie jest rozbudowana lub kilka; często wydzielane są obwody pomieszczeń mokrych i ogrzewania podłogowego. W przypadku kilku wyłączników 30mA stosowane bywa(ale rzadko) zabezpieczenie przeciwpożarowe WLZ wyłącznikiem 500mA.

Jest niezła książka na ten temat, ale póki co, nie mogę jej znaleźć a tytułu nie pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, żeby poprowadzić obwody tak by mieć różne fazy w każdym pomieszczeniu. Przykładowo w sypialni masz lampkę przy łóżku z fazy R, lampa na suficie S; salon: telewizor S, lampa T. W ten sposób jak braknie jednej fazy, to nie zaciemni Cię na amen. Projekt instalacji Ci na nic. Szafka i zabezpieczenia to pryszcz, który określi Ci elektryk, a Ty skup się na potrzebach.

Najgorzej przewidzieć układ mebli - to częsty problem, ale to chyba wiesz.

Użyj rurek, to łatwiej robić zmiany - pociągnąć inny obwód, wymienić przewiercone przewody, itp.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedoświadczonemu elektrykowi polecałbym raczej wykonanie instalacji kablami płaskimi YDYp pod tynkiem, bez kucia.

Nie zrobisz błędu, jeżeli przewidzisz osobny obwód gniazd do każdego pokoju. Zrób 2 razy więcej gniazd, niż ci się wydaje. Nie do wszystkich musisz montować osprzęt, można przecież tymczasowo je zaślepić. Przestawisz meble i będzie jak znalazł.

Najtrudniej zaprojektować wypusty oświetleniowe, w szczególności kinkiety. Epoka, kiedy wypust był jeden na środku sufitu już dawno minęła.

 

Powodzenia!

 

AZIEL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aziel - tu się z Tobą niezgadzam. Jak poprowadzisz osobne kable YDYp do kazdego gniazdka, to braknie Ci kasy i ścian na nie. Jak nie to nie zmienisz rozdziału obwodów. Jak potem wieszają kinkiet, lampę czy cokolwiek innego wjedziesz w kable - to kujesz znowu, a w rurce wymieniasz przewód.

Taki ciekawy pomysł podpatrzony w hotelach. Przy wyjściu można zrobic wyłącznik, który wyłączy wszystkie obwody z wyjątkiem tych szczególnych (lodówka, napęd bramy, ośw. zewn., alarm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. To że lepsze są przewody YDYp od YDYt to mówiło mi już wielu (chodzi o izolację). Ja raczej będę puszczał w tynku bez kucia. Może poradzicie mi jakie dać zabezpieczenia aby była selektywność działania. Przed licznikowo muszę dać 25A (zasilanie 3 fazowe)- to wymaga zakład. Nie podali nic o rodzaju więc pewnie dam zwłoczny ©?, Za licznikiem zamierzam dać przeciwprzepięciowe © -dom bez "piorunochronów", zasilanie kablowe; dalej wyłącznik wszystkiego (nie mam pojęcia jaki?) i rozdział równomierny na obwody zabezpieczone "esami 10 i 16 moze też 20A" Użądzenia klasyczne jak w każdym domu: piekarnik elektryczny z gazową kuchnią, mikrofala czjnik kawiarka pralka ..., ogrzewanie gazowe. Dodatkowo 2 obwody 3 fazowe: jeden do garażu "na przyda się" np; do spawarki jak będą robić płot, drugi do kuchni (może kidyś się zdecyduję na elektryczną). A ha na poddaszę poprowadzę pion i tam dam dodatkową małą skrzynkę.

Co o tym wszystkim myślicie?

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam, że chcesz to sam zaprojektować. Ja mam męża elektryka, ale i tak wzięliśmy specjalistę. Zaczeliśmy od chodzenia po domu i rysowania na ścianach, gdzie kontakty, gdzie lampy, włączniki. potem rozrysowaliśmy sprzęt domowy na planie, wprowadziliśmy korekty. Elektryk zrobił instalację.... i znowu doszły korekty. Póki nie ma tynków dużo można jeszcze zmienić, lepiej więcej kontaktów niż za mało, lepiej kable pociągnąć w rurkach niż po ścianach. poróbcie dużo osobnych obwodów, wsadźcie różnicówki /chyba tak się to nazywa/, nie zapomnijcie o włącznikach "schodowych", o kosiarce na zewnątrz itp. 25A to chyba nie dużo jak na dom, czy się zmieścisz np. z kuchenką elektryczną? Pozdr. Majka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektryk nie robi projektu, chyba że to jakaś super porządna firma, lub bardzo chcesz. 25A to może i mało, ale rzadko się zdarza, że pieczesz, prasuje i pierzesz w tym samym czasie. Za przydział (czyli jakie masz bezpieczniki) płaci się stałą opłatę, czy warto więc słono płacić, bo chciałabyś robic wszystko na raz?

 

Ja też mam 2 skrzynki, bo chcę mieć dużp indywidualnych obwodów. Jedna skrzynka w wiatrołapie (część mieszkalna), druga w garażu (kuchnia, pomieszczenia gospodarcze, ogród).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie wszystko robię naraz. pracuję cały Boży dzionek i wieczorami wyrabiam się z obowiazkami domowymi. Może Wy macie cały dzień na racjonalne rozłożenie prac i mozliwość oszczędności na przyłączu. Projekt instalacji robiła nam firma /jednoosobowa/, która potem ją wykonywała. Bo niby kto to ma zrobić, ten który się buduje?! Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby zaoszczędzić na kablu, w domkach najczęściej prowadzi się przewód tzw. otokowy na wysokości 40 cm, i łączy się go z gniazdkami w pogłębianych puszkach osprzętowych (fi 60). Tym sposobem unika się też ozdabiania ścian puszkami łączeniowymi. Dla montera jest to dużo mniej wygodne, ale w końcu to jego praca.

Kabel do gniazd: YDYp 3x2,5; zabezpieczenie P312 B16 ew. S301 B16

Kabel do lamp: YDYp 3x1,5 lub 4x1,5; zabezpieczenie P312 B10 ew. S301 B10.

Łazienka obowiązkowo osobno i na P312. W przypadku stosowania "esek" wspólna różnicówka (patrz poprzednicy).

Postaraj się o większe zabepieczenie główne, ew. miej w kieszeni S303 C40, S303 C32 i "dogadaj się" z monterem z rejonu energetycznego.

Aby nie wkuć się w instalacje naprawdę warto zrobić parę zdjęć nieotynkowanych ścian.

 

AZIEL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aziel - znam branżę, ale pomysł z kablem otokowym nie był mi znany. Jest super.

Ja i tak z uporem maniaka zalecam rurki (podział obwodów, wymiana przewiercony kabli), więc otokowa rurka.

Planując pamiętajcie, że w ściankach 12cm pogłębić puszkę oznacza przelecieć na wylot; potem oczywiście da się to zasklepić. Robiąc to na 40cm często będzie kolizja z c.o. - tam trzeba będzie nieźle się podkuć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...