Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Co robicie z wodą z RYNNIEN?????????????


mafu2

Recommended Posts

Gość M@riusz_Radom

Jak masz trochę czasu i chęci :

 

Zrób korytka odprowadzające wodę z rynny w jakies odosobnione miejsce. Najczęsciej jest to rura o jakiejśtam średnicy zakopana w ziemi poprowadzona ze spadkiem do jakiegoś punktu działki - na końcu wkop w ziemie 2 beczki 200 litrowe - połącz je na pewnym poziomie (coby równomiernie się napełniały) i zbieraj doskonałą wodę do podlewania ogrodu. Zabezpiecz beczki tak, aby nić zywego tam nie wpadło ;)

 

Kolega ma takie rozwiązanie i bardzoje sobie chwali. A i oszczędności na wodzie i ściekach poczynił ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może, pod rynną coś trwałego aby woda nie wybijała dziury, potem mały system rozsączania aby nie żłobiła rowków w ziemi - np taka zielona wycieraczka z plastiku z kolcami.

I tak ja też zrobię, fajne rozwiązanie (a także tanie).

Wada, w tym miejscu trawa szybciej rośnie

To się ją wytnie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co chcesz z nią robić i co możesz zrobić?

Jaki masz poziom wód gruntowych?

Jak głęboko jest warstwa chłonna?

Jak chcesz (jeśli chcesz) to wodę wykorzystać?

 

Poprzednicy dobrze piszą:

1. Chcesz do podlewania - robisz zbiornik i podlewasz.

2. Chcesz się jej pozbyć - studnie chłonne (z 1 lub kilku pkt. rynnowych) ale tu kłania się problem poziomu wód gruntowych i warstwy przepuszczalnej.

3. Może jeszcze być taka sytuacja (jak u mnie) - wysoki poziom wód gruntowych i głęboko warstwa przepuszczalna - że jestem zmuszony robić zbiorniki (szczelne coby mi się wody nie nalało z gruntu), które będę opróżniał podlewając ogród.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam przepuszczalny grunt więc zakopałem 100 m rury drenażowej dookoła budynku jakieś 4--5 m, do tego podłaczyłem rynny i koniec do takiego rowu co idzie za działką.Ale wiele razy mimo duzych opadów nie widziałem aby na końcu leciala woda. wszystko rozsącza się na terenie działki. Rure obsypałem grubym żwirem na to warstwa folii i zasypane ziemią
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heloł.

czegoś nie rozumię - oświećcie mnie - mam przecież nie jedną, a kilka rynien (6) (jeszcze nie mam, ale docelowo będzie :) - z tych rynien będzie leciała, momentami dość mocno, deszczówka.

Rozumię, że zbiera się ją POD rynną w jakimś zbiorniku obok fundamentów i z tamtąd dopiero odprowadza do rur dookoła domu - tak?

lub jeśli nie dookoła domu to do zbiornika zbiorczego.

A jak? grawitacyjnie, czy jak?

 

dzięki za wyjaśnienie.

Olinka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...