Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak zapisać służebność w księdze wieczystej?


stuk

Recommended Posts

Zastanawiam się jaka jest procedura zapisu służebności do księgi wieczystej.

Sytuacja jest następująca - kupuję działkę od człowieka, który jest też właścicielem innej działki wyzanczonej jako droga dojazdowa. W akcie notarialnym będę miał zapisaną służebność przejazdu, przechodu i przeprowadzenia mediów przez tą drogę. Wiem, że w mojej księdze wieczystej będzie zapsiane, że dla tej mojej działki jest ustanowiona służebnośc przez tą inną działkę.

Ale kto kiedy i jak wpisuje do księgi wieczystej właściciela tej drogi, że jest na niej ustanowioina służebność? Bo chciałbym mieć pewność, że taki zapis się tam znajdzie.

 

A jeszcze jedno pytanko - kto ma dbać o stan tej drogi dojazdowej? Chodzi mi o to, czy jej właściciel ma obowiązek utrzymania jej w dobrym stanie, albo czy ja będę miał prawo jej 'naprawienia'. Żeby nie było sytuacji że droga stanie się nieprzejezdna, właściciel nie będzie chciał jej naprawić, a ja nie będę miał do tego prawa... :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wniosek o wpis służebności w obu KW powinien być w akcie notarialnym, którego odpisy notariusz złoży w sądzie wieczystoksięgowym. Upewnij się u notariusza, że tak będzie (i że pobierze od Ciebie i wpłaci w sądzie co trzeba :cry: ).

Utrzymanie drogi będzie w zasadzie Twoim obowiązkiem i prawem (chyba że się inaczej umówicie), ale jeśli masz wątpliwości, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby wyraźnie to napisać w akcie notarialnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Generalnie o wszystko zadba notariusz. O tym w jaki sposób zostanie wpisana słuzebność sąd wieczystoksięgowy powiadomi Cię pisemnie tak samo jak o wpisach w innych działach księgi. Przeczytaj koniecznie czy wszystko jest tak wpisane jak zostało ustalone w akcie notarialnym. Służebnośc gruntowa w Twojej księdze zostanie wpisana w Dziale I Sp, a w księdze sprzedającego w Dziale III (Ciężary i obciążenia). Natomiast jeśli chodzi o koszty utrzymania drogi to mam inne zdanie niz wyżej zapisano. Właścicielem działki drogowej pozostaje Twój sprzedawca (to on dalej płaci na przykład podatek od nieruchomości i ma prawo nawet sprzedać tę drogę osobie trzeciej) a Ty jesteś jedynie osobą, której przysługuje ograniczine prawo rzeczowe w postaci służebności drogowej. Obowiązek utrzymania drogi ciąży na obojgu, przy czym Ty utrzymujesz drogę jedynie w takiej cześci, która jest konieczna do wykonywania służebności. Aby uniknąć w przyszłości konfliktów (z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że są to przypadki coraz częściej występujące) proponuję kwestię utrzymania drogi opisać szczegółowo w umowie sprzedaży i na wszelki wypadek utrzymywać dobre stosunki ze sprzedającym.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...