Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Badanie geotechniczne gruntu


basset

Recommended Posts

Witam.

 

Mówicie o tych wierceniach, opracowaniach na całe 3 kartki i swoim zadowoleniu...

Mówię od razu, iż wszystkie ekspertyzy bez sondowania dynamicznego czy/i obrotowego były "g" warte. Tzn. w pewnym sensie... Na pewno uzyskaliście informacje co do geologii i ewentualnie głębokości zalegania pierwszego poziomu wód (gruntowych). Jednak "0" (słownie: zero) informacji dla inżyniera czy architekta co do parametrów gruntów budujących tę działkę takich jak stopień zagęszczenia (dla gruntów piaszczystych) czy stopień plastyczności (dla gruntów spoistych).

 

Jest to poważny błąd, gdyż dopiero z ww. parametrami możemy mówić o "dokumentacji geotechnicznej".

 

spam

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez Tomaszs131
auto reklama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
  • Odpowiedzi 151
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 3 weeks później...

Witam.

Ja jestem już po badaniach geotechnicznych, teraz są wymagane, przynajmniej pani w urzędzie tak uważa.

Dostałem ładne opracowanie w 4 egz., projektant z niego też jest zadowolony. koszt 600 zł ja faktury nie potrzebowałem bo tego nie da się odliczyć. Wierceni 3 otw po 3 metry, sam konstruktor tyle sobie zażyczył, a geolog bez tej wiedzy tyle zaproponował, jeśli grunty będą ok:) próbki pobrał do woreczków i jakieś wyniki podał. Mogę z czystym sercem polecić. Działka pod Brzeskiem, małopolska.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 6 months później...
  • 8 months później...

Mogę polecić tą firmę spaml

Cena za cztery odwierty+sondowanie dynamiczne czterech otworów 650 zł .

Oferty z okolic Warszawy ceny zaczynały się od 750 zł za same odwierty a tu Pani geolog w tej kwocie przyjechała na działkę 80 km i zrobiła kompleksowe badanie .

Czas pracy na działce ok 3 godzin.

Edytowane przez Tomaszs131
spam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
  • 5 months później...

Witam,

miałem wczoraj okazję być przy badaniach u sąsiada,który na wiosnę rozpoczyna budowę. Rozsądnie robił więc badania gruntu. Firmę wybrał jedną z tańszych z jakiegoś serwisu ze zleceniami budowlanymi. U mnie była wiertnica ze spiralą która po wkręceniu była wyciągana i geolog oglądał grunt i tak dalej do chyba 4 czy 5m a tu panowie mieli śmieszną metodę wdziubywania stalowej rurki i po tym co się umazało mówili jaki to grunt :o:lol2: Dodam że sami nie byli pewni co to jest. Udało im się tak wbić na 2,5m...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...
  • 7 months później...
Niedawno zrobiliśmy badanie gruntu i mam pytanie do kogoś kto się orientuje. Wyszło nam, że wodę mamy na głębokości od 1 m do 0,7 ppt. Mamy 60 cm humusu a następnie od 0,6 m do 1,2 m ppt glinę pylastą miękkoplastyczną a następnie od 1,2 do 3 glinę pylastą twardoplastyczną. Czyli oznacza to ze grunt nadaje się pod domek czy czeka nas wymiana?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Moja rodzina budowała dom w Koninie i korzystali z usług BAARS, nie pamiętam ile płacili, ale nie skarżyli się więc pewnie nie powaliło ich to z nóg ;)

[spam

Można poczytać więcej, najlepiej napisać do nich i dowiedzieć się osobiście, ale to chyba każdy wie - w większości nie ma uniwersalnym wypadków, tylko wszystko zależy od czegoś.. ;)

Edytowane przez Tomaszs131
spam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Niedawno zrobiliśmy badanie gruntu i mam pytanie do kogoś kto się orientuje. Wyszło nam, że wodę mamy na głębokości od 1 m do 0,7 ppt. Mamy 60 cm humusu a następnie od 0,6 m do 1,2 m ppt glinę pylastą miękkoplastyczną a następnie od 1,2 do 3 glinę pylastą twardoplastyczną. Czyli oznacza to ze grunt nadaje się pod domek czy czeka nas wymiana?

 

Glina pylasta miękkoplastyczna nie nadaje się do posadowienia. Na szczęści zalega płytko. Możesz się posadowić w glinie pylastej twardoplastycznej, gdzieś na -1.3p.p.p.t To woda pogarsza Ci parametry gruntu. Koniecznie zrób drenaż i odprowadź wodę opadową poza budynek. To konstruktor bazując na geologii i strefie przemarzania powinien zdefiniować poziom posadowienia i gabaryty fundamentów dostosować do warunków. Upomnij się o to. zobacz też na wnioski w opinii geotechnicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
Badania warunków gruntowo - wodnych pod domy jednorodzinne to koszt ok. 1000zł. W cenie zawarte są otwory badawcze (najczęściej 3 o głębokości 4,5 m ppt), sondowania udarowo - ścinające oraz opracowanie zawierające kilkunastostronnicowy tekst oraz załączniki graficzne (mapy, przekroje, karty otworów i sondowań, tabela parametrów stwierdzonych gruntów). spam Edytowane przez Tomaszs131
auto reklama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 1 month później...
  • 1 month później...
Ja płaciem 700zł za 3 otwory głębokości 3 lub 4 metry. Dostałem 4 egzemplarze, po ok 20 stron, jakieś tabele, grafiki itp, wiele z tego nie rozumiem, ale zakładam, że jest co trzeba... w tym wysyłka oryginałów kurierem i faktura. Najpierw dostałem draft na maila i wtedy dopiero płatność. Jestem zadowolony, jakby ktoś chciał w okolicach Krakowa to dam namiar na priv.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...