Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

dom do 100 m (4pokoje) za 120.000 zl mozliwe ? czy marzenie


Danielek

dom do 100 m za 120.000 zl mozliwe czy nie ?  

136 użytkowników zagłosowało

  1. 1. dom do 100 m za 120.000 zl mozliwe czy nie ?

    • spokojnie
    • bez szans
    • wybudowac, za 120.000 zeby sie wporwadzic ok, ale jesze ze 50.000 wkladu zeby wykokoczyc
    • wybudowac, za 120.000 zeby sie wporwadzic ok, ale jesze ze 100.000 wkladu zeby wykokoczyc


Recommended Posts

Gość M@riusz_Radom
Danielek weź pod uwagę też to, że;

M@riusz jeszcze nie zaczął,

Ja jestem w połowie

A Wowka budowę już zakończył

 

Thalex - brat buduje dom 125mkw na podpiwniczeniu, jestem z cenami na bieżąco .

 

Danielek - weź pod uwagę również to, że ja "mam" inny dom, kolega Thalex ma inny dom a kolega Wowka jeszcze inny ;)

 

Jak już napsiałem, nie odważyłbym się wydawać wyroki w tej kwestii, za dużo niewiadomych i zmiennych jest w takich rachunkach..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 126
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

...

No i znów kolega nie powiedział jak to wyliczył.

Co do parteróweczki 70mkw za 120k PLN - chętnie sobie taką wybuduję. Obstawiam, że zmieszczę się w tej kwocie "bez pierdnięcia". Działkę uzbrojoną już mam.

 

Ale Danielek takiej działki nie ma i w związku z tym musi ją kupić i uzbroić.

 

Powiedzmy:

Kupi 1000 m działki w cenie 18 zł za m2

Wybuduje na tej działce dom:

a) 70m2

b) 100 m2

koszt zakupu działki w przeliczeniu na m2 domu wynosi przy:

a) - 257 zł

b) - 180 zł.

 

koszty stałe dot. doprowadzenia mediów (np. woda, gaz, energia el., telefon, kanalizacja lub szambo. Koszt wynagrodzenia kierownika budowy, opłaty związane z dokonaniem uzgodnień, wynagrodzenie geodety (kilka mapek na rozpoczęcie i zakończenie budowy), koszty dokonania odbiorów kominiarskiego, elektrycznego itd., koszty rozmów telefonicznych, dojazdów do hurtowni i wiele, wiele innych a są to koszty takie same bez względu na wielkośc budowanego domu niech wynoszą np. 30 000 zł co powoduje wzrost kosztów m2 budynku

a) o 428 zł

b) o 300 zł.

 

Czyli koszty stałe wynoszą w budowie m2 domu:

a) o pow. 70 m2 685m2

b) o pow. 100 m2 480 m2.

 

Róznica w kosztach wzrasta poprzez mniejszy uzyskany upust podczas negocjacji cen na zakup mniejszej ilości materiałów w przypadku domu 70m2 ni z cokolwiek większej przy budowie dommu o pow. 100m2.

Ponadto za transport np. 5 czy tez 9 okien zapłacisz tyle samo. A cena w przeliczeniu na m2 się jednak rozkłada inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość M@riusz_Radom

Brakuje jeszcze jednej opcji :

 

Koszt i ilość materiałów zużytych na budowę domu. Mniej okien, mniej drzwi, mniej dachówek (blachy), mniejsza moc kotła gazowego, mniej styropianu itd itp...

 

Nie twierdziłbym, że mniejsza ilość materiału komensuje się wiekszym upustem. Owszem, w przypadku zamówienia 1000 pustaków dostaniemy rabat mniejszy o (przyjmujemy) 100 % niż w przypadku 2000, ale czy to się skompensuje?

 

Policzmy :

 

1000 bloczków BK w cenie 5zł/szt z rabatem 6%

1500 bloczków BK w cenie 5zł/szt z rabatem 9% ( 50% większy)

2000 bloczków BK w cenie 5zł/szt z rabatem 12 % (100% razy większy)

 

W pierwszym przypadku : zapłacimy za materiały do budowy domu : 4750 zł

W drugim przypadku 6825

W trzecim przypadku 8800 zł

 

Tego chyba nie trzeba komentować a obawiam się, że tak będzie z kazdym materiałem budowlanym.

 

Do tego - koszt działki to koszt stały - nie zmienia się wraz z powierzchnią domu. O ile oczywiście dom ma się zmieścić na działce. Czy kupuje działkę pod dom 70mkw czy 100mkw to zapłaci tyle samo także chyba to pierwsze wyliczenie nie jest potrzebne .

 

Tak jak i pozostałe wyliczenia które dotyczą kosztów stałych które każdy ponieść MUSI - oszczędności biorą się najczęsciej na : kosztach wytworzenia dobra i kosztach wyposażenia, chyba, się mylę i tak nie jest..

 

A koszta wytworzenia i wyposażenia będą chyba mniejsze w przypadku domku 70 mkw a 100 mkw...

 

PS: Aleśmy odeszli z tematu przewodniego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje jeszcze jednej opcji :

 

Koszt i ilość materiałów zużytych na budowę domu. Mniej okien, mniej drzwi, mniej dachówek (blachy), mniejsza moc kotła gazowego, mniej styropianu.

Nie twierdziłbym, że mniejsza ilość materiału komensuje się wiekszym upustem. Owszem, w przypadku zamówienia 1000 pustaków dostaniemy rabat mniejszy o te 5% niż w przypadku 2000, ale czo to się skompensuje?

 

Policzmy :

 

1000 bloczków BK w cenie 5zł/szt z rabatem 6%

1500 bloczków BK w cenie 5zł/szt z rabatem 9% ( 50% większy)

2000 bloczków BK w cenie 5zł/szt z rabatem 12 % (100% razy większy)

 

W pierwszym przypadku : zapłacimy za materiały do budowy domu : 4750 zł

W drugim przypadku 6825

W trzecim przypadku 8800 zł

 

Tego chyba nie trzeba komentować a obawiam się, że tak będzie z kazdym materiałem budowlanym.

 

Oczywiście, że tak.

Niemniej ja odniosłem się do twierdzenia, że m2 małego domu kosztuje więcej niż m2 domu dużego.

Czyli m2 domu o pow. 70 m2 będzie większy niż cena m2 domu 100m2 a ten będzie jeszcze większy niż cena m2 domu 150m2 itd, itd. ....

 

Konkluzja - nie da się wybudować domu za cenę 1200 zł m2 (opcja 100m2) oraz 1700 zł m2 (opcja 70m2).

Pamiętaj, że srednia statystyczan cena m2 wynosi coś około 2000 zł. i duży wpływ na tę cenę mają domy srednie, duże i bardzo duże których cena m2 jest relatywnie najniższa.

 

 

Do tego - koszt działki to koszt stały - nie zmienia się wraz z powierzchnią domu. O ile oczywiście dom ma się zmieścić na działce. Czy kupuje działkę pod dom 70mkw czy 100mkw to zapłaci tyle samo..

Ależ ja zaliczyłem koszt zakupu działki do kosztów stałych i wyliczyłem, jak wpływa to na cenę metra kw domu małego i większego.

 

Ponadto nie rozumiem dlaczego sugerujesz, że Danielek pisząc o domu do 100m2 miał na myśli dom 70m2 a nie np. 40m2 ???????

Wówczas Twoje wyliczenia miały by większe szanse na realizację.

Ja to pytanie odebrałem jako zamiar budowania domu o pow. 90-100 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość M@riusz_Radom

Czyli m2 domu o pow. 70 m2 będzie większy niż cena m2 domu 100m2 a ten będzie jeszcze większy niż cena m2 domu 150m2 itd, itd. ....

 

Będzie, ale nieznacznie. Jak już mówiłem różnice biorą się z tego, że ludzie wyceniają "budowę" domu wraz z jego wyposażeniem. Jeśli porównać koszta budowy domów i przyjąć za odnosienie stan surowy zamknięty (okna, drzwi, wylewki, tynki, instalacje bez elementów końcowych) to koszta wyjdą, według mnie oczywiście, na zblizonym poziomie. Tzn suma poniesionych kosztów podzielona przez metraż powinna dać zbliżone wartości.

 

Przykładowo :

 

Na swój dom o powierzchni 100mkw w stanie jak opisałem wydam 110.000K

 

Ty, na swój dom o powierzchni 150mkw wydasz 170.000

 

Mój koszt za mkw wyniesie 1100 zł, u Ciebie będzie to 1130 zł

 

Teraz przejdźmy do wyposażenia :

 

Ja położe panele za 100 mkw paneli za 20 zł/kmw, Ty za 50, ja kupię "kuchnię " za 5K Ty wydasz na nią 10, ja wyposażę łazienkę za cenę 6K, Ty wydasz na swoje 10m ja kupię piec z grzejnikami do swojego domu za 15k - bo mam mniejszą powierzchnię do ogrzania, Ty na większy wydasz 25, ja otynkuje za 6K, ty na wiekszy wydasz już 10k, ja zakupie okna PCV za 10K, Ty na swoje, drewniane, wydasz 20, ja wezme okna standardowe, Twój dom może mieć okna przewymiarowane itd itd

 

Jeśli teraz zsumować nasze wydatki tylko na te pozycje, to kosz metra kwadratowego u mnie wyniesie 1540 zł u Ciebie 1670 zł - jak widać dysproporcje się zwiększają wraz z wydatkami. Z przykładowych 30 zł róznicy zrobiło się 130 zł.

 

Te wyliczenia w żaden sposób nie muszą odnosić się do rzeczywistości, chciałem tylko przedstawić swój punkt widzenia na wycene metra kwadratowego mieszkania.

 

 

Ponadto nie rozumiem dlaczego sugerujesz, że Danielek pisząc o domu do 100m2 miał na myśli dom 70m2 a nie np. 40m2 ???????

Wówczas Twoje wyliczenia miały by większe szanse na realizację.

Ja to pytanie odebrałem jako zamiar budowania domu o pow. 90-100 m.

 

Ano dlatego, że uparcie trzymałeś się tych 100mkwi w kontekscie tego metrażu patrzyłes na moje odpowiedzi, tymczasem to nie musi być 100mkw, może być i 80 .

 

PS: Miło się z Tobą konwersuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariuszu... zresztą nasze wyliczenia mogą wziąźć "w łeb" jeśli Danielek kupi ziemie za 5 zł m2 (wówczas Twoje wyliczenia będą bardziej prawdopodobne) czy też za 30 zł m2 i wówczas bez dodatkowych wyliczeń przyznasz, że Danielek nie ma szans zmieścić się w danej kwocie.

 

Ponadto jeśli np. będzie musiał zapłacić 10 000 zł za podłączenie do gazociągu odległego o np. 200 metrów i kolejne 7 000 zł za podłączenie energii elektrycznej, 6 000 zł za podłaczenie do kanalizacji i 5 000 za doprowadzenie wody + partycypownaie w postawieniu 5 słupów telekomunikacyjnych...

Tego nie wiemy. Danielek także nie wie czy kupi 1000 m2 działki czy też ta działka będzie miała 1200 m2. Nawet nie wie gdzie ta działka leży gdyż jeszcze się "nie rozglądał"

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam

mam nadzieje ze nie wywolam zamieszek moim pytaniem.

Dom ktory chce zbudowac to

 

Domek parterowy niepodpiwniczony bez poddasza 4-pokojowy, okolo 100 metrow kwadratowych, i mysle ze nie mniejszy niz 80 metrow p[oniewaz te 4 pokoje to by byly jakies klitki.

W kaliszu jeden z architektow zrobil znajomemu kosztorys domu 260 metrow kwadratowych w tym ok 90 metrow piwnice i garaze. Koszt tego domu wycenil na 250.000 zl i to bylo 2 lata temu.

Znajomy wybudowal dom za 150.000 i juz ponad pol roku w nim mieszka.

 

Jesli ja mam nie duze wymagania, bede zwracal uwage na dach zeby nie wyszeld za drogi, materialy bede staral sie kupowac dobre ale tanie, ekipe wezme tania ale sprawdzona, to mysle ze sam dom 80-100 metrow dam rade postawic.

Mieszkanie ktore mialem zamiar kupic jest chyba drogie poniewaz koszt metra wychodzi 1800 zl netto. Developer chyba na tych mieszkaniach zarabia i to nie malo wiec dlaczego ja budujac sam mam wybudowac drozej ?

Ceny 2000 zl za metr domu to sa ceny srednie z dobrych materialow ktore mozna zastapic rownie dobrymi ale tanszymy czyt. suporeks

Na dach polozyc blacho dachuwke a nie ceramiczna itd

 

Rozmawialem z Pania z http://www.nowydom.pl i sama powiedziala ze ich wycena to przynajmniej +-30%, wszystko zalezy od regionu, uzytych materialow, wynajetej ekipy.

 

Wczoraj rozmawialem ze znajomym ktory ma zamiar postawic nadbudowke na dom rodzicow.

Czyli zerwac ich dach, i postawic (pietro) ok 100-120 metrow.

Byl u niego wykonawca ktory stweirdzil ze jesli wybierze najtanszy dach 2-spadowy to zapewnia go ze za 100.000 zl to pobuduje i urzadzi w srodku.

 

Wiec ja juz nie wiem co myslec. Do czasu az sam sie nie zaczne budowac pewnie sie nie przekonam, a jesli juz rozpoczne budowe to bedzie trzeba ja skonczyc. Jestem mlodym czlowiekiem (25l) cale zycie przedemna, mam nadzieje ze bede mial okazje wiecej zarabiac niz teraz i w razie ewentualnych doplat do budowy ;) bedzie mnie na to stac.

 

Jeden z projektow ktory mi sie spodobal pod wzgledel ulozenia pomieszczen to :

 

http://nowydom.onet.pl/3481,1,projekt.html

czy np ten:

http://nowydom.onet.pl/395,1,projekt.html

i jeszcze kilka innych ;)

 

tytul posty byl czy sie wybuduje dom 100 metrow za 120.000 zl chodzilo mi o dom w stanie podobnym do tego w jakim odbiore nowo wybudowane mieszkanie, czyli gole sciany podlogi, i brak drzwi. Nie liczac przy tym dzialki, chodzi o koszt samego domu zadaszonego, zamknietego.

 

 

 

aaa jeszcze co do ankiety to 6osob nie daje szans na wybudoweanie domu parterowego niepodpiwniczonego bez poddasza z prostym dachem za 220.000 zl ??? to juz chyba lekka przesada, i tu chyba widac ze czesc ludzi mysli o malym zwyklym domq a inni o malym zwyklym domku w miare luksusowo wykonczonym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danielek sporo już było na ten temat na forum, zobacz na przykład tutaj http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=31005&postdays=0&postorder=asc&vote=viewresult i tutaj http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=36816&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

Zwróć uwagę na jedna rzecz: największymi optymistami są osoby, które dopiero zaczęły albo mają zamiar :roll:

Nie chcę absolutnie zniechęcać Cię do budowy - jednak uważaj, żebyś nie obudził się w pewnym momencie ze stanem surowym, bez pieniędzy, bez mieszkania...

Jeżeli masz w tej chwili gdzie mieszkać, masz zdolność na sporo większy kredyt niż planujesz albo realną szansę na większy przypływ gotówki w najbliższym czasie, myślę, że możesz się zastanawiać nad budową. Jeśli nie - ja bym na Twoim miejscu poczekała.

W ankiecie zaznaczyłam "bez szans". Bo uważam, zę za tą kwotę nie da się kupić i uzbroić działki i wybudować 100m domu. No chyba, że nieocieplony (ale zjedzą Cię wtedy koszty ogrzewania), bez ogrodzenia, podjazdów, kuchni, z łazienką pomalowaną farbą i podłogą w jednym pokoju. A i to chyba tylko przy budowie własnymi rękami... A jesteś pewien, że o to Ci chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość M@riusz_Radom

Nie trzeba być optymistą, trzeba tylko dobrze skalkulować swoje domy.

 

I nie mierzyć się na dom o powierzchni 130 - 150 mkw jeśli kasy ma się ledwo na setkę.

 

Obstawiam uparcie, że za 120K PLN wybuduje nieskomplikowany dom w takim samym stanie jak mieszkanie od developera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cztery lata temu wybudowałam dom o pow. ok. 100 m2 i garaż wolnostojący za 80 tys. zł. Teraz ceny są wyższe. Dom był w stanie do zamieszkania , ale niekompletnie wykończony, brakuje parę drobiazgów. Nie był budowany z najtańszych badziewiastych materiałów, ale bardzo skromnie standardowo wykańczany przy znacznym udziale pracy własnej. Fundamenty z bloczków betonowych izolowane dysperbitem i ocieplane styropianem, ściany ceramiczne zewnętrzne z porothermu 25 ocieplone styropianem gr. 10cm, działowe z kratówki K3, schody betonowe, więźba impregnowana zanurzeniowo, dachówka ceramiczna Mars angoba, komin klinkier, tynki wewnętrzne tradycyjne cem-wap(wykonane nie najlepiej przez brata), instalacje elektryczne wykonane przez nas, wodne przez sąsiada, c.o. brak. Podstawowe ogrzewanie stanowi kominek. Na parterze w podlodze elektr. maty grzejne, na górze awaryjne grzejniki olejowe. Ceramika standardowa kupiona w markecie. Okna drewniane standard. Ościeżnice metalowe, drzwi proste po 120,-/szt. Na piętrze panele podłogowe po niecałe 20,-/m2. Foto domku można obejrzeć w temacie : "domy pyrki". Koszt obejmuje przyłącza wody, prądu, kanalizę z dużym szambem, garaż z tych samych materiałów co dom, nie obejmuje ogrodzenia i gruntu. Teraz pewnie kosztowałby ok. 50% drożej i nie można skorzystać z ulgi budowlanej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytajac forum, mysle ze sie nie da wybudowac domu za 120.000 i nawet za 140.000 liczac koszt domu bez dzialki.

Sluchajac osoby ktore sie buduje/wybudowaly w Kaliszu, przekonuja mnie ze sie da na 100%, tylko ze osoby te jedna ma dom stan surowy zamkniety a druga juz w domu mieszka ale nie mozna powiedziec ze jest on wykonczony.

 

Czytajac forum zauwazylem ze ludzie zakladaja przykladowo dom z suporeksu, suporeksu ktory jest duzo tanszy od cegly, na dach blache, okna zwykle plastiki, a pozniej w trakcie budowy dom z dziurawki, dach ceramika, okna drewniane. Nie mam pojecia co o tym myslec i mysle ze do czasu kiedy nie zbuduje sam, to sie nie dowiem za ile jestem w stanie ten domek postawic.

Zerkajac na kosztorys np na http://www.boduch.pl/info.php?id=57 wydaje mi sie ze jesli wezme tansze materialy to spokojnie max do 150.000 wybuduje sam dom nie wliczajac dzialki, ale Ci ktorzy sie wybudowali pewnie za chwile mnie ostudza.

 

albo co powiecie np na kosztorys ze strony: http://www.domywstylu.pl/projekt.asp?id=369

 

kosztorys z tamtego roku no i to jest chyba stan pod klucz ?

 

Dzisiaj musze jechac do developera zerwac umowe lub wplacic kase na mieszkanie :( moze sie dogadam zeby mi dal kilka dni ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ludzie nie majacy pojecia o kosztach budowy ....skad w uwas tyle optymizmu ??jak czytam ze gosc chce wydac na instalacje Co z piecem i grzejnikami 10000 to mi sie no smiac chce chlopie dorzuc dorzuc bo jest do czego !!! to co wowka to jest niestety wspomnienie budujacego rzeczywiscie nie na papierku . Niestety prawda jest brutalna za 120000 to sobie mozna postawic domek letniskowy taki moze ze 45 m i to pod warunkiem ze ma sie swoja dzialke
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość M@riusz_Radom
Niestety prawda jest brutalna za 120000 to sobie mozna postawic domek letniskowy taki moze ze 45 m i to pod warunkiem ze ma sie swoja dzialke

 

Khm - z tego wynika, ze na domek 90mkw trzeba wydać blisko 240K PLN ;) Chłopie - obudź się bo muszą Cię doić z każdej strony skoro wypisujesz takie bzdury ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety prawda jest brutalna za 120000 to sobie mozna postawic domek letniskowy taki moze ze 45 m i to pod warunkiem ze ma sie swoja dzialke

 

Khm - z tego wynika, ze na domek 90mkw trzeba wydać blisko 240K PLN ;) Chłopie - obudź się bo muszą Cię doić z każdej strony skoro wypisujesz takie bzdury ;)

 

W przeciwienstwie do ciebie ja wybudowalem dom ( za miesiac sie wprowadzam )rzeczywiscie nie w zeszycie i nikt mnie nie wydoil bo niemial z czego wiekszosc prac wykonalismy we wlasnym zakresie ( instalacje CO ..elektryka.....wod-kan...alarm ..siec komputerowa cale poddasze...sam kladlem glazure ..podlogi gladz gipsowa i wiele innych prac poza tym budowa byla prowadzona systemem gospodarczym sam zatrudnilaem ludzi bez jakis tam drogich firm domek nie za duzy 140 m bez jakis tam fajerwerko normalny standart i wiem ile to kosztuje niestety mariuszu ale ty niejestes partnerem do dalszej dyskusji o kosztach budowy domu pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość M@riusz_Radom

"nie jesteś partnerem" buehehe no sorry. Co drugi dzień jestem na budowie brata, pomagam mu przy zamawianiu materiałów także z kosztami jestem na B I E Ż Ą C O więc oszczędź mi proszę takich farmazonów jak wyżej.

 

Ale skoro na swój dom wydałeś więcej niż 120K, to, przy takim wkładzie pracy własnej, zostałeś wydojony.....

 

A tak na marginesie - pochwal się swoim "osiągnięciem" budowlanym. Chętnie obejrzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Zerknij na ofertę http://www.domyidomki

Dom (szkieletowy) 75m2 całkowicie wykończony gotowy do zamieszkania za 100.000zł.

Sam się nad nim zastanawiam.

 

100000 domek

ok 30000 dzialka

ok 10000 papierologia( pozwolenie na budowe,kierownik budowy geodeta etc

ok 15000 roboty ziemne , fundament ,plyta

ok 15000 przyłącza zewnetrzne

no i wyszlo 170 000 do tego trzeba dzialke ogrodzic ,zadbac o mala architekture na dzialce i z pewnoscia wynikna dodatkowe koszty w trakcie "budowania -montowania " wiec mysle ze koszt takiego domku bedzie siegal ok 200000 i mamy maly domek letniskowy ;-) pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...